Головна Наші публікації: ЕБ Пам'ятки читачеві 23 квітня – Всесвітній день книги й авторського права

23 квітня – Всесвітній день книги й авторського права

23 квітня – Всесвітній день книги й авторського права

«Хто полюбить книгу, той далеко піде у своєму розвитку»
Т.Г. Шевченко

Всесвітній день книги та авторського права відзначається щорічно 23 квітня, за рішенням ЮНЕСКО від 15 листопада 1995 року. Рішення було прийняте з метою просвіти, для подальшого розвитку усвідомлення культурних традицій, а також з урахуванням того, що книги є найвагомішим засобом поширення знань та найнадійнішим способом їхнього збереження. Крім того, у Резолюції № 3.18 на XXVIII сесії ЮНЕСКО записано: «Генеральна конференція … проголошує 23 квітня «Всесвітнім днем книги та авторського права», оскільки саме в цей день 1616 року померли Міґель де Сервантес, Вільям Шекспір та Інка Ґарсіласо де ла Веґа». В резолюції також відзначається доцільність проводити в цей день книжкові виставки та ярмарки.

Традиція ж святкування Дня книги народилася у Каталонії, в першій половині XX століття. Ідея створення належить письменникові й редакторові з Валенсії Вісенту Клавелю Андресу. У 1926 році іспанський король Альфонс XIII розглянув його пропозицію і підписав королівський указ, згідно з яким 7 жовтня (вважалося, що в цей день народився Сервантес) запроваджувався День іспанської книги. У 1930 році День книги в Іспанії перенесли на 23 квітня, коли, ймовірно, помер письменник.

Цікаво, що ще з XV століття 23 квітня відзначають День Святого Георгія, заступника Каталонії. У Барселоні та Каталонії в цей день, також відомий як День троянд і подібний багато в чому до Дня Святого Валентина, чоловіки традиційно дарують жінкам троянди, а жінки чоловікам – книжки. Щоправда, зараз звичаї змінилися, і книжку, на щастя, можуть отримати всі. Чому книжка? Бо саме у цей час 1929 року в Барселоні проходив масштабний книжковий ярмарок. Це значною мірою вплинуло на запровадження Всесвітнього дня книги та авторського права саме 23 квітня.

З нагоди смерті Міґеля де Сервантеса по світу, а найбільше, звісно, в Іспанії, влаштовують різноманітні літературно-книжкові заходи. Одна з таких подій - дводенний марафон читання (readathon) найвідомішого твору іспанського письменника - роману «Премудрий Гідальго Дон Кіхот з Ламанчі».

Читці змінюють один одного протягом 48 годин. Крім того, саме 23 квітня з 1976 року відбувається нагородження переможців Премії Міґеля де Сервантеса. Кандидатами на премію є письменники з іспаномовних країн. Премією відзначають за загальні творчі досягнення, а не за конкретну книжку. Переможець отримує грошову винагороду в розмірі € 125 000. На сьогодні це одна з найпрестижніших та найдорожчих премій серед іспаномовної літератури. Серед відомих українському читачеві переможців - Хорхе Луїс Борхес, Маріо Варґас Льйоса.

В усьому світі цього дня купують, дарують, читають книжки. Проводяться зустрічі з авторами, різноманітні конкурси, акції на захист книги, фестивалі читання, розпродаж книг тощо. Деякі країни з нагоди цієї дати видають одне з найпопулярніших видань і роздають його безкоштовно.

Інтелектуальна власність охоплює всі творіння людського розуму - письмові, музичні, живописні, драматичні, хореографічні твори, фільми та мультимедійні продукти, комп’ютерні програми. Одним із засобів охорони інтелектуальної власності людини є авторське право - набір прав, наданих авторам оригінальних творів. 1 січня 2023 року в Україні набув чинності новий закон про авторське право та суміжні права. Він прийшов на зміну застарілому документу від 1993 року.

Історія авторського права веде свій початок з появи друкування, і перший відомий державний нормативний акт щодо охорони авторського права стосувався літературних творів, а перша міжнародна конвенція, яка стосувалася захисту авторських прав, прийнята в інтересах книговидавців.

Першим нормативним актом авторського права, який закріпив низку прав авторів і розділив повноваження авторів та видавців, вважається прийнятий у 1709 році в Англії «Статут королеви Анни». Повна назва - «An Act for the Encouragement of Learning, by vesting the Copies of Printed Books in the Authors or purchasers of such Copies, during the Times therein mentioned» (Акт про заохочення обліку шляхом надання авторам та покупцям прав на копіювання друкованих книг на нижчевказаний період часу). Статут набрав чинності 10 квітня 1710 року.

Одна з традицій Всесвітнього дня книги та авторського права - обрання міста, що на рік стане Світовою столицею книги, та буде проводити заходи щодо популяризації літератури та читання. Ця традиція запроваджена 2001 року.

 Щороку ЮНЕСКО спільно з міжнародними організаціями, що представляють три напрями книжкової галузі, – Міжнародним союзом видавців, Міжнародною федерацією книготорговців і Міжнародною федерацією бібліотечних асоціацій – обирають Світову столицю книги. Зі свого боку міста зобов’язуються всіляко сприяти розвитку книговидання і промоції читання. З 2001 року світовими книжковими столицями вже побували: Мадрид, Александрія, Нью-Делі, Антверпен, Монреаль, Боґота, Бейрут, Любляна, Буенос-Айрес, Єреван, Бангкок, Вроцлав, Конакрі, Аккра та ін.

Особливістю впровадження такого дня на світовому рівні є усвідомлення книжки як потужної зброї у налагодженні миру й нівелюванні соціальних проблем: книжка, що втілює творчі поривання людини і її прагнення поділитися власними ідеями і здобутками зі світом, має сприяти діалогу, взаєморозумінню і толерантності. Саме книга є певним вікном у просторі і часі, що відкриває різні цивілізації і соціальні культури, історичні повороти і неминучий прогрес.

Крім того, ЮНЕСКО в межах Всесвітнього дня книги та авторського права виступає за надання рівного доступу до знань та підвищення грамотності населення. Ще одним важливим аспектом є усвідомлення цінності книжки і її незамінності у поширенні знань і формуванні культури, незалежно від форми представлення інформації.

Всесвітній день книги та авторського права своїм святом вважають автори, видавці, критики, вчителі, бібліотекарі, читачі та всі, хто причетний до книжкової справи, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання.

 

Рекомендована література:

  1. Бігич О. Методична скарбничка студента-практиканта: всесвітній день книги в завданнях блогів laclasedeele.com і profedeele.es / О. Бігич // Іноземні мови. – 2020. – №  3. – С. 35-44.
  2. Всесвітній день книги та авторського права // Дати і події. – 2013. – №  1. – С. 97-101.
  3. Галганова О. Всесвітній день книги та авторського права / О. Галганова // Календар знаменних і пам'ятних дат. – 2010. – № 2. – С. 31-36.
  4. Короткіх Л. Книги - вірні друзі : свято до Всесвітнього дня книги / Л.  Короткіх // Вихователю ГПД. Усе для роботи. – 2017. – №  4. – С. 17-19.
  5. Потєхіна В. Становлення авторського права у прецедентній правовій системі : [Архівовано 21 січня 2022 у Wayback Machine.] // Інтелектуальна власність. – 2004. – № 5. – С. 10-16.

***

  1. Закон України. Про авторське право і суміжні права // Відомості Верховної Ради (ВВР). – 2023. – №  57. – Ст.166. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2811-20#Text
  2. Афоризми та крилаті вислови про книгу; Вірші про книгу; Народна мудрість: прислів'я та приказки про книгу; Загадки про книгу; Людина і книга: веселі картинки; Цікаве з життя книг: https://biblio.lib.kherson.ua/aphorisms-and-famous.htm
  3. Майнові права на код та AI-обʼєкти. Головні зміни в новому законі про авторське право https://dou.ua/lenta/articles/new-copyright-law/

Укладач:  О. Михайленко

Календар подій

   1 2 3 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031