Головна Наші публікації: ЕБ Пам'ятки читачеві 3 березня - Всесвітній день письменника

3 березня - Всесвітній день письменника

3 березня - Всесвітній день письменника
Пам’ятка читачеві

Святом вшанування мистецтва літературного слова є Всесвітній день письменника, який щорічно відзначають практично в усіх країнах світу 3 березня. Повна назва цього свята World Day of the writer - Всесвітній день миру для письменника.

Нелегка та багатогранна професія письменника з'явилася багато століть тому і заслуговує глибокої поваги, але своє свято майстри слова отримали лише у 1986 році на засіданні 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу. PEN International - правозахисна організація, яка об’єднує професійних письменників, працюючих у різних жанрах літератури. ПЕН-клуб був заснований 1921 році.

Назва організації – абревіатура, утворена першими літерами англійських слів Poets – поети, Essayists – есеїсти, Novelists – драматурги. Ще абревіатура збігається зі словом pen – з англійської – ручка. Ідея її створення належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт. Першим президентом ПЕН-клубу став Джон Голсуорсі. В 1923 році відбувся перший конгрес ПЕН-клубу в Лондоні, в той час ПЕН-центри були створені у 11 країнах світу. Сьогодні Міжнародний ПЕН-клуб складається зі 144 автономних національних ПЕН-центрів у 130 країнах, а членство відкрито для всіх професійних письменників, незалежно від національності, мови, раси чи віросповідання. ПЕН-клуб виступає на захист принципів свободи інформації всередині кожної країни та між усіма країнами.

В Україну свято прийшло у 2012-му році завдяки ініціативі української письменниці Лариси Ніцой. Засновниками Українського ПЕН-клубу були Євген Сверстюк, Михайлина Коцюбинська, Микола Горбаль, Микола Вінграновський. Багато років його очолював Євген Сверстюк, потім – Мирослав Маринович, Микола Рябчук. У грудні 2018 року новим президентом Українського ПЕН-клубу став исьменник Андрій Курков.

В Україні існує добровільна творча організація професійних літераторів України: поетів, прозаїків, драматургів, критиків і перекладачів - Національна спілка письменників України (НСПУ). Вона має власне книжкове видавництво – «Український письменник» (раніше – «Радянський письменник»). У Будинку письменників працює одна з найкращих в Україні бібліотек з книжковим фондом у понад сто десять тисяч томів. Бібліотека виконує велику за обсягом інформаційну та бібліографічну роботу, постійно організовує книжкові ювілейні виставки сучасних письменників, популяризує нові надходження та висвітлює літературні події НСПУ.

Міжнародний день письменника  можуть вважати своїм професійним днем також редактори, журналісти, історики та інші майстри слова.

Саме 3 березня усі автори мають можливість зібратись для презентації творчих напрацювань, обговорення літературних новинок, нагородження найкращих за письменницьку діяльність, отримати подарунки від своїх колег та шанувальників, публічно прочитати свої твори, організувати автограф-сесії, подарувати свої книги бібліотекам та читальним залам.

Всесвітній день письменника - це не лише вшанування творчості й майстерності, але й нагадування про важливість свободи слова, підтримки прав письменників, а також стимулювання читання серед населення. Читання ніколи не виходило з моди, адже це показник освіченої людини. Читання – це чарівна подорож  у світ захопливих історій та неймовірних героїв.

Дедалі в країні зростає популярність до українських книг, адже нині українці віднаходять в ній зрозумілі сенси та проводять паралелі з минулим, а ще завдяки літературі досліджують самих себе. 

Всесвітній день письменника - це світове свято, присвячене письменникам і літературному мистецтву, яке щорічно відбувається із метою висловити підтримку та шану авторам за їхній внесок у розвиток культурного і духовного життя суспільства.

Це цікаво:

Перший професійний письменник України Іван Нечуй-Левицький пішов з роботи вчителя російської мови заради письменництва на рідній солов’їній.

Василь Симоненко терпіти не міг роботу журналіста, тому що не бачив у ній творчої свободи.

Родина Бориса Грінченка розмовляла російською, але після прочитання «Кобзаря» письменник твердо вирішив спілкуватись виключно українською.

Микола Гоголь мав пристрасть до рукоділля: в’язав на спицях шарфи, кроїв сестрам сукні, ткав пояси, до літа шив собі шийні хустки.

Джек Лондон був соціалістом, а крім того ‒ першим в історії американським письменником, який заробив своєю працею мільйон доларів.

Агата Крісті страждала на дисграфію, тобто практично не могла писати від руки. Всі її знамениті романи були надиктовані.

Едгар Аллан По все життя боявся темряви.

Оноре де Бальзак завжди писав у темряві.

Чарльз Діккенс настільки не любив пам'ятники і монументи, що у своєму заповіті суворо заборонив зводити їх йому. Єдина бронзова статуя Діккенсу встановлена у Філадельфії.

У Лорда Байрона було чотири домашніх гусака, які всюди слідували за ним, навіть на громадських зборах.

Марк Твен був непоганим винахідником. Серед його розробок ‒ блокнот з відривними листочками для журналістів, шафа з розсувними полками, саморегульовані підтяжки, а також самий геніальний з його винаходів – машинка для зав’язування краваток!

Укладач: О. Михайленко

Календар подій

1 2 3 4 567
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 192021
22 2324 25 26 27 28
29 30