"Міняю бібліотеку на "Жигулі"...: інструкція для "чайників"

На черговому 484-му засіданні клубу книголюбів «Кобзар», яке відбулося 31 жовтня, основним доповідачем був Заборніков Володимир Олександрович. Треба відзначити, що його останні доповіді повністю вкладалися в рамки «бібліофільської» тематики. Вони були присвячені долям унікальних приватних книжкових зібрань та їх власників. Чимало історій, пов'язаних з збиранням книг, овіяні ореолом загадковості, містики або, навпаки, здатні викликати сміх... Одну таку цікаву історію ми почули від Володимира Олександровича на цьому засіданні…
У своєму домашньому архіві він зберігає вирізану з «Литературной газеты» статтю-нарис Євгена Богата «Как библиотеку меняли на «Жигули». На дворі вже XXI століття і непросто знайти цей номер газети півстолітньої давності, тому про кумедну історію сьогодні ніхто б і не згадав, але в 1982 році в Москві вийшла збірка «Урок», куди увійшли всі нариси автора, написані в 60-70- х роках минулого століття, в тому числі і згадуваний вище.
Основний об'єкт уваги Євена Богата - ЛЮДИНА, з усіма її перевагами, недоліками, слабкостями... Кожна нова зустріч - це новий матеріал для дослідження людської душі, це життєвий урок і для автора і для нас, читачів його творів.
Отже, чи можна бібліотеку поміняти на «Жигулі» або дачу? І як при цьому не прогадати.

Как библиотеку меняли на «Жигули»

1

      В старых-старых журналах, которые мирно пылятся в архивах, небезынтересно читать рекламные объявления, повествующие о жизни давным-давно ушедшей, канувшей в Лету… Читати далі.

Після публікації нариси «Меняю библиотеку на «Жигули», Євг. Богат писав: «Молодежь одного из цехов Волжского aвтозaводa, чтобы библиотекa перешлa не в чaстные руки, a госудaрству, решилa рaботaть в выходные дни и в неурочные чaсы, дaбы нaкопить сумму, достaточную для покупки "Жигулей" молодой чете, которaя жaждет обменять нa aвтомобиль богaтую библиотеку с уникaльными издaниями».
Що ж, світ різноманітний... У ньому дивним чином співіснують зворушлива людська безкорисливість і «хитромудра» підприємливість ...
Ще одна газетна вирізка з особистого архіву В.О. Заборнікова - стаття московського письменника Василя Осокіна «Бібліотека електрика Бистрова» з місцевої газети «Наддніпрянська правда» (1968, 16 нояб.). У своїх спогадах «Книжник Бистров» Володимир Черніков пише:«На почве книголюбия и коллекционирования книжных знаков общался ВБ и с талантливым писателем Василием Осокиным. В дальнейшем между ними завязалась интересная переписка, обмен книжными знаками и книговедческой информацией.
И вот летом 1967 года В. Осокин лично нагрянул в провинциальный Херсон в гости к собрату по увлечениям. Остановился у ВБ, спал на раскладушке, знакомился с историческими достопримечательностями Херсона, отдал должное виноградному вину местного разлива, южным фруктам и купанию в Днепре. Мы с ВБ были его неизменными гидами и на теплом днепровском песочке слушали его интересные, увлекательные рассказы. А вечерами московский гость внимательным образом знакомился с книжными и экслибрисными редкостями в собрании хозяина.
Расстались они еще большими друзьями. Примерно через год в городской газете появилась обширная статья В. Осокина «Библиотека электрика Быстрова» (см. «Надднепрянская правда», 1968, 16 ноября). Через несколько лет московский писатель повторил эту основательную статью с небольшими разночтениями в толстом литературном журнале (В. Осокин. В библиотеке херсонского рабочего // Дружба народов. –1976. – № 3. – С. 285).). Несмотря на давность, они остаются одними из лучших статей о ВБ и его собрании».

Статтю «Бібліотека електрика Бистрова» зачитала Олена Марущак. Таким чином, присутні вшанували пам'ять Володимира Андрійовича і всіх членів клубу, яких вже немає з нами.

Будзинський Юрій Сергійович презентував чергове придбання для своєї бібліотеки:
Бурлюк Д. Ф. Кукуруза. Как её сеять, как ухаживать, чтобы получить урожай. – 2-е изд. – Херсон: Типо-литогр. насл. О.Д. Ходушиной, 1908. – 16 с. – (Б-ка маленького хозяина; № 6). – Беспл. прил. для сел. подписчиков газ. «Юг».

Маленькі брошурки серії «Библиотека маленького хозяина» в якості безкоштовного додатку до газети «Юг» регулярно друкувалися в херсонській друкарні О.Д. Ходушіной на початку XX століття: «Как сеять мак икакая от него выгода», «Кукуруза. Как её сеять, как ухаживать, чтобы получить урожай», «Посев люцерны и польза этого растения в хозяйстве», «Фасоль, её посев и выгода в хозяйстве», «Черный пар или Как пахать поле под озимое, чтобы всегда получать хороший урожай» та ін. Упорядником цих брошур був Давид Федорович Бурлюк - агроном самоучка, батько Давида Бурлюка. Про його успіхи на цьому поприщі можна прочитати статтю Сергія Дяченко «Чернянка Мордвинова. Имения Херсонского края». http://artkavun.kherson.ua/ernjanka_mordvinova_imenija_hersonskogo_kraja.htm

За доброю традицією засідання клубу закінчилося чаюванням і обговоренням книжкових новин.

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

1 2 3 4 567
8 9 10 11 12 13 14
15 161718192021
22232425262728
2930