Быстров

З історії книговидавництва в Херсоні

Автором однієї з рецензій, опублікованій в «Известиях Одеського библиографического общества» на початку XX століття зазначено: «Надрукований у провінції твір завжди чекає одна й та сама доля – забуття». Певною мірою цей вислів можна віднести до долі багатьох херсонських книжкових видань… У XIX столітті в Російській імперії участь провінції в книговидавничій діяльності була дуже незначною. Поліграфічна промисловість концентрувалася в столицях і небагатьох культурних і торгово-промислових центрах – Петербурзі, Москві, Казані, Києві, Одесі, Харкові, де книги друкувалися великим тиражем, завдяки чому були дешевшими за місцеві видання. Книг, розрахованих на масового читача та широкий збут, у провінційних містах, до яких відносився і Херсон, майже не видавалося, тому що місцеві поліграфічні підприємства не витримували конкуренції у книжковому виробництві.

Перша друкарня в Херсоні була заснована за Херсонського губернського правління на початку XIX століття. Друкарня губернського правління була самостійним промисловим підприємством. Її основне завдання полягало в задоволенні канцелярських потреб правління та виконанні замовлень адміністративних установ. Згодом у друкарні почали друкувати « Губернские ведомости » та інші офіційні видання правління. Відправною точкою в історії херсонського книговидавництва можна вважати 1863 рік, коли в друкарні Губернського правління була надрукована перша книга – «Труды Херсонского губернского статистического комитета».

Губернське правління було єдиною державною установою, яка мала свою власну друкарню. Всі інші херсонські друкарні, засновані до 20 квітня 1919 р. (тобто. до націоналізації), були приватними. Перша приватна друкарня Н.О. Ващенко відкрилася 1856 р. У 1886 р. її власником став М.К. Аспер, а після його смерті у 1888 р. – О.М. Ходушин (керувала справами друкарні його дружина – О.Д. Ходушина). Після націоналізації на базі типографії спадкоємців О.Д. Ходушіної – С.М. Ольховікова та А.С. Ходушину буде створено великий поліграфічний центр – Народна друкарня № 2.
Крім вищезгаданих поліграфічних підприємств, починаючи з 80-х років ХІХ ст. та до 1919 р. у Херсоні працювали друкарні: Горбунова та Чулакова, «Русская» (згодом – К.Д. Шрейбера), А.І. Заранкіна, М.І. Ковальова, "Юг" (В.І. Гошкевича), Б.А. Фукса, Ф.З. Епштейна, «Порядок» А.М. Спозито, «Экономия» (Б. Фукса та Ф. Наровлянського), художньо-електрична друкарня С.В.Поряденко, І. Дорфмана, С. Блюмкіна та Р. Дорфмана, Георгіївських кавалерів та ін. Майже всі вони знаходились у центральній частині міста. Деякі друкарні впродовж свого існування неодноразово змінювали адреси, власників, здавались в оренду.

Приватні друкарні найчастіше були і видавцями, і книгопродавцями. Вони друкували власним коштом, виконували замовлення державних установ та приватних осіб. Замовлення гарантували стабільну завантаженість друкарських верстатів.

У друкарнях Херсона друкувалися книги, газети, журнали, нотні видання, листівки з видами міста. Великі друкарні спеціалізувалися на певних видах друкованої продукції. Так, Губернська друкарня слугувала переважно для друкування «Губернских ведомостей» та виконання замовлень адміністративних установ. У найбільшій друкарні Херсона О.Д. Ходушиної друкували книжки, брошури, листівки. Іноді поліграфічні підприємства, до яких можна віднести друкарню газети «Юг» (В.І. Гошкевича), створювалися під певний видавничий проект. Деякі друкарні не залишили помітного сліду в історії херсонського книговидання, друкуючи різного роду бланки, афіші, конверти, візитні картки, зошити, сигнатури, рецепти тощо.

До кінця XIX століття видавнича діяльність у Херсонській губернії знаходилася на низькому рівні. У міських друкарнях – Губернської, Н.О. Ващенко, М.К. Аспера, О.Д. Ходушиної та її спадкоємців, К.Д. Шрейбера, А.І. Заранкіна та інших друкувалися переважно звіти, доповіді, хроніки, бюлетені, статистичні та господарські огляди. Здебільшого це були земські видання.

Книговидавцями були держустанови, товариства, рідко – приватні особи. Іноді ініціаторами книговидавничих починань ставали редакції газет, власники друкарень, які успішно працювали (О.Д. Аспер, О.Д. Ходушина, В.І. Гошкевич), і книжкових магазинів (Шах, Лейзерович, Заранкін). Їх видання займали незначне місце у структурі херсонського книговиробництва кінця ХIX – поч. ХХ ст. Це можна пояснити тим, що книговидання у провінційному Херсоні як вид підприємництва через слабкість книжкового ринку та нерозвиненість масового купівельного попиту на місцеву книгу було дуже ризикованою справою. Саме ці видавничі ініціативи стали першими паростками вільного книжкового підприємництва та були спрямовані на те, щоб поступово зробити херсонську книгу предметом широкого споживчого попиту населення.

Авторських книг, виданих у Херсоні у ХІХ столітті, досить небагато: надто тонким був «культурний прошарок».

На початку XX ст. у Херсоні відбулися події, що залишили помітний слід в історії культури міста: було видано знаменитий альбом з малюнками А.Кручених «Весь Херсон в шаржах и портретах» (1910), збірки футуристів «Затычка» (1913) та «Молоко кобылиц» (1914), книги Веліміра Хлєбнікова «Учитель и ученик» (1912), «Творения. 1906-1908» (1914); поетична збірка С.А. Сільванського «Песни сердца» (1927), «Старый Херсон.1.Греческое предместье»» (1928), бібліофільські видання «Провинциальные книжные знаки» (1927), «Библиотеки старого Херсона» (1928), «Библиография изданий Л.О.Б» (1929), «Книжные знаки Александра Скворцова» (1929). На сьогоднішній день ці видання – заповітна і фактично нездійсненна мрія будь-якого бібліофіла.

Художнє оформлення херсонських видань не вирізнялося особливою вишуканістю. Книги та брошури друкувалися без обкладинок. Їх брошурування та плетіння проводилися в палітурних майстернях міста: М.І. Піллера, Бунтмана, С. Глузбара, 1-ї артілі палітурників.

Незважаючи на насиченість ринку поліграфічних послуг та досить велику кількість видавничих організацій, на початку XX століття у місті не було жодного книжкового видавництва. Сучасна структура книжкового видавництва склалася після 1917 року.

6 січня 1918 р. херсонська «Українська Хата» – перше легальне українське національно-культурне та політичне товариство – було реорганізовано в Херсонське товариство «Просвіта» та кооперативне видавниче товариство «Українська книгарня». Основна мета, яку ставили перед собою просвітяни – сприяння розвитку української культури: мови, освіти, книговидавництва, мистецтва на Херсонщині.

У перший рік свого існування «Українська книгарня» видала «Байки Леоніда Глібова» з додатком «Рідні пісні», «Господа нашого Ісуса Христа Святе Євангеліє», повний текст «Кобзаря» із додатком Доманицького В.М. «Життя Тараса Шевченка», поеми Т.Г. Шевченка «Катерина» та «Наймичка», «Чотири універсали Української Центральної Ради» (1918), спогади М.Ф. Чернявського про Б. Грінченка «Кедр Ливана». У 1920 р. побачили світ ювілейне видання творів Н.Ф. Чернявського та п'єса М.Л. Кропивницького «По ревізії». Це були недорогі книги для народу, що видавались великими тиражами. «Українська книгарня» відіграла важливу роль у популяризації української книги.

У 1926 р. внаслідок об'єднання видавництв газет «Червоний селянин», «Рабочий» та друкарні №2 ім. В.І. Леніна було створено Партійно-кооперативне видавництво «Червоний селянин» (згодом – «Наддніпрянська правда»). Видавництво мало сучасну структуру. Воно об'єднувало редакційно-видавничий відділ, друкарню з літографією та цинкографією, палітурну та паперовий магазин. Починаючи з 1920-х років, усі херсонські книги друкувалися в єдиній у місті друкарні №2.

На жаль, у фондах херсонських бібліотек з різних причин відсутні багато херсонських видань XIX – поч. XX ст. Деякі з них зберігаються у бібліотеках та музеях України та зарубіжжя, приватних зібраннях.

У книжковому зібранні В.А. Бистрова місцеві видання становлять незначну частину. Проте цінність цієї добірки не викликає сумніву: більшість представлених у ній видань збереглися у Херсоні в єдиному екземплярі. До них належать поетичні збірки: Скадовський Л. «Песни скорби» (1910), додаток до журналу «Порывы» – «Шестнадцать Страничек»» (1913), Чернявський Н.Ф. «Молодість» (1920); Тобілевич І. «Суєта» (1921), Самейт М.А. «Как построить ветро-тюрбину» (1925) та ін.

У бібліотеці Володимира Андрійовича зібрано майже всі книжкові видання С.А. Сільванського – першого херсонського збирача, дослідника та популяризатора книжкового знака, бібліофіла, бібліографа та краєзнавця.

У каталозі «Херсонские издания (1892-1941) в книжном собрании В.А. Быстрова» відображено книги та брошури, видані з 1898 по 1941 рік. Бібліографічні описи розташовано в хронологічному порядку.

Херсонские издания (1892-1941)
в книжном собрании В.А. Быстрова

1. Краткое содержание оперы «Кармен»: Опера в 4-х д./ Муз. Бизе. – Херсон: Русская тип., 1892. – 16 с. – На 2-й с. обл. штемпельный экслибрис В.А. Быстрова.

2. Хржонщевский Н.А. Народное чтение о том, как охранять себя от холеры / Президента Высочайше Утвержденнаго Общества Киевских врачей, Председателя комиссии медицинских народных чтений в Киеве, профессора, доктора медицины Никанора Адомовича Хржонщевскаго/ ХГЗУ. – Херсон: Тип. О.Д. Ходушиной, 1893. – 31 с. – 10000 экз.

3. Обязательные  постановления Херсонской городской думы для лиц, занимающихся извозным промыслом. – Херсон, [191–]. – 15 с.

4. Гошкевич М.И. Гигиена: Рук-во к изуч. гигиены для учеников фельдшерских школ, подведомственных Мин. Внутр. Дел и повторительный курс для фельдшеров: По прогр., изложенной в журнале Медицинскаго Совета Мин. от 18 Марта 1897 г. за № 146  / Сост. Помощник Херсонскаго Губернскаго Врачебнаго Инспектора М.И. Гошкевич. – Херсон: Паровая типо-литогр. О.Д. Ходушиной (б. Ващенко), 1900. – 2, IV, 327 с. –  Штемпельный экслибрис Леонида Ивановича Гошкевича на с. 1. – На тит. л. посвящение: Дорогому брату Леониду от автора.

5. Скадовский Л. Песни скорби: Стихи. – Херсон: Тип. О.Д. Ходушиной, 1910. – 20 с. – 2000 экз. – Содерж.: Тоска; В ночь Святаго Рождества; Арестантский сон (впечатления Губернской тюрьмы); «Для чего мне солнце? Солнце закатилось…»; «Однажды в припадке жестоких мучений…»; «Господи, где же страданью предел!..»; «Господи, прости меня грешнаго…»; «Читатель этих строк, когда б ты ведал…»; Осенняя песнь (Психиатрическая лечебница); Покаянная молитва; Танюше (12 января 1910 года). – На обл. и тит. л. штемпельный экслибрис Василия Захарьевича Бойко. – На 2-й с. обл. штемпельный экслибрис В.А. Быстрова.

6. Синицын М. Очерки православно-христианскаго вероучения: Курс 7-го класса средней школы / Сост. законоучитель Херсонскаго реального училища и 2-й женской гимназии, священник Михаил Синицын. – 2-е изд., испр. и доп. применительно к требованиям программы Св. Синода. – Херсон: Паровая типо-литогр. преемн. О.Д. Ходушиной, 1912. – III, 131 с. – На тит. л.: «Первое издание Учебным Комитетом при Святешем Синоде допущено в библиотеки средних школ Министерства Народнаго Просвещения, а равно и в библиотеки духовных училищ мужских и женских».

7. Устав Общества содействия народному образованию в г. Херсоне. – Херсон: Тип. «Юг», 1912. – 7 с.

8. Федоров Г. Дерево – драгоценный Божий дар человеку: (Наставл. для народа по разведению деревьев и уходу за ними). – Изд. 2-е, испр. и доп. согласно указаниям инспектора садоводства Л.А. Веселовскаго (9-я тысяча). – Херсон: Типо-литогр. преемн. О.Д. Ходушиной, 1912. – 38 с.

9. Федоров Г. Как разводить виноград / ХГЗУ. – Херсон: Паровая типо-литогр. О.Д. Ходушиной, 1912. – 32 c.

10. Правила и программы для поступления в Херсонское земское среднее сельско-хозяйственное училище им. Императора Александра II. – Херсон: Паровая типо-литогр. преемн. О.Д. Ходушиной, 1913. – 18с.

11. Шестнадцать Страничек: Стихи. – Херсон: Изд. журнала «Порывы» / Уполномоч. по изданию Вл. Каждан; Тип. Ф.З. Эпштейна, 1913. – 16 с. – Содерж.: А.Надеждин. Осенняя тревога;  Из летних мелодий; Мелодия / Семен Родов. У камина; Царевна-осень; Весенние зовы; На вечной заре. (Неаполь); Думушки-цветочки / Я. Бланк. Весна /Мих. Иванов. Дневное; В степи / Юлиус Клугман. Весеннее; Толпа / Вл. Вороновский. Весна / А. Нильский. Инфанта / Павел Орешников. Пойдем гулять; Какая тишина! / Вл. Винкерт. Сосны; Квач; Бульденежи абажура. – На 2-й с. обл. штемпельный экслибрис В.А. Быстрова.

12. Устав Херсонскаго общества сельскаго хозяйства. – Херсон: Электоро-тип. А.И. Заранкина, 1914. – 10 с.

13. Конспекты по теории арифметики целых чисел /Сост. М.А. Магин. – 4-е изд. – Херсон: Тип. К.Д. Шрейбера, 1915. – 16 с.

14. Кудрявцев П. Поэт душевных диссонансов: К столетию со дня рождения М.Ю. Лермонтова (1814-1914). – Херсон: Типо-литогр. С.Н. Ольховикова и С.А. Ходушина, 1915. – [2], 16 с. – На 2-й с. обл. штемпельный экслибрис В.А. Быстрова.

15. Гошкевич В.И. Где был древний Одесс?: Доклад, прочит. в годичном засед. Имп. Одес. о-ва истор. и древностей 14 нояб. 1914 г. / Исслед. В.И. Гошкевича. – [Херсон], 1916. – II, 6 с, 2 л. план, карт. – Отт. из журн.: Зап. Имп. Одес. о-ва истории и древностей. – Вип. 32.

16. Краткие сведения как сберечь животных от заболеваний и как подавать первую помощь при некоторых болезнях / Сост. Л.С. Фиш; ХГЗУ. Вет. отд-ние. – Херсон: Электр. тип. А.И. Заранкина, 1916. – 32 с.

17. Люцельшваб В.И. La france: Хрестоматия для старших классов средних учебных заведений. В 2-х ч. / Пер. с фр. с объяснит. прим. – Херсон: Книгоизд-во Б.Я. Лейзеровича. Электро-тип. А.И. Заранкина, 1916. – Ч.2. – 296 с. – На 2-й с. обл. штемпельный экслибрис В.А. Быстрова.

18. Отчет о деятельности городского Народного дома в память 19-го февраля 1861 года и Педагогического музея имени Николая Ивановича Пирогова за 1915-16 гг. / ХГУ. – Херсон: Паровая типо-литогр. С.Н. Ольховикова и С.А. Ходушина, 1916. – 7 с.

19. Венедиктов П.С. Учредительное собрание. – Изд. 2-е, испр. и доп. – Херсон: Тип. Херсон. Губерн. Правл., 1917. – 24 с.

20. Инструкция по предварительной разработке данных 2-й Всероссийской сельскохозяйственной и земельной переписи в Херсонской губернии [1917 г.]. – Херсон: Типо-литогр. С.Н. Ольховикова и С.А. Ходушина,  [1917]. – 11 с.

21. Короленко В.Г. Падение Царской Власти в России / Херсон. Совет Рабоч. и  Воен. Депутатов. Культ-просветкомиссия. – Херсон: Тип. А.И.Заранкина, 1917. – 40 с. – На 2-й с. обл. штемпельный экслибрис В.А. Быстрова.

22. Малеча Н.М. Україно-руський словничок до Кобзаря Т.Г. Шевченка / Нест[ор] Літ. [псевд.] – Херсон: Друк. Губерн. Правл., 1917. – 82 с. – На окр. арк. присвята: Ганні Григорівні Гольдштейн. – Назва на обкл.: Українсько-руський словничок до Кобзаря Т.Г. Шевченка.

23. Отчет о деятельности приюта «Ясли Херсонскаго общества содействия физическому воспитанию детей» за 1913 и 1914 годы. – Херсон: Типо-литогр. С.Н. Ольховикова и С.А. Ходушина, 1917. – 16 с.

24. Спектор Э.А. К выборам в городское самоуправление / Просветительно-Полит. Комиссия при С.Р. и С.Д. – Херсон: Тип. С.Н. Ольховикова и С.А. Ходушина, 1917. – 8 с. – На 2-й с. обл. штемпельный экслибрис В.А. Быстрова.

25. Устав Херсонскаго  Союза Потребительных Обществ «Объединение». – Херсон: Тип. С.Н. Ольховиков и С.А. Ходушина, 1917. – 16 с.

26. Глібов Л.І. Байки Леоніда Глібова / (С передмовою) [С.П. Шульгіна]. Рідні пісні: Збірочка поезій відомих українських письменників / [Укладач С. Шульгін]. – Херсон: Вид. Кооперат. Т-ва «Укр. книгарня». Друк. С. Ольховикова та С. Ходушина, 1918. – XIV, 154, ІІ с. – (Кооперат. Т-во «Укр. Книгарня»; № 1). – На обкл. після назви: Додаток: Рідні пісні. – На с. І епіграф з твору Т.Г. Шевченко. – Розд. кн.: Рідні пісні; Байки Леоніда Глібова. – Авт. пісень: П.П. Чубинський, В.І. Cамійленко, С.І. Воробкевич, М.Ю. Шаповал, О. Олесь, Т.Г. Шевченко, П.А. Грабовський, Б.Д. Грінченко, М.Ф. Чернявський. – В кн. також текст укр. нар. пісні «А вже років більше сотні...». – 10000 прим. – На 2-й с. обл. штемпельный экслибрис В.А. Быстрова.  
 
27. Доманицький В.М. Життя Тараса Шевченка / Василь Доманицький. Твори Шевченка: Причинна; На вічну пам’ять Котляревському; Катерина (В.А. Жуковському на памьять); «На-що міні чорні брови?...»; Іван Підкова ([присвячено] В.І. Штернбергу)/ Т. Шевченко. – Херсон: [Вид. Кооперат. Т-ва «Укр. книгарня»]. Друк. С.М. Ольховикова та С.А. Ходушина, 1918. – XI, 16 с. – (Кооперат. Т-во «Укр. Книгарня»; № 2). – 2000 прим. 

28. Фадеев Петр (священник). К столетнему юбилею Введенского Собора (г. Алешки, Таврич. губ. Днепровск. уезда). 1818-1918. –Алешки: Тип. Л.Г. Шапиро, 1918. – 19 с. – На 1-й с. штемпельный экслибрис Леонида Ивановича Гошкевича.

29. Коробов А.П. Анализ безконечно малих: Лекции, чит. в 1918/19 уч.г./Професора А.П. Коробова; Херсон. политехн. ин-т. – Херсон: 2-я Нар. тип., 1920. – 312 с. – На 2-й с. обл. штемпельный экслибрис В.А. Быстрова.

30. Чернявський М.Ф. Молодість: Поезії. – Херсон: Вид. Кооперат. Т-ва «Укр. Книгарня». Друк. Т-ва переемн. О.Д. Ходушиної, 1920. – (Ювіл. Вид.). – Кн. 2. – 45 с. –  Зміст: Козаки: Поема; Байстрюк; Воля; Аттила; «Як мати дитину…»; «Розкувало сонце землю…»; Останній гетьман; Балкани: Поема; Дзвони; «Даремно генії родились…»; Пан Падура: (Пісня самовара): Поема. – На 2-й с. обл. штемпельный экслибрис В.А. Быстрова.

31. Тобілевич І. (Карпенко-Карий I.) Суєта: Комедія в 4-х д.: (Картини). – Херсон: Вид. мистец. т-ва ім. М. Старицького. Рад. друк.,  1921. – 96 с. – Видано за допомогою Т-ва «Просвіта» в Херсоні.

32. Самоучитель международного языка «Эсперанто» и эсперанто-русский словарь /Сост. М.С. Валентинов – преп. эсперантского языка при Ковенском, Херсонском и др. Обществах эсперантистов. – 4-е изд. – Херсон: 2-я нар. тип., 1921. – 40 с.

33. О чуме человека. Листок №14.– Херсон: Тип. насл. О.Д. Ходушиной, [19––]. – 18 с. – Перепечат. с изд-я Общества Русских врачей в память Н.И. Пирогова.

34. Вперед: Худ.-лит. сборник Херсонской Ассоциации Пролетарских Писателей (ХАПП). Вып. №1 / Отв. ред. П. Вольнов. – Херсон: Изд. «Херсонский коммунар». Гостип. им. Ленина, 1925. – 53, [3] с. – 1000 экз. – Содерж.: Белый налет: Отр. из повести «В огне революции» / П.В. Сибиряк. Из повести «Оказия»: (Из времен греко-французской интервенции) / Е. Дикштейн. Красный лоскут;  Вперед! («Мы– впередовцы – и дружно...») / Л. Векслер. Песня захиднього работника («Лейся звоном стоголосым...»); Пролетарий («Пролетарий! В твоих руках реостат...»); Вечер («Тихо рожеви фиранки...»); Пароплав («...Утюг пароплава...») / В. Матяш. Гришка: Комсомольская поэма («Помнил Гришка...») / Буншман-Рунич. Агония старого мира («Я бежал от жестокой расправы...») / М. Лагодинский. Певец Труда («Сын рабочего народа...»); Дан гудок («Дан гудок, и завод запылал...»); Ленин («Умолкло сердце... остановилось...»); Люблю. («Люблю всесильный Город...») / Л. Бунов.        Отр. из поэмы «Былое» («Закрою глаза так и станет картина...») / П. Штемлер. – На 2-й с. обл. штемпельный экслибрис В.А. Быстрова.

35. Самейт М.А. Как построить ветро-тюрбину: Практ. рук-во с прил. рис./ Изд. автора-изобретателя. – Херсон: Гостип. им. Ленина, 1925. – 28 с. – 1000 экз.

36. Таблицы для перевода русских мер и весов в метрические и наоборот / Сост. инженер В. Григоревский; Херсон. портовое упр-е. – Херсон: Гостип. им. Ленина, 1925. – 44 с. – 300 экз.

37. Сильванский С.А. Провинциальные книжные знаки. – Херсон: Гос.тип. им. Ленина, 1927. – 47 с.: 24 экслибр. – Надпись на обратной стороне тит. л.: Отпечатано в количестве 210 нумерованых экз. – Посвящение: Памяти Дмитрия Васильевича Ульянинского. – 210 экз. –Библиофильское изд.

38. Сильванский С.А. Библиотеки старого Херсона. – Херсон: Гос. тип. им. Ленина, 1928. – 32 с. – Книга посвящена памяти Вери Константиновны Шенфинкель. – Надпись на обратной стороне тит. л.: «Отпечатано сто экземпляров. №…». – Библиофильское изд.

39. Сильванский С.А. Старый Херсон. 1. Греческое предместье. – Херсон: Типография Кооперативной Артели «Друкар», 1928. – 45 с.: фото, ил. – Надпись на обратной стороне тит. л.:  Отпечатано в количестве 300 нумерованых экз. – Содерж.: Меч исламу; Павловская площадь; Старообрядческая площадь; «Таврический дворец»; Привозная площадь. Старые резни; Старые и новые названия улиц. –  Библиогр.: с. 41–42. – 300 экз. – Библиофильское изд. – В оформлении книги использованы фотографии 60–70-х годов (В.П. Пещанского, Рапепорта и др. фотографов) и два рисунка М.Ф. Нечитайло-Андреенко.

40. Сильванский С.А. Книжные знаки Александра Скворцова / Совмест. изд. авторов; Книжные украшения-гравюры на дереве А.В. Скворцова. – Херсон–Саратов: «Червоний селянин», 1929. – 38 с. – Прил.[26 с]: ил., 11 экслибр. – Надпись на обратной стороне тит. л.: Отпечатано 55 экземпляров. – Библиофильское изд. – На фронтисписе изображен книжный знак Н.С. Иловайськой, выполненный в технике «сухая игла».

41. Збірка постанов про українізацію (центральних і округових органів Компартії й Радвлади) / Херсон. держ. курси українознавства. – Херсон: Друк. в-ва «Червоний селянин», 1929. – 48 с. – 3050 экз.

42. Чи вигідно селянинові здавати свої хлібні лишки державі? – Херсон: Друк. вид-ва «Наддніпр. правда», [1932].– 8 с.

43. Матеріалы до пляну суцільної колективізації Херсонщини: Округовому зїзду колективізації / Сільвідділ окрпарткому. – Херсон: Друк. в-ва «Червоний Селянин», 1930. – 56 с. – 6000 пр.

44. Телефонный справочник гор. Херсона на 1940 год. – Херсон: Тип. им. Ленина, [1939]. – 68 с.

45. Deutsches lehrbuсh fur die III, IV und V klasse. – 1-е вид./ Відділ освіти при херсонській міській управі. – Херсон: б.и., 1941. – [8] с. – Нім.

Коментарі

Александр Вацик
02.01.2019 13:07
Продаю Кобзар 1918 года, з життєписом та примітками, Херсон, тип. С.Ольховикова и С.Ходушина в редакції В.Доманицького.

Состояние книги удовл. 

soul-crew@i.ua

Напишіть свій коментар

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 910
111213 14 151617
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031