Найкраща книга - захоплююча

2. Найкраща книга - захоплююча
 

Серед літературних жанрів особливо виділяється науково-популярний і його захоплююча «гілка».
Діапазон адресування захоплюючих книг дуже широкий: від трирічних «читачів» до фахівців відповідних галузей науки.
У захоплюючому жанрі написані тисячі книг, брошур, альбомів, альманахів, статей, що представляють більше сотні галузей знань.
Захоплююча наука - напрямок, багатосторонньо виявлений. Тому доречно докладніше зупинитися на особливостях цієї течії в популяризації.
Хто надумав би судити про захоплюючу науку виходячи тільки з буквального змісту карамзинського слова «захоплюючий», той, імовірно, ототожнив би її з наукою розважальною. Однак проста довідка в «Тлумачному словнику російської мови» показує, що сутність справи тут зовсім не в простій розважальності: «захоплюючий - збуджуючий інтерес, увагу». Це коротко, але цілком правильно характеризує одну з істотних рис захоплюючої науки.
Але хотілося б розповісти про захоплюючу науку не трьома словами, а відзначити докладно її головні особливості, що відрізняють її від інших течій у популяризації знань.
Перш за все ця течія не береться популяризувати все на світі, всю науку в повному її обсязі. Воно обслуговує обмежену, але вельми відповідальну ділянку - елементарні основи наук, які далеко не завжди засвоюються як слід в школі. Захоплююча наука розпочинає з поповнення прогалин шкільної підготовки.

Ще Платон говорив: «Кругле неуцтво - не найбільше зло; накопичення погано засвоєних знань ще гірше». Не бажаючи сприяти цьому гіршому зла, захоплююча наука не поспішає знайомити з останніми досягненнями науки, минаючи перші її сторінки. Популяризатор повинен насамперед дбати про те, щоб його читачі або слухачі «знали факти».
Друга особливість захоплюючої науки в тому, що прийоми її не виключають роботи розуму слухача, а, навпаки, спонукають думку працювати.
Розумова праця нерозривно пов'язана з придбанням міцних знань, і захоплююча наука анітрохи не прагне звільнити від нього. Вона бажає лише зробити цю працю цікавою, а тому і приємною, прагне спростувати тисячолітню приказку про гіркий корінь вчення.
Популяризатор не може покладати надії на захопливість самого предмета і звільнити себе від турбот про підтримку уваги читача або слухача. Він повинен невпинно спостерігати за тим, чи слідують за ним читачі чи готові його покинути. Якщо він не оволодів увагою читача, всі його зусилля пропадуть марно, якою б захоплюючою не була сама по собі тема, про яку він розповідає. «Первой и последней, безапелляционной инстанцией является читатель, – писав К. А. Тімірязєв у передмові до своєї книги «Жизнь растения». – Специалист может находить свое изложение добросовестным, преодолевающим значительные трудности, но, если оно просто не нравится читателю, оно уже не достигает своей цели и, следовательно, осуждено». Слова ці, безумовно, правильні для кожної книги, призначеної для читання і первинного ознайомлення з предметом, а не для ретельного його вивчення.
Чи означає це, що треба перетворити навчання в вид забави? Ні, і захоплююча наука ні в якій мірі не винна у такому гріху. Роль розважального елемента в ній якраз зворотня: не науку перетворювати на забаву, а, навпаки, забаву ставити на службу навчанню. До того ж, розкриваючи несподівані сторони в нібито знайомих предметах, метод захоплюючої науки поглиблює розуміння і підвищує спостережливість. Все це далеко від перетворення науки в розвагу!
Хто ж по праву засновник захоплюючої науки? Тут не може бути двох думок: ця заслуга належить Жюлю Верну. Він був не лише чудовий романіст, творець науково-фантастичного жанру в літературі, а й найбільший майстер наукової пропаганди. Він перший показав, як треба популяризувати знання, цілком опановуючи увагою читача і підтримуючи в ньому жвавий інтерес до предмета. Перший роман Жуля Верна «Подорож до центру Землі», що з'явився три чверті століття тому, і поклав початок захоплюючої науки.
Тут знову виявилася скромність Перельмана. Віддаючи належне таланту Жуля Верна як популяризатора науки і творця жанру науково-фантастичної літератури, все ж необхідно підкреслити, що жанр захоплюючої популяризації створений Я. І. Перельманом.

* * *
Такий той фундамент, на якому зведено будівлю перельманівської методики захоплюючої популяризації.
 

"Найкраща книга - захоплююча..." : рек. бібліогр. покажч. / Уклад. А. В. Тягай. - Херсон: ХОУНБГ, 2010. - 43 с. 
Покажчик пропонує читачеві найповнішу бібліографію книг  «цікавого» жанру. Він складений на основі «Цікавої бібліографії» Ю. Морозова («Наука и жизнь», 1997-2005) і доповнений виданнями з фонду ХОУНБ ім. О. Гончара.
До покажчика були відібрані лише ті видання, в заголовку або підзаголовку яких було використано визначення «цікава». Книги в покажчику розміщені по розділах, кожен з яких представляє окрему науку. Назви наук розташовані в алфавітному порядку, як і книги всередині цих розділів
.
Моргенштерн И. Г. Занимательная  библиография / И. Г. Моргенштерн, Б. Т. Уткин. – М. : Книга, 1978. – 144 с.
Нескінченно великий світовий книжковий океан, і щороку він прибуває на півмільйона нових книг, на два мільйони статей... Як орієнтуватися в ньому сучасному читачеві? У книзі йдеться про бібліографічний пошук та інші прийоми бібліографії, про лоції книжкових морів, про чудових книжників та бібліографів. Автори розповідають багато історій, веселих і серйозних, сумних і смішних, які траплялися з письменниками і читачами, з людьми книжкової справи.
Занимательная история : пособие для уч-ся / Тэффи и др. - М. : Фирма "РИПОЛ", 1994. - 349 c.
«Захоплююча історія» в цікавій, веселій і пізнавальній формі розповідає про людей і події, що залишили слід в житті людства з давніх часів і до початку XIX століття. Книга допоможе школярам в кращому засвоєнні курсу історії. Вона також буде цікава тим, хто любить гумор і посмішку.
Комаров В. Н Занимательная астрофизика / В. Н. Комаров, Б. Н. Пановкин; под ред. В. М. Чаругин. - М. : Наука, 1984. - 191 c. - (Проблемы науки и технического прогресса. ПНТП).
Книга в популярній і захоплюючій формі знайомить читачів з найцікавішими проблемами сучасної астрофізики, з незвичайними фізичними об'єктами в космосі: пульсарами, квазарами, радіогалактиками, чорними дірами, а також з найцікавішими питаннями сучасної космології. У книзі розповідається про нові методи пізнання Всесвіту, про відкриття, зроблені в останні роки.
Шпадарук И. П. Занимательная мозаика : о вселенной, о растениях, о животных, о человеке / И. П. Шпадарук. – Мн. : Выш. шк., 1992. – 154 c.
Книга побудована на коротких нарисах про дивовижний і різноманітний світі Всесвіту: коли він народився, що собою представляє і т. д. Читач побуває в царстві рослин, познайомиться з цікавими фактами про своїх «братів менших» - тварин. І, нарешті, прочитає про саме цікаве з життя людини, його біологічні, фізичні, духовні та інші можливості.
   
Зигель Ф. Ю. Занимательная космонавтика  / Ф. Ю. Зигель. - М. : Машиностроение, 1975. - 260 c.
Перед вами збірка коротких оповідань про космонавтику, цікавих, а іноді і захоплюючих. Чи можна створити нерухомі супутники Землі? Чи вдасться коли-небудь полетіти в космос без ракет? Чи реальні проекти космічних бригантин? Що зустріне людина на планетах? Як можна уявити собі космічне майбутнє земної цивілізації? Відповіді на ці питання ви знайдете в цій книзі.
Олехник С. Н. Старинные занимательные задачи / С. Н. Олехник, Ю. В. Нестеренко, М. К. Потапов. - М. : Наука, 1988. - 160 c.
У книзі зібрано 170 цікавих завдань з російських рукописів і книг, опублікованих до 1800 року. Як правило, завдання вирішуються із залученням мінімальних відомостей з арифметики, алгебри і геометрії, але вимагають кмітливості і вміння логічно мислити. У книзі містяться як завдання, доступні дітям, так і завдання, що представляють інтерес для дорослих.
Заянчковский И. Ф. Занимательная зоология / И. Ф. Заянчковский. - Челябинск : Кн. Изд-во, 1955. - 248 c.
Метою цієї книги є ознайомлення читачів з окремими сторонами життя тварин, їх розвитком і пристосованістю до умов існування, поведінкою, розмноженням, харчуванням, користю або шкодою, яку вони приносять людині. При цьому автор не ставить собі завданням підмінити підручник з зоології. В основному в книзі описується життя хребетних тварин. Це пояснюється тим, що в невеликій книжці не представляється можливим більш менш глибоко і детально описати всі або навіть кілька груп тварин.
Акимушкин И. И. Занимательная биология / И. И. Акимушкин. - М. : Мол. гвардия, 1967. - 336 c. - (Эврика).
Коли, де і як зародилося життя на Землі? Як з'явилася на Землі людина? Над цими та багатьма іншими подібними питаннями, звичайно, не раз замислювався кожен. Запропонована книга в цікавій формі не тільки по можливості відповість на всі ці питання, але і розповість про багато чудових, а часом і несподіваних відкриттів у біології.
Ивченко С. И. Занимательно о фитогеографии / С. И. Ивченко. - М. : Мол. гвардия, 1985. - 176 c. - (Эврика).
У книзі розповідається про екологію рослин, закономірності їх поширення, про історію та проблеми охорони і відновлення рослинних ресурсів.
Эстерле О. В. Занимательная геокибернетика / О. В. Эстерле. - Алма-Ата : Казахстан, 1990. - 158 c.
Які ідеї народжуються на стику кібернетики, фізики та геології? Що таке кількість складності і чому навколишній світ і ми самі ускладнюються? Як виглядають інопланетяни і чому ми з ними не спілкуємося? Чи стануть роботи розумніші за нас? Як геологу краще добувати, накопичувати і переробляти інформацію? На ці та багато інших питань популярно відповідає запропонована книга.
Кольман Э. Я. Занимательная логика : авториз. пер. с чеш. / Э. Я. Кольман , О. Зих. - М. : Наука, 1966. - 127 c.
Що цікавого у вирішенні логічних завдань? Деякі з них - зовсім легкі, над іншими ж, що вимагають деяких зусиль, потрібно як слід замислитися. Автори книги взяли їх з різних джерел: розшукали у знайомих і у своїх записниках, а деякі придумали самі. При відборі завдань вони дотримувалися двох правил: по-перше, щоб рішення не вимагало майже ніякого знання математики, і, по-друге, щоб для нього було досить знати дві найбільш прості частини сучасної логіки - логіку висловлювань і логіку класів. Їх елементарне викладення подано тут.
Шнейдеров В. С. Занимательная информатика, или Собрание веселых и поучительных историй... / В. С. Шнейдеров. - СПб. : Политехника, 1994. - 304 c.
Це весела книжка для домашнього читання. Тут смішні історії змінюються кумедними карикатурами, міркування незвичайних людей відтіняються звичайною дурістю, після віршів йде проза, а екскурси в минуле чергуються з передбаченнями майбутнього. І все це - про інформатіку.Ви здійсните подорож у світ комп'ютера: дізнаєтеся, що комп'ютер може робити, а що йому краще і не доручати, як «окомп'ютерюється» людина і олюднюється комп'ютер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі

Мамонт
28.05.2017 23:25
Занимательная информатика - классно бы скачать
Михаил
26.05.2012 06:57

Случайно нашел на просторах Интернета книги, знакомые с детства. С каким увлечением перечитывал все эти занимательные и увлекательные книги. Сейчас ведь дети совсем не хотят читать, да и не продаются вот такие занимательные книги сейчас в книжных магазинах. Обязательно прийду в библиотеку Гончара, чтобы перечитать любимые книги. Спасибо!

Напишіть свій коментар

Календар подій

     1 2 3
45 6 7 8 910
111213 14 151617
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031