Сайт Інформаційно-бібліографічного відділу є частиною бібліотечного порталу lib.kherson.ua
Новини
27.11.2018 09:15

Як бути щасливим у мінливому світі
Кожна людина бажає бути щасливою. Проте, якщо запитати,...

21.11.2018 13:58

Підсумки проекту «Говоримо українською. Читаємо українське»
У червні 2018 року Херсонська обласна універсальна...

21.11.2018 07:40

Пишемо для людей, а не для роботів!
У сучасному світі кожна бібліотека створює свій сайт....Галерея


Гість | Увійти
Версія для друку

Алла Євтушенко

Про рідкісний примірник острозького видання Івана Федорова
(з фонду Наукової бібліотеки Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна)

До 1944 р. було відомо, що наукова бібліотека Харківського університету є власником чотирьох примірників видань Івана Федорова - львівського Апостола (1574 р.), Псалтиря і Нового Заповіту (1580 р.) і двох примірників Острозької Біблії (1581 р.), які надійшли до її фонду з 1962 по 1974 р. з Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника та колишньої Державної бібліотеки СРСР ім В. І. Леніна (нині – Державна Російська бібліотека). Були  й наукові описи цих видань, представлені в першій частині харківського зведеного каталогу «Первопечатные отечественные издания в харьковских коллекциях».
Ще задовго до вищезгаданих надходжень, як з'ясувалося у 1994 р., бібліотека Харківського університету мала надзвичайно рідкісний примірник федорівського видання острозького друку. Матеріал про нього було опубліковано того ж року в місцевій щотижневій газеті. Однак цей екземпляр і досі не введено в науковий обіг.
По суті, знахідка була наслідком атрибуції, бо про наявність цієї книги у фонді Бібліотеки було відомо. Але факт не пов'язувався з і'мям І. Федорова. Зберігався раритет у сейфі старого будинку бібліотеки (спорудженого на початку минулого XX ст.), принаймні, з 1938 р.,  коли його було зареєстровано під додатковим розстановочним номером сейфа.
Із самого початку з певною неточністю і подальшим виправленням у скороченому варіанті цитувалися в графі «назва» початкові рядки тексту  дрібного друку кирилівського шрифту, що був на збереженому першому аркуші книжки (формат 8°): «Собрание вещей нужнейших скораго ради обретения, вокнизе сеи Нового Завета, по словесем абетки многогрешним Тимофеом Михаиловичем. Лета от создания миру 7079, а от народжения спасителя нашого Исуса Христа 1580». Нижче, на цій же сторінці, починаючи з букви «а», розміщувалися за алфавітом фрази й словосполучення.
Отже, викладеного достатньо для того, щоб сучасним дослідникам вітчизняного стародруку, а тим більше федоровознавцям стало ясно: йдеться про знамените острозьке видання Івана Федорова, відоме в літературі з історії друкарства як покажчик до Нового Заповіту.
Дробовий номер «1873/398» на звороті форзацного аркуша нашого примірника вказував на те, що книга надійшла до бібліотетеки університету ще в 1873 р., тобто в інвентарній книзі за цей рік під № 398 мав бути відповідний запис. Така книга і запис у ній збереглися. Однак і там (крім уже цитованих початкових рядків першої сторінки книги, імені Тимофія Михайловича і року видання - 1580) ні місто, де книга друкувалася, ні ім'я друкаря не називалися. Читати ще.

Вхід