Віжічаніна Л. "Морський бій "Козацька Україна"

Морський бій «Козацька Україна»
Сценарій заходу до Всеукраїнського дня козацтва для учнів 5-7-х класів

Лілія Віжічаніна,  бібліограф Херсонської обласної
універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гончара

Козак в Україні завжди вважався взірцем сміливості, честі, гідності та патріотизму. Чим не приклад для наслідування? Варто лише краще дізнатися про їхній побут, звички, культуру. Тож пропонуємо перевірити свої знання про цих представників нашого народу.
Мета: повторити, закріпити й узагальнити знання учнів про козацтво; розвивати вміння, навички, які формувалися в учнів на уроках під час вивчення теми з історії козацтва; виховувати в учнів почуття патріотизму, толерантності, поваги до історичного минулого своєї держави.  Форма заходу: морський бій.
Обладнання: таблиця «Історичне  лото», бланк із запитаннями до гри «Історичне лото».

Хід заходу
І. Організаційний момент

II. Проведення гри
Пояснення до проведення гри: гра схожа на морський бій. У кожній клітинці зашифровано питання різних блоків, відповіді на які оцінюються різною кількістю балів: за відповідь на запитання блоку І команда отримує 1 бал, блоку II — 2 бали тощо. Наприклад, учень називає комбінацію 2 С. Це означає, що команді цього учня потрібно поставити запитання з блоку IV (за таблицею). У кінці заходу підраховуються бали і визначаються переможці.

Історичне лото

  A B C D E
1 1 2 3 4 2
2 3 1 4 5 5
3 5 2 1 4 3
4 4 5 2 1 4
5 3 2 5 3 1


 


 


 

Запитання до гри «Історичне лото»
Блок І «Хронологічні запитання»

1. У якому році було остаточно ліквідовано Гетьманщину?
2. Назвіть роки правління Данила Апостола.
3. Коли відбулась Полтавська битва?
4. Яким роком датується перша писемна згадка про козаків?
5. На який період припадає доба героїчних походів козаків?
Блок II «Термінологічні питання»
1. Що таке чайка?
2. Що таке галера?
3. Що таке клейноди?
4. Хто такий кобзар?
5. Хто такий козак?
Блок III «Впізнай особистість»
1. Йому належить ключова роль у втіленні ідеї активної боротьби проти турецько-татарських нападників. Козацький полководець ставив за мету не лише захищатись від спустошливих набігів завойовників, а й перенести руйнівні воєнні дії на їхню територію (П. Сагайдачний.)
2. Зросту він скоріше високого, ніж середнього, широкої кості і міцної будови... він наділений зрілим судженням і проникливим розумом. (Б. Хмельницький.)
3. Щоб визволити Україну, гетьман вирішив скористатися війною між Москвою та Швецією і виступити на боці шведського короля. (І Мазепа.)
4. Він заплатив дорогу ціну за клопотання щодо відновлення козацьких прав. Його було за царським наказом ув'язнено, де він і помер. (П. Полуботок.)
5. Його жорстоко покарали, на 25 років ув'язнили в далекому Соловецькому монастирі в кам'яному казематі. (П. Калнишевський.)
Блок IV «Козацька культура»
1. Опишіть урок у братській школі.
2. Розкажіть про створення Києво-Могилянської академії.
3. Розкажіть про зародження українського театру.
4. Опишіть внутрішнє оздоблення Православної церкви доби козацтва.
5. Розкажіть про козацькі традиції літописання.
Блок V «Поясніть прислів'я»
1. «Козак з бідою, як риба з водою».
2. «Від Богдана до Івана не було гетьмана».
3. «Козак, як голуб: куди не прилетить, там і пристане».
4. «Козацькому роду нема переводу».
5. «Де козак, там і байрак».
Підбиття підсумків гри. Заключне слово ведучого.

// Шкільний світ. Сер. Шкільний світ. - 2014. - № 18(верес.).

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 910
111213 14 151617
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031