Сайт Інформаційно-бібліографічного відділу є частиною бібліотечного порталу lib.kherson.ua
Новини
14.09.2017 12:12

Візьми участь у лексикографічному флешмобі!
Яке прекрасне рідне слово! Воно – не світ, а...

13.09.2017 12:59

Роль Гончарівки у житті студентства
Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека...

25.07.2017 11:57

Читайте найкращі книги!
Сьогодні в Україні щороку з'являється значна кількість...Галерея


Гість | Увійти
Версія для друку

Комаров Михайло Федорович (псевдоніми: М. Уманець, М. Комар) 
(1844-1913)

Комаров увійшов в історію нашої культури як український письменник, бібліограф, критик, фольклорист, перекладач і лексикограф. «Родом з Катеринославщини… вiн нагадував запорожця, але тiльки тодi, коли сидiв i коли не видно було його малесенької, щуплої статури, – згадував його Євген Чикаленко. – Незвичайно працьовитий, вiн увесь час поза урядовою службою нотаря сидiв над бiблiографiєю, словником так пильно, що майже нiкуди з дому не виходив».
Довгі роки Михайло Федорович перебував у вирі духовного життя українського народу. Він тісно спілкувався з провідними діячами нашої культури i науки – І. Франком, Л. Українкою, Б. Грінченком, М. Грушевським, М. Коцюбинським, П. Кулішем, А. Кримським, Д. Дорошенком, Д. Яворницьким та багатьма іншими.
Добре обізнаний із життям простого народу, багато зусиль доклав до популяризації друкованого слова й незабаром визначився як видатний бібліограф – «речник рідного письменства». Він сприяв публікації маловідомих творів П. Гулака-Артемовського, В. Забіли, українських віршів О. Кольцова, а також повного видання творів С. Руданського і п’ятитомного зібрання п’єс І. Карпенка-Карого. Видав «Бібліографічний покажчик нової української літератури (1798-1883 рр.)» (1883), бібліографічні покажчики до творчості І. Котляревського, Т. Шевченка, М. Лисенка, «Бібліографію з питань українського фольклору». Збірка бібліографічних матеріалів «Українська драматургія» (1906) охоплює здобутки української драматургії за 1815-1912 рр. На жаль, найбільшу працю вченого – бібліографічний покажчик українського книгодрукування від часів «Енеїди» І. Котляревського – втрачено в роки сталінських репресій.
Як лексикограф М. Комаров залишив чотиритомний «Словар російсько-український» (1893-1898), що поряд із відомим словником Б. Грінченка істотно поповнив лексичну скарбницю української мови.
Комаров зібрав першу в Одесі українську бібліотеку, до якої входили близько 3000 різноманітних видань. Вона лягла в підмурівок заснованої в Одесі 1920 року Української державної бібліотеки імені Т.Г. Шевченка, а нині входить до складу Одеської державної наукової бібліотеки імені М. Горького, як колосальної ваги комплекс україніки.

 

Праці Михайла Федоровича Комарова

Біографія Комарова М. Ф.

Зленко Г. "Адвокат української літератури"

Швидько Г. Запорозьке козацтво у творчій спадщині М. Комарова

Вхід