2014 рік

2014

16 січня – Верховна Рада України прийняла з порушенням процедури і законодавства пакет «диктаторських законів», які обмежували права громадян, надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту і мали на меті криміналізувати опозицію та громадянське суспільство.

19 січня – в Києві почалось силове протистояння режиму президента Віктора Януковича, спровоковане ухваленням Верховною Радою з порушенням установленої процедури законів, направлених на звуження конституційних прав і свобод громадян.

22 січня – від кулі на вул. Грушевського загинув перший маніфестант – Сергій Нігоян з Дніпропетровщини, що викликало ще більше обурення у суспільстві.

23 січня – захоплення Львівської обласної державної адміністрації місцевими протестувальниками (добровільно звільнена ними 30 січня); початок хвилі штурмів обладміністрації по країні, особливо на Заході та в Центрі.

28 січня – фракції Партії регіонів та комуністів у Верховній Раді України (232 голоси) проголосували за скасування «диктаторських законів» від 16 січня, а президент Віктор Янукович 31 січня підписав скасування, а також відправив у відставку уряд Миколи Азарова.

20 лютого – під час Революції Гідності на Інститутській вулиці в Києві були розстріляні активісти Євромайдану, загиблих назвали Небесною сотнею. Цього дня загинуло 48 чоловік.

21 лютого – Верховна Рада України 386 голосами «за» повернула в дію Конституцію 2004 року, підтримала проект постанови, який дозволив звільнення з ув'язнення Юлії Тимошенко та відправила у відставку в. о. міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та деяких інших міністрів-регіоналів.

22 лютого – Верховна Рада України 328-ма голосами народних депутатів постановила, що президент Віктор Янукович «самоусунувся в неконституційний спосіб» і призначила дострокові вибори президента на 25 травня 2014 року. Втеча Віктора Януковича виявилась повною несподіванкою не лише для його опонентів, але й соратників.

26 лютого – під будівлею Верховної Ради АР Крим пройшли два мітинги, в одному з яких узяли участь представники проросійських організацій, котрі вимагали приєднання автономії до складу Росії, у іншому – українські патріоти та кримські татари, котрі наголошували на необхідності територіальної цілісності України. Між учасниками мітингів виникли сутички, у ході яких постраждали 30 осіб.

27 лютого – Верховна Рада України призначила Арсенія Яценюка прем'єр-міністром і затвердила новий склад уряду. Генпрокуратура України оголосила В. Януковича у розшук за підозрою у масових вбивствах.

1 березня – організовані російськими спецслужбами і за участю громадян Росії масові проросійські антиурядові мітинги у низці міст Південно-східної України, зокрема, у Дніпропетровську, Донецьку, Харкові, Одесі, Луганську. У Донецьку і Луганську над будівлями ОДА було піднято російські прапори.

16 березня – Росія проводить на території окупованих АР Крим та м. Севастополь так званий "референдум" щодо "самовизначення" Криму, за результатами якого більшість проголосувала за приєднання Криму до Росії. Результати референдуму не визнала українська влада і світова спільнота (крім Росії, Сирії, КНДР і Венесуели).

21 березня – Україна та Європейський Союз підписали політичну частину Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, яка дає змогу перейти від партнерства і співробітництва до політичної асоціації та економічної інтеграції.

7 квітня – у залі засідань Донецької облради за участю близько 100 чоловік проголошено утворення «Донецької народної республіки» яка має у майбутньому увійти до складу Росії. Крім того, самопроголошені «депутати» ухвалили рішення про проведення 11 травня референдуму з приводу питання "Чи підтримуєте ви створення Донецької республіки?" та прийняли рішення про звернення до президента Росії Володимира Путіна з проханням увести до регіону російський миротворчий контингент.

29 квітня – майже 3 тисячі проросійськи налаштованих мітингувальників захопили будівлю Луганської облдержадміністрації, на даху якої вивісили прапори Російської Федерації і самопроголошеної Луганської народної республіки. Цього ж дня були захоплені обласне телебачення і обласна прокуратура.

25 травня – в Україні на дострокових президентських виборах, проведених у зв'язку з усуненням Верховною Радою Віктора Януковича з поста Президента 22 лютого 2014 року, вже у першому турі переміг Петро Порошенко. За офіційними даними він набрав 54,70% серед тих, хто взяв участь у голосуванні, Юлія Тимошенко – 12,81%, Олег Ляшко – 8,32%, Анатолій Гриценко – 5,48%; явка виборців склала 60,3%.

26 травня – початок героїчної оборони Донецького аеропорту від атак російських військових і бандформувань "ДНР".

7 червня – у Верховній Раді України за участю близько 60 офіційних закордонних делегацій відбулася інавгурація п'ятого Президента України Петра Порошенка, який був обраний на позачергових виборах в травні цього ж року у зв'язку з усуненням Віктора Януковича з поста Президента. Цього ж дня Порошенко прийняв на себе повноваження Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України.

24-30 серпня – збройними терористичними формуваннями та частинами регулярної армії Росії було оточено та обстріляно при відході 30 серпня більше 600 бійців Збройних сил та МВС України у т.ч. добровольчих батальйонів, які раніше просунулися на схід і увійшли до Іловайська. Загинуло щонайменше 186 осіб, сотні бійців були поранені та захоплені росіянами у полон. Внаслідок поразки ЗСУ під Іловайськом російські війська перейшли у наступ на південній ділянці фронту, захопили Новоазовськ, Тельманове, Амвросіївку, Старобешеве і наблизились впритул до Маріуполя.

16 вересня – Верховна Рада України ратифікувала Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, зміст якої розроблено конкретно для України і яка має замінити Угоди про партнерство та співробітництво даючи Україні змогу перейти від партнерства і співробітництва до політичної асоціації та економічної інтеграції.

26 жовтня – відбулись позачергові вибори народних депутатів Верховної Ради України, приводом до яких став розпад парламентської коаліції, сформованої у лютому 2014 року. За результатами виборів до Верховної ради пройшли шість партій (Народний фронт, Блок Петра Порошенка, Самопоміч, Опозиційний Блок, Радикальна та Батьківщина).

На початок >>

Календар подій

     1 2 3
45 6 7 8 910
111213 14 151617
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031