Головна Бібліографічний всеобуч Популяризація книги та читання Патріотичний напрям соціокультурної діяльності Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара

Патріотичний напрям соціокультурної діяльності Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара

Патріотичний напрям соціокультурної діяльності Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара

Процеси зміни політичних, соціальних та культурних пріоритетів в Україні супроводжуються пробудженням національної самосвідомості та духовного відродження. Українська держава прагне зберегти свою єдність, ідентичність, культурну спадщину, національні традиції, посісти належне місце в європейському культурному просторі. Драматичні події Революції Гідності, агресія Росії стосовно України, загроза територіальній цілісності України, героїзм учасників АТО докорінно змінили життя і думки українських громадян, змусили інакше визначати свої життєві пріоритети, бажання і прагнення. Позначилися ці події і на діяльності бібліотек, зокрема і Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара.

Одним із першочергових завдань у соціокультурній роботі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара є забезпечення реалізації державної політики у сфері культури та інформації, виховання у молоді почуття патріотизму, громадянської та національної самосвідомості, любові до Батьківщини, формування української ідентичності.

 З цією метою у 2015-2016 рр. реалізується міні-проект «З Україною в серці». Регулярно проводяться акції та заходи з метою надання допомоги людям, на долі яких вплинули трагічні події на сході України і в Криму та за їх безпосередньої участі. Серед таких заходів: презентація фотовиставки «Донбас – відкритий перелом» фотохудожника Костянтина Скомороха з Луганської області, презентація книги «Ни шагу назад!» Романа Набєгова – розвідника батальйону «Миротворець» патрульної служби міліції особливого призначення, який загинув під Іловайськом, патріотична акція «Херсонщино, підтримай солдата!» та благодійна акція «Подаруй книгу дитині на Сході України», в результаті якої було зібрано та передано 157 примірників книг для дітей з Луганської та Донецької областей; майстер-класи для школярів з виготовлення патріотичного дерева «Долоньки» та ін.

У 2016 році був започаткований новий проект «Воїни світла», мета якого – висвітлювати подвиг земляків – героїв АТО та Майдану.

У зв'язку з воєнними подіями, які відбуваються в останні роки на Сході України, та поширенням такого явища, як внутрішня міграція, значної важливості набувають проблеми надання психологічної допомоги населенню, зокрема учасникам бойових дій, очевидцям бойових дій, членам родин загиблих учасників бойових дій, біженцям, переселенцям. Тому у 2014 році в бібліотеці спільно з Херсонським відділенням Української Спілки психотерапевтів було проведено методологічний семінар «Персональні та професійні ресурси в роботі зі стресом, тривогою, травмою», тренінг-навчання «Робота з дітьми в умовах підвищеного стресу». У 2015 році спільно з Психологічною Службою допомоги населенню при Херсонському осередку Української спілки психотерапевтів у бібліотеці проводились психологічні тренінги для людей, які повернулися із зони АТО, та переселенців з Донецької та Луганської області.

Велику увагу бібліотека приділяє вшануванню пам'яті героїв Антитерористичної операції та видатним українцям, які боролись за незалежність країни в усі часи. З цією метою проводяться вечори пам’яті героїв Небесної Сотні «А Сотню вже зустріли небеса...», урок патріотизму «Свобода – свідомий вибір українців» (разом з представниками всеукраїнського громадського об'єднання «Сокіл»), презентація книги «Башня» херсонця Костянтина Капошиліна, присвяченої українським військовим, які 242 дні тримали оборону Донецького аеропорту від нападів російського агресора; урок патріотизму «Возз’єднались в ті роки наші предки на віки» (до Дня соборності та свободи України); вечір-портрет «Славний лицар України», присвячений Івану Богуну, народному герою, керівнику повстання 1659 року); козацькі забави «Козацька слава – гордість нашої землі».

З метою підтримки кримських татар, які опинились на херсонській землі, було організовано зустрічі херсонської молоді з представниками кримсько-татарського народу у форматі «жива книга», проведено свято, під час якого діти з батьками виготовляли повітряних зміїв із українською та кримсько-татарською символікою і запускали їх у небо, започатковано курси з вивчення кримсько-татарської мови.

З часу проголошення незалежності України у центрі соціокультурної діяльності бібліотеки актуальними є питання вивчення історії України. Популярним цей напрям є і в останні роки. З цією метою щороку спільно з представниками херсонського осередку українського козацтва проводиться низка різноманітних заходів, що висвітлюють шлях українського козацтва та його лідерів, наприклад презентація книжково-ілюстративної виставки «Степ та воля – козацька доля»; вечір-портрет «Богдан Хмельницький – людина, що створила епоху»; свято до Дня українського козацтва «Козацька слава – гордість нашої землі», «Волинська трагедія: порозуміння заради майбутнього» та багато інших.

За запитами користувачів постійно організовуються та проводяться виїзні заходи патріотичного спрямування: виховна година «Україна Соборна – єдина держава», яка була проведена у ЗОШ І-ІІ ступенів № 5 й присвячена Дню Соборності України; вечір пам’яті героїв Крут «І слава їх встає, не вмерши…» для учнів Херсонського професійно-технічного училища № 6. Суть та причини трагедії під Крутами допомогли розкрити відеосюжети та фотопрезентація «Пам’ятай про Крути».

У 2014 році значне розширення сфери впливу Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара на патріотичне виховання мешканців міста відбулося завдяки проведенню загальноміських святкових масових акцій. Серед них – «Вишиванковий фестиваль», який вперше відбувся в Херсоні 23-24 серпня просто неба на набережній міста. Працівники Херсонської ОУНБ ім. О. Гончара долучилися до проведення святкової концертної програми, сімейних конкурсів та дитячого конкурсу малюнків «Моя Україна». Фестиваль «Козацькому роду – нема переводу» з нагоди Дня українського козацтва пройшов за участю книгозбірні у найбільшому кіноконцертному залі міста «Ювілейний». У ньому бібліотека також брала активну участь.

Виїзний літературно-мистецький вечір «Моя країна – Україна» з нагоди 23-ї річниці Дня Незалежності бібліотека провела для вихованців міського табору відпочинку «Сонечко». Захід розпочався Державним Гімном України та відеопрезентацією  про боротьбу українського народу за становлення своєї держави. Вихованці табору відпочинку дізналися більше про державні символи України та її сучасні досягнення в науковому та культурному аспектах. Цікавим для них став конкурс «Закінчи прислів’я», де учасники проявили свої знання з народної поетичної творчості. А гра «Славетні українці» доповнила уявлення учнів про видатних особистостей України.

Щорічно в останню суботу листопада в Україні вшановують пам'ять жертв голодомору і політичних репресій. У 2013 році з нагоди 80-ї річниці пам’яті жертв Голодомору був проведений вечір пам’яті «Збудуймо пам'яті негаснучий собор», а також відбувся показ та обговорення художнього фільму відомого українського режисера Олеся Янчука «Голод – 33», знятого за мотивами повісті Василя Барки «Жовтий князь». Переглядали та обговорювали цей фільм і в 2016 році члени клубу «Дивослово».

У 2014 році у Херсонському вищому професійному училищі ресторанного господарства працівниками бібліотеки був проведений круглий стіл «Війна далеко, пам’ять близько…». Основну увагу на засіданні круглого столу, відповідно методичним матеріалам Українського інституту національної пам’яті, було приділено таким найбільш суперечливим питанням: Що ж призвело до жахливої трагедії, назва якої – Друга світова війна? Коли ж насправді для України розпочалася Друга Світова війна? Чи була «Велика Вітчизняна війна» дійсно «Вітчизняною» для української нації? Чи було 28 жовтня 1944 року днем остаточного вигнання нацистських окупантів з України? Чи було вигнання німецьких окупантів визволенням України? Ці та інші питання учасники заходу активно обговорювали, спираючись на історичні факти та розсекречені архівні документи.

З нагоди відзначення Дня пам'яті та примирення і святкування 70-ї річниці перемоги над нацизмом в Європі бібліотекою проведено комплекс заходів, зокрема: літературно-музичний вечір «Молитва за Україну», вечір портрету «Жінка на війні: український вимір», «Херсонці у Другій Світовій війні: життя і долі», історичний альманах «Їм судилося вижити», створення арт-об'єкту «Летять журавлі», документальна виставка «Не обміліє пам'яті ріка – в серцях нащадків буде жити», виставка живописних творів членів обласної організації Національної спілки художників «Пам'ять не сивіє», художня виставка робіт учасників IV Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнку, присвяченого 70-річчю перемоги у Другій світовій війні «Намалюй Перемогу», книжково-ілюстративна виставка «Світ. Європа. Україна», інсталяція «У війни не дитяче обличчя» та інші.

У 2015 р. бібліотекою проведено: патріотично-мистецьку акцію «Український державник М. Вербицький» та презентацію книжково-ілюстративної виставки «Творець пісні, що стала символом нації» (до 200-річчя від дня народження автора музики гімну України М. Вербицького та 150-річчя з часу першого виконання гімну), вечір-спогад «А пам'ять вертає у будні афганські»; вечір-реквієм «Схилимо голови в скорботі» та вечір-реквієм «Пам'яті негаснучий собор» (до дня вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр.), презентацію книжково-ілюстративної виставки «Праведник світу» (до 150-річчя від дня народження Митрополита Галицького УГКЦ Андрея Шептицького).

Дієвими формами залучення користувачів є інтерактивні заходи: круглі столи, диспути, дискусії з актуальних питань. З метою збереження національних традицій та звичаїв бібліотека щороку проводить заходи козацької тематики, наприклад, вечір-портрет «Славний лицар України» (Дня українського козацтва), козацькі забави «Козацька слава – гордість нашої землі», урочистості з нагоди чергової річниці створення Херсонського обласного козацького товариства «Соборне козацтво України «СІЧ».

У 2014 році патріотичне виховання було активно пов'язане з відзначенням визначних подій та вшанування відомих постатей історії України. З цією метою протягом року були організовані такі заходи: свято «Суверенна моя Україно!», присвячене 95-й річниці з дня проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР; вечір-портрет «Славний лицар України» до 350-річчя загибелі Івана Богуна, керівника повстання 1659 року. Спільно з Херсонською крайовою організацією Народного Руху України співробітники книгозбірні провели урочистості до 15-річчя з дня смерті українського політика, публіциста, літературного критика, політв'язня СРСР В’ячеслава Чорновола, що проходили на площі Свободи, в центрі міста.

Протягом 2015-2016 рр. бібліотека здійснює координацію Всеукраїнського проекту «Бібліотека українського воїна» на рівні області (декілька тисяч книжок для українських військових було зібрано публічними бібліотеками регіону за цим проектом), ініціювала регіональний бібліотечно-патріотичний проект «Єдина країна – єдиная страна», започаткувала патріотичний міні-проект «З Україною в серці».

У вересні 2015 року бібліотека неодноразово проводила уроки патріотизму «Україна – єдина країна» в навчальних закладах міста.

У соціокультурній роботі бібліотеки успішно реалізовується практика зустрічей у інтерактивному форматі «жива бібліотека», що передбачає безпосереднє особисте спілкування з представником певної спільноти. Саме в цьому форматі у 2014 році відбулася зустріч для учнів ЗОШ №46 «А пам’ять священна» з нагоди 70-річчя звільнення Херсонщини від німецько-фашистських загарбників. Визволитель міста Херсона, почесний громадянин м. Херсона Перетяпко Дмитро Кирилович поділився своїми спогадами про форсування Дніпра, звільнення м. Херсона у складі 49-ї Гвардійської стрілецької дивізії. У 2016 році у такому ж форматі проводився захід «Волинська трагедія: порозуміння заради майбутнього» за участі представників польської національності, чиї батьки були жертвами даної трагедії.

До Дня незалежності України щороку проводяться заходи у різних форматах: кінематографічна подорож «Дивимось українське», уроки патріотизму «Ти в серці моїм, Україно» та «Моя країна – Україна», книжкові перегляди та книжково-ілюстративні виставки «Боже, Україну збережи!» та «Мальована історія незалежної України» тощо.

Проведені благодійні акції, організація психологічної допомоги воїнам АТО та їх родинам та багато інших заходів свідчать про усвідомлення бібліотекарями важливості та необхідності подальшої роботи, спрямованої на патріотичне виховання громади засобами бібліотечної роботи.

Лілія Віжічаніна, провідний бібліограф ХОУНБ ім. О. Гончара

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 910
111213 14 151617
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031