Головна Бібліографічний всеобуч Популяризація книги та читання Соціокультурна діяльность Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара (2012-2016 рр.)

Соціокультурна діяльность Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара (2012-2016 рр.)

Соціокультурна діяльность Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара (2012-2016 рр.)

Соціокультурна діяльність Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара на сучасному етапі  ілюструє тенденції, форми та напрями, які відбуваються у соціокультурній діяльності сучасних бібліотек України. Тому розглянемо її детально.

У 2012-2016 рр. провідними напрямками соціокультурної роботи бібліотеки стали удосконалення соціокультурної діяльності завдяки новим інформаційним технологіям, створення і використання електронних ресурсів, впровадження мультимедійних технологій, просування читання шляхом організації нестандартних та інтерактивних форм роботи, організація змістовного дозвілля молоді.

Соціокультурна діяльність у даний період представлена розмаїттям форм, серед яких не тільки тематичні, літературно-мистецькі вечори, а й експрес-побачення, квести, свята, інтерактивні зустрічі, дискусії, зустрічі у форматі «жива бібліотека», козацькі розваги, розвиваючи ігри тощо. Про них детально мова піде нижче.

У центрі уваги бібліотеки є ювілейні дати визначних письменників та діячів. Наприклад, у 2012 році були проведені різноманітні заходи щодо відзначення 290-річчю від дня народження Г. Сковороди, 200-річчя від дня народження Є. Гребінки, 75-річчя від дня народження Є. Гуцала, Шевченківські свята; Міжнародний День Поезії. У 2013 році було проведено вечір-портрет «Співець життя народного» до 175-річчя від дня народження письменника Івана Нечуя-Левицького, літературний вечір «Ясна зоря нашого письменства» до 180-річчя від дня народження письменниці Марка Вовчка, вечір-реквієм «Трагічний і величний» до 75-річчя від дня народження поета Василя Стуса. Визначною подією для культурного життя регіону став літературно-мистецький вечір «Лицар Таврійських просторів» з нагоди 95-річчя від дня народження письменника Олеся Гончара, адже життя і творчість майстра тісно переплелись з південним краєм.

У 2014 році в центрі уваги соціокультурної діяльності книгозбірні була визначна дата – 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Бібліотека відзначила її комплексом заходів, у центрі яких – шевченківське свято «Провісник долі України», що об’єднало в цей день усіх: діячів культури, письменників, студентів, учнів, громадських активістів та шанувальників творчості Кобзаря. На цьому святі відбулася церемонія нагородження учасників он-лайн вікторини «Вічний шлях до Кобзаря». Популярністю користувався інтерактивний захід для учнів старших класів та студентів «Шевченківський стартинейджер», розроблений працівниками відділу абонемента та відділу наукової інформації та бібліографії. До 201-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка у 2015 році теж було проведено низку заходів: вечір-роздум «Спішу у світ Шевченкового слова», виїзну книжково-ілюстративну виставку «Шевченкіана з рідкісних фондів книгозбірні», організовану в рамках загальноміського літературно-музичного заходу «Свою Україну любіть...».

У 2015 році був проведений театралізований урок «Іван Карпенко-Карий – класик української драматургії» (до 170-річчя від дня народження Івана Карповича Карпенка-Карого (1845-1907), українського письменника, драматурга, актора). Традиційно бібліотека намагалася привернути увагу до кращих зразків української поезії: для користувачів були проведені вечір-портрет «Нев’янучий сад поезій Ліни Костенко» (з нагоди 85-літнього ювілею української поетеси), літературно-мистецький вечір «Моцарт українського вірша» (з нагоди 120-річчя від дня народження М. Т. Рильського) та інші.

В умовах мовного та культурного розмаїття Херсонського регіону бібліотека щороку активно відзначає Міжнародний день рідної мови. До цього свята організовуються книжково-ілюстративні виставки, наприклад, «Мовне самоствердження українців» та проводяться свята: «Мужай, прекрасна наша мово!» (2013 р.), «Дзвенить струмочком рідна мова» (2015 р.), «Нас єднає мова» (2016 р.). Зазвичай на такі свята запрошуються представники національних меншин Херсона, зокрема обласної польської спілки «Полонія», центру німецької культури та ділової співпраці, міської спільноти греків «Еллада», російського та ізраїльського культурних центрів.

Підвищення позитивного іміджу бібліотеки та залучення нових користувачів – один з важливих та постійних напрямів роботи нашої бібліотеки. Його реалізації сприяють щорічні заходи з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек «Бібліотека збирає друзів». У 2014 році було проведено широкомасштабний захід «Цей дивосвіт – бібліотека!». Вперше у рамках свята відбувся бенефіс читача «Книга в моєму серці». Гості свята ознайомилися з найактивнішими читачами, почули цікаві та захоплюючі розповіді бенефіціантів про роль книги та читання в їхньому житті.

У 2015 році до свята бібліотек було проведено День відкритих дверей, у рамках якого відбувалися свято читання «Читати – це модно», інтелектуальна гра «Літературний детектив: розгадай псевдонім», дублер-шоу «Бібліотекар на годину», «Бібліотека – територія знань та інформації» (тематичне засідання клубу любителів історії «Кліо»); краєзнавча подорож «Херсон та його мешканці 100 років тому» та інші. 2016 рік позначений тим, що під час проведення Дня відкритий дверей відзначалися любителі сучасної української літератури.

Розкриттю ресурсного потенціалу бібліотеки сприяють регулярні Дні інформації та Дні періодики, метою яких є надання інформації про фонди та послуги книгозбірні. До програми Днів інформації також входять книжково-ілюстративні виставки.

Популяризація краєзнавчих видань – ще один важливий та постійний напрям соціокультурної діяльності бібліотеки. З цією метою започатковано програму «Краєзнавчі подорожі з минулого в майбутнє» та проект «Територія цікавих зустрічей», у рамках якого проведено: творчий вечір херсонського поета О. Олексюка «Від берега «Я» до пристані «Ти»», презентація поетичної збірки херсонської поетеси І. Маначинської «Экспрессия», презентація книги поета-початківця В. Пронька «Душой написаны слова», зустріч з місцевими колекціонерами С. Макаровим та В. Тороповим, які представляли виставку «Документальне фото або історія крізь віки» тощо.

На відзначення ювілейних і пам’ятних дат Херсонщини проведені: день краєзнавства, присвячений пам'яті В. І. Гошкевича, українського археолога, краєзнавця, життя якого пов’язане з Херсонщиною; година мужності «Херсонське небо їх покликало в політ», урок пам’яті «А пам'ять священна...» (до 71-ї річниці звільнення Херсонщини від німецько-фашистських загарбників), медіа-вечір «Войны и миры Бондарчука» (до 95-річчя від дня народження С.Ф. Бондарчука (1920-1994), кіноактора, кінорежисера, народного артиста СРСР), усний журнал «Херсон очима художника Олександра Бережного», літературно-краєзнавчі студії. Продовжилась співпраця з державною радіокомпанією «Таврія» та ін.

У 2015 році бібліотекарями створено 10 радіопередач про визначних особистостей Херсонщини: «Золота лілія Лариса Латиніна» (до 80-річчя олімпійської чемпіонки зі спортивної гімнастики), «Новатор херсонської землі» (до 105-річчя від дня народження Марка Браги), «Херсонщина в історичній спадщині Дмитра Яворницького» (до 160-річчя академіка, історика), «Співець смаглявої Таврії» (до 80-річчя поета, заслуженого діяча мистецтв України Миколи Братана), «Веде родовід він з Каланчака» (до 120-річчя від дня народження Івана Дніпровського), «Камертони душі Володимира Чуприни» (до 75-річчя від дня народження художника) та інші.

Робота з молоддю завжди залишається у центрі уваги бібліотеки. З метою зацікавлення молоді бібліотекою проводяться заходи у різноманітних формах. Так, у 2013 році з нагоди Дня закоханих 14 лютого відбулася вечірка експрес-побачень «Speed dating», яка надала захоплюючу можливість познайомитись з багатьма цікавими людьми, весело провести час та знайти свою другу половинку. Цьому сприяв формат міні-побачень з представниками протилежної статі, легкість та невимушеність спілкування та романтична атмосфера заходу. Ще молодь мала нагоду помандрувати країною любові, взявши участь у різноманітних цікавих конкурсах. У цьому ж році для молоді з нагоди першого весняного свята – Міжнародного жіночого дня 8 Березня відбувся молодіжний вечір «Жінка і ХХІ століття». Родзинкою свята став «Аукціон неодружених», який визначив долю парубків. Під час веселощів та урочистостей для присутніх було організовано солодкий стіл, гарячі напої. Залученню молоді до бібліотеки сприяють також такі форми заходів як козацькі забави, етновечірки, ток-шоу, арт-паті, турніри, квести, театралізоване караоке, години дискусійного кіно, ігрові програми, а також робота молодіжних клубів. Користуються популярністю серед молоді етновечірки «Андріївські вечорниці», які проводяться у бібліотеці кожного грудня з 2013 року.

Сьогодні гостро стоїть проблема нетолерантного ставлення людей одне до одного, нехтування загальнолюдськими цінностями, порушення особистих прав людини. Тому з нагоди Міжнародного дня толерантності працівники бібліотеки щороку проводять різноманітні заходи з даної проблематики. Такою у 2013 році була інтерактивна зустріч «Перевір себе на толерантність», учасники якої з'ясували для себе сутність поняття «толерантність», переглянули пізнавальні та повчальні відеосюжети. Ведучі провели дослідження, яке показало, що усі дуже різні, несхожі один на одного і, щоб мирно співіснувати, треба миритися з цим розмаїттям. Цей експеримент переконав усіх у необхідності бути терпимими до оточуючих, навчитися встановлювати стосунки на доброзичливій, толерантній основі. Також за допомогою тестування «Чи терпимі ми?» учасники перевірили себе, чи потрібно їм виховувати цю якість. У 2014 році для учасників клубу «Кліо» був проведений захід «Толерантність врятує світ», під час якого присутні дізналися витоки цієї проблеми; розв'язуючи різноманітні ситуативні завдання, вчилися проявляти толерантність у повсякденному житті. У 2016 році були проведені виїзні заходи для учнів шкіл на тему «Єдність у різноманітті».

Питання правової інформативності населення також перебувають у центрі уваги протягом всього періоду, який досліджується. У 2012 році було проведено комплекс заходів «Україна: верховенство права». Розглядаючи бібліотеки як посередника у спілкуванні влади та громади, у цьому ж році відбувалася активна популяризація електронного врядування, нових реформ, змін виборчого законодавства. У 2014 році спільно з Головним управлінням юстиції у Херсонській області було проведено науково-практичну конференцію «Актуальні проблеми захисту прав людини в Україні». На конференції були розглянуті особливості реалізації та захисту прав людини і громадянина державою й недержавними інституціями; механізми реалізації, гарантії та захист прав та свобод людини та громадянина в Україні, а також міжнародно-правові стандарти та механізми захисту прав та свобод людини і громадянина.

У 2015 році працівники відділу наукової інформації та бібліографії брали участь у науково-практичній конференції «Науково-методичне забезпечення професійної підготовки майбутніх фахівців в системі юридичної освіти»: виступали з доповіддю про роль бібліотеки при здобутті вищої освіти та презентували виставку наукової, методичної літератури та фахових видань з питань юридичної освіти.

Впровадження і розвиток нових інформаційних технологій, формування і використання електронних ресурсів, впровадження мультимедійних технологій протягом останніх років залишаються провідними напрямами соціокультурної діяльності.

Сьогодні інформаційні технології супроводжують майже всі соціокультурні заходи, а деякі з них побудовані лише на основі віртуальних ресурсів. Так, протягом 2013 року були проведені такі віртуальні подорожі: «Шляхами Кобзаря» (до шевченківських свят), «Яскраві барви рідної землі» (мандрівка заповідними стежками України), «7 чудес світу» (всесвітньо відомі історичні пам’ятки) тощо. У 2014 року були проведені віртуальні подорожі: «Вільнюс – місто-легенда» з нагоди 96-ої річниці відновлення Литовської держави, «Шляхами Кобзаря» (у рамках шевченківських свят) тощо.

Приділяє увагу бібліотека і медичній просвіті населення. У 2012 році значна увага була зосереджена на поширенні ідеології здорового способу життя. Для аудиторій різного віку було проведено низку заходів спільно з медичними установами «Здоровий спосіб життя для всіх і кожного». У 2013 році при підтримці проекту міжнародного фонду USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» в бібліотеці відбулася зустріч молоді з головним лікарем-фтизіатром області на тему «Туберкульоз – медико-соціальна проблема». Учасники зустрічі отримали рекомендації щодо харчування, профілактичних заходів, щоб запобігти інфікуванню та захворюванню на небезпечну хворобу. Молодь брала активну участь в обговоренні даної проблеми. Всі присутні мали змогу отримати відповіді на свої запитання від авторитетного фахівця. У 2014 році в рамках тижня здорового способу життя були проведені пізнавальні посиденьки «Скажи мені, що ти їси, і я скажу, хто ти», на яких молодь обговорювала найулюбленіше, найсмачніше, найсолодше, Про те, без чого не може жити жодна людина – про їжу». Завдяки дослідам із солодкими напоями та чіпсами усі дізналися про шкідливі харчові добавки, які використовують для того, щоб надовго зберегти поживні властивості продуктів та надати їм більш привабливого вигляду і смаку тощо. Не менш цікавою була й інтерактивна година здоров’я «Обережно! Це шкодить вашому здоров’ю». Учасники заходу визначилися з поняттям «здоров’я» та дізналися, що 50% його залежить від способу життя, почули чимало порад, як вести здоровий та активний спосіб життя.

Центр екологічної інформації проводить постійну роботу з екологічної просвіти населення за такими напрямками як «Збереження довкілля – справа кожного» та «Екологія рідного краю». Досить успішними виявилися заходи еколого-правового всеобучу, тренінги з ресурсозбереження для різних вікових груп користувачів, які проводились в рамках започаткованого проекту «Курс відповідального споживача», екологічні акції («Утилізація батарейок у Херсоні», «Птахи – окраса природи» та ін.).

Соціокультурна діяльність бібліотеки не обмежується її стінами. Бібліотека постійно встановлює тісні зв'язки з громадою, органічно входить до соціального, економічного та культурного життя міста. Протягом 2012-2016 років реалізовувалася практика виїзних заходів до установ, організацій та навчальних закладів міста з метою реклами ресурсів бібліотеки та її послуг. Так, наприклад, у 2013 році працівники відділу обслуговування завітали до Херсонського Апеляційного суду на День відкритих дверей та спільно з ним провели для студентів 1 курсу юридичного факультету Херсонського державного університету інтерактивну годину права «Гідність і справедливість для всіх нас».

Бібліотека демонструвала розмаїття форм роботи, завдяки чому до зони охоплення бібліотечним обслуговуванням потрапили діти, молодь та різні категорії дорослих читачів, зокрема, військовослужбовці та пенітенціарії.

Важливу роль бібліотеки в житті місцевої громади підтверджують міжнародні заходи, що проходять на базі та за її участі. Так, у 2013 році в бібліотеці відбулось урочисте відкриття виставки, присвяченої 20-річчю утворення Чеської Республіки. У відкритті виставки взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні та Генеральний консул Генерального консульства Чеської Республіки у місті Донецьку. У цьому ж році Херсонщина відзначила 225-річчя Лиманської битви та 225-річчя від дня козацької присяги американського героя Джона Пола Джонса. В урочистостях з цієї нагоди брав участь Надзвичайний і Повноважний посол США в Україні. Бібліотека здійснювала інформаційно-рекламну підтримку цього масштабного дійства.

У 2014 році в бібліотеці відбулось урочисте відкриття фотовиставки, присвяченої киргизькому письменнику, громадському та політичному діячу Чингізу Айтматову. У відкритті фотовиставки взяв участь Надзвичайний і Повноважний Посол Киргизької Республіки в Україні. Також книгозбірню відвідали представники Посольства Латвійської Республіки. З цієї нагоди була підготовлена книжково-ілюстративна виставка «Open Latvia – ближче, ніж здається».

Інновацією стало впровадження у 2015 році громадського радіомовлення – інтернет-радіо «Кавун». Протягом року бібліотекарями було підготовлено та випущено в ефір 13 радіотрансляцій, в тому числі он-лайн: бесіда про важливість читання, враження учасників Таврійського тижня мистецтв «Zабалка», бесіди з організаторами та учасниками поетичного фестивалю Ан-Т-Р-Акт, матеріали круглого столу «Роль електронних медіа та соціальних мереж у впливі на владу» тощо), які неодноразово транслювались на інтернет-радіо «Кавун», аудіоблозі «Книжкова шафа» або загальнодоступних громадських сервісах розміщення подкастів.

Розширюючи сфери впливу бібліотеки з метою залучення нових користувачів та посилення позитивного іміджу книгозбірня продовжила позиціонувати себе та свої послуги в Інтернет-просторі, проводила виїзні інформаційні та соціокультурні заходи, обслуговувала користувачів за проектом «Виїзна бібліотека». Популяризації бібліотеки серед населення сприяло проведення у різні роки масштабних заходів та РR-акцій (циклу заходів під назвою «Бібліотечний вересень», вуличного дійства «Вітрила надії Гончарівки», низки заходів до Дня Європи, зокрема проведення рекламно-інформаційної акції «Їстівна мапа Європи-України», святкової програми «Новий Рік вже на порозі...», яку бібліотека підготувала та провела для мешканців міста на площі Свободи біля головної ялинки Херсонської області, флешмобів тощо), активне використання бібліотекарями комунікативних, ігрових, розвиваючих, віртуальних технологій у соціокультурній, освітній та інформаційній діяльності.

Прагнучи стати суспільним інститутом духовного розвитку населення, творчої активності особистості, рекреації та неформального спілкування, бібліотека постійно впроваджує нові форми і методи соціокультурної роботи. Зокрема, у 2015 році у стінах бібліотеки почали вперше впроваджувати бібліотерапію – лікування людини словом, книгою та читанням, яка, згідно тверджень зарубіжних і вітчизняних вчених, займається вивченням особистості читацького сприйняття під час хвороби і розробкою способів психологічної корекції за допомогою спеціально підібраної літератури. Під назвою «Я чайка Джонатан Лівінгстон» пройшов тренінг із саморозвитку на основі повісті-притчі американського письменника Річарда Баха «Чайка Джонатан Лівінгстон».

У центрі уваги бібліотеки знаходяться також питання популяризації мистецтва. У залах регулярно експонуються художні виставки як митців Херсонщини, так і художників з інших регіонів України. Серед найцікавіших виставок 2012-2016 рр. – «50x70» – фотовиставка українського фотографа, члена Національної спілки фотохудожників (НСФХУ) України Олександра Супруна) (м. Харків); «Чорне та біле» – фотовиставка члена НСФХУ Вячеслава Савельєва (м. Херсон); «Фестиваль фотоклубів України – 2014» (м. Київ); «Барви Петриківського розпису» – виставка робіт вихованців Петриківської дитячої художньої школи ім. Т. Я. Пати та Херсонського центру дитячої та юнацької творчості; презентації персональних фотовиставок О. Лавінюкова («Дозвілля без обмежень» та «Особливі потреби – це не вирок!»), фотовиставка «Інша Одеса: портрети», підготовлена Генеральним консулом Турецької Республіки у м. Одесі пані Нур Сагман, «Шанхай-Стамбул-Гонконг: европейские города в Азии» Юлії Гори та Валерії Савельєвої, «Naive art» Вікторії Суровцевої тощо.

Зміни, що відбуваються в соціокультурній діяльності бібліотеки протягом останніх п'яти років, дозволяють мешканцям міста сприймати бібліотеку як повноцінного учасника соціокультурного життя регіону, місця де можна корисно та цікаво провести час всією родиною.

Лілія Віжічаніна, провідний бібліограф ХОУНБ ім. О. Гончара

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 910
111213 14 151617
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031