Домашнє насильство: хто може допомогти

Домашнє насильство: хто може допомогти

У рамках проекту «Я маю право!» Міністерство юстиції проводить масштабну інформаційну кампанію по всій території України «СтопНасильство».
Мета кампанії «СтопНасильство»  – інформувати про зміни до законодавства, «гарячі лінії» та адреси для звернення за допомогою для жертв домашнього насильства, про обов’язок повідомляти про випадки домашнього насильства свідків, а також відповідальність для кривдників. Хоча існує маса посилань на системну роботу, статистика говорить про те, що реально мало хто знає про свої права і можливості, що суспільство – сусіди, родичі, друзі – занадто часто інцидентам не надають великого значення. І ціна всього цього – дуже велика.
Так, згідно з підрахунками, зробленими наприкінці 2017 року Українським центром соціальних реформ спільно з Інститутом демографії та соціальних досліджень НАНУ та Фондом ООН в галузі народонаселення, в Україні щорічно від домашнього насильства гине близько 600 жінок. Це точно не неминучі нещасні випадки, не форс-мажори – просто зла воля. І їй можна протистояти.

Звідки все береться

Домашнє насильство, воно ж побутове або сімейне, – це коли одні родичі щодо інших застосовують економічне, психологічне, фізичне і/або сексуальне насильство.
Економічне – це коли родича навмисно позбавляють житла, їжі, одягу, засобів до існування, документів або можливості ними користуватися, коли забороняють вчитися. Приклади навів старший інспектор з особливих доручень Департаменту патрульної поліції України Андрій Ткачов: "Економічне насилля, скажімо, тоді, коли онуки відбирають пенсійну картку у бабусі і не віддають гроші. Або батьки не купують дітям одяг по сезону".
Психологічне – коли жертві загрожують, залякують, здійснюють моральний тиск. Говорячи простою мовою, коли насильник постійно ображає жертву, маніпулює, принижує публічно або, наприклад, не дає бачитися з дітьми.
Фізичне насильство – побиття, незаконне позбавлення волі і залишення у небезпеці. Подібних випадків теж чимало. Один з найгучніших стався  наприкінці 2017 року в Херсонській області, коли чоловік, образившись на дружину через несмачний борщ, посадив її на ланцюг і не випускав з дому. Жертву виявили родичі, вони і повідомили в поліцію про подію.
Сексуальне насильство – коли з жертвою поводяться як з сексуальним об'єктом, змушують роздягатися проти волі, вступати в статеві стосунки або дивитися чи повторювати порнографічні дії. Особливо небезпечні такі дії, якщо їх роблять щодо неповнолітніх.

Куди звертатися у випадку домашнього насильства

У службу з питань дітей, якщо мова йде про насильство над неповнолітнім, – якщо є явна загроза  або факт фізичного насильства.

У центр соціальних служб для підтримки сім'ї, жінок і дітей і притулку (шелтери), де можна отримати психологічну реабілітацію, юридичну допомогу, а також деякий час пожити – якщо є явна загроза або факт фізичного насильства.

До громадських організацій, які працюють з постраждалими від насильства, щоб отримати консультацію або психологічну підтримку, – якщо є явна загроза або факт фізичного насильства.

До сусіда, родича, вчителя за підтримкою може звернутися неповнолітній підліток.

На цілодобову гарячу лінію протидії домашньому насильству 116 123 або 116 111 – якщо є явна загроза і потрібно отримати підтримку.

У поліцію (потім можна в суд для видачі обмежувального припису нападнику) – якщо вже є факт фізичного насильства.

До лікаря, якщо є сліди побоїв (він зобов'язаний викликати поліцію і зафіксувати тілесні ушкодження), – якщо вже є факт фізичного насильства.

Рекомендуємо прочитати:

Україна. Закони. Про запобігання та протидію домашньому насильству : від 7 грудня 2017 р. № 2229-VIII // Відомості Верховної Ради України. – 2018. – № 5. – С. 32-77.
Україна. Кабінет Міністрів. Порядок взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі : від 22 серпня 2018 р. № 658 // Офіційний вісник України. – 2018.  – № 69. – С. 22-40.
Байвидович О. По-родственному / О. Байвидович // Корреспондент. – 2018. – № 16. – С. 36-40.
Богатирьов І. Г.  Насильство в сім’ї як порушення прав та законних інтересів людини, громадянина України / І. Г. Богатирьов, О. В. Сачко // Право і суспільство. – 2017. – № 6. – С. 156-160. – Бібліогр. наприкінці ст.
Єфремова Г. Л. Профілактика насильства в сім’ї та профілактика дитячої жорстокості в освітньому середовищі / Г. Л. Єфремова // Виховна робота в школі. – 2018. – № 3. – С. 36-39 ; № 5 . – С. 26-30 ; № 6. – С. 11-24 ; № 7 . – С. 2-25.
Кириченко Т. С. Запобігання насильству завдяки нормам моралі та релігії в сім’ї / Т. С. Кириченко // Право і суспільство. – 2018. – № 1 ч. 2. – С. 55-61. – Бібліогр. наприкінці ст.
Лесько Н. В. Проблеми правового регулювання захисту дітей від насильства в сім’ї / Н. В. Лесько // Держава та регіони. Сер. Право. – 2017. – N 4. – С. 43-47. – Бібліогр. наприкінці ст.
Протидія домашньому насильству - Міністерство юстиції України // Електронний ресурс https://minjust.gov.ua/.../protidiya-domashnomu-nasilstvu-noviy-napryamok-proektu-minyustu-ya-mayu-pravo   
Пушкіна О. В. Поняття та форми насильства в сім'ї / О. В. Пушкіна, Т. А. Тодорошко // Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. – 2017. – № спец. вип. ч. 2. – С. 67-71. – Бібліогр. наприкінці ст.
Реформу системи протидії домашньому насильству розпочато // Соціальний захист. – 2018. – N 1/2. – С. 15-19.

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

1 2 3 4 567
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 192021
22232425262728
2930