І знову разом: 501-е засідання міського клубу книголюбів "Кобзар"

17.10.2018 06:32

6 жовтня 2018 року відбулося 501-е, перше в цьому сезоні засідання міського клубу книголюбів «Кобзар». Ольга Василівна Лянсберг провела огляд-презентацію книжкових новинок. Вона представила три книги з фонду Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара, які повинні бути цікаві всім, хто цікавиться історією Херсона.

Книга професора Марини Строганової «Скадовские: люди и судьбы, век XVIII век XXI. История в лицах, документах и воспоминаниях. – Феодосия : М.: Издат. Дом Коктебель, 2017. – 432 с. (Образы былого. Вып. 21) – це результат багаторічної пошукової та дослідницької роботи. Книга являє собою детальну документально-мемуарну історію багатонаціонального роду Скадовських. Вона складається з двох розділів: «Херсонська гілка Скадовських» і «Таврійська гілка Скадовських». Кожен розділ включає в себе також глави про інші сім'ї, які влилися в рід Скадовських. Серед чудових представників цього знаменитого дворянського роду – вчені, художники, музиканти, медики, промисловці, благодійники. Вони засновували і зводили міста, храми, монастирі. Їхньою працею були створені лабораторії, біологічні станції, заповідник. У книзі читач побачить живих людей зі своїми характерами, достоїнствами та недоліками, дивацтвами та пристрастями. Побачити такими, якими вони були в житті…

Коло спілкування представників великої родини Скадовських вражає: А. Чехов, Л. Толстой, В. Набоков, Е. Гріг, К. Сіндінг... У книзі публікуються фотографії, рукописи та інші документи, які не ввійшли в попередні видання про рід Скадовських. Багато фотографій із сімейного архіву публікуються вперше.

Нащадки роду Скадовських нині розкидані по всьому світу. Нині вони живуть у Росії, Німеччині, Франції, США, Австралії, Румунії, Уругваї, князівствах Монако та Ліхтенштейн і ін. країнах. На Уралі живуть нащадки Скадовських – Георгія Львовича і його сина Георгія (Юрія), які загинули в Херсоні від рук бандитів у 1919 році. До 2004 року вони нічого не знали про історію своєї сім'ї, про походження і долю предків. Книга «Історія роду Скадовських ...» допомогла представникам уральської гілки визначити своє місце на загальному дереві роду.

Потім Ольга Василівна представила останнє видання Херсонського обласного художнього музею ім. О.О. Шовкуненка. Музей – один з небагатьох закладів міста, який в рівній мірі успішно займається як просвітницькою, так і науково-дослідною роботою. Тут регулярно видаються альбоми, каталоги, буклети виставок, набори листівок, котрі розкривають музейну колекцію. У 2018 року до 40-річчя музею було видано художній альбом «Українське мистецтво в колекції Херсонського обласного художнього музею ім. О.О. Шовкуненка».

Дуже приємне враження залишає вже перше знайомство з виданням. На обкладинці альбому відтворена картина «Портрет девушки в вышитом платье» київського художника Брянського Михайла Васильовича (1830-1908), вільного слухача санкт-петербурзької Академії мистецтв. На ній зображена миловидна молода дівчина в національному українському вбранні, дивлячись на яку здається, що саме про неї писав Ілля Рєпін: «як чарівно вбираються дівчата... це дійсно народний, зручний і граційний костюм... А які дукати, моніста! Головні пов'язки, квіти! А які обличчя! А яка мова! Просто краса, краса і краса!».

В альбомі представлені твори всіх видів українського образотворчого мистецтва XIX – початку XXI століття з колекції музею – живопис, графіка, скульптура, декоративно-прикладне мистецтво, церковна старовина. Приділено увагу і українському екслібрису.
Автори супровідних текстів та укладачі альбому – заступник директора з наукової роботи Владислава Дяченко завідувачка науково-експозиційним відділом Наталія Кольцова.

Якість поліграфічного виконання є дуже важливим критерієм цінності будь-якого видання. Альбом «Українське мистецтво в Колекції Херсонського обласного художнього музею ім. О.О. Шовкуненка » – зразок гармонійного поєднання змісту і форми. І те й інше гідні похвали. На альбомі стоїть товарний знак видавництва «Надніпряночка» (директор Ольга Алєферко), що є запорукою високої якості поліграфії.

Дев'ять років тому Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара опублікувала каталог місцевого друку «Надруковано в Херсоні. 1842-1942 ». Це була перша спроба виявити і систематизувати книжкову продукцію, надруковану в Херсоні з часів заснування першої міської друкарні. Пізніше виникла необхідність розширити хронологічні рамки каталогу і доповнити його новими матеріалами.

І ось вийшов у світ новий каталог «Надруковано в Херсоні. 1842-1991». Він складається з двох частин. У першій – книги, альманахи, що продовжуються, видання за 1842-1917 роки, в другій – за 1918-1991 роки. Ці хронологічні рамки були обрані невипадково. 1842-м роком датується найстаріше херсонське видання, яке було виявлено в процесі пошуку. Кінець 1917 р. був початком панування на українських землях радянської влади, яка внесла докорінні зміни в усі сфери життя країни, в тому числі і в книговидавничу справу. Були націоналізовані поліграфічні підприємства, змінилися їхні власники, обсяг і типо-видовий склад друкованої продукції. Цей період тривав до 1991-го року – до того часу, коли Україна здобула незалежність.

Надруковано в Херсоні. 1842–1991: каталог місцевих видань / ХОУНБ ім. Олеся Гончара; авт.-уклад. Лянсберг О.В.; відп. ред. Зелена Л.І. – 2-ге вид., допов. – Херсон, 2018. – 343 с.
Каталог відкривається нарисом «З історії кніговідавніцтва в Херсоні», в якому висвітлено основні етапи розвитку місцевого друкарства.
У процесі вивчення цієї теми були використані книги і статті провідних українських і російських книгознавців. Першоджерелом для дослідження стала безпосередньо книжкова продукція. Були вивчені фонди і каталоги наукових бібліотек Херсона – обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара, обласної наукової медичної бібліотеки, Державного архіву Херсонської області, обласного краєзнавчого музею, окремі приватні книжкові зібрання. Багато цінних херсонських видань було виявлено за допомогою електронних каталогів бібліотек України і Росії. Також були переглянуті місцеві газети «Юг», «Родний край», «Южная Русь» за всі роки їх видання, що містять інформацію про події, пов'язані з діяльністю херсонських видавців, друкарень, виходом у світ книг, періодичних видань. Цінним матеріалом, що характеризує суспільний резонанс, викликаний появою окремих херсонських видань, виявилися рецензії, опубліковані на сторінках столичних російських журналів на початку XX століття («Русский библиофил», «Городское дело», «Голос Москвы»).

Каталог містить 1830 бібліографічних записів. До нього входять книги, альманахи, збірники, навчальні посібники, довідкова література, словники, передруки і відбитки, видані російською та українською мовами в Херсоні.
Для різноаспектного розкриття змісту каталогу і зручності користування ним подаються допоміжні покажчики: іменний, географічний, предметний, також покажчик друкарень, видавничих організацій та установ, видавців і видавництв.
Каталог адресований науковцям різних галузей знань, перш за все, історикам, філологам, книгознавцям, працівникам бібліотек, інформаційних служб і видавництв, краєзнавцям, а також усім, хто вивчає і популяризує знання про Херсонщину.

 По закінченню доповіді відбулося традиційне чаювання, обмін враженнями, обговорення останніх новин культурного життя і планів на майбутні засідання.

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

     1 2 3
45 6 7 8 910
111213 14 151617
18 192021222324
25262728293031