Узгодження числівників

Конспект заняття з теми

Узгодження числівників з іншими частинами мови

Числівники пов’язуються з іменниками. Числівники керують іменниками або узгоджуються з ними.

  1. При числівниках два, три, чотири, обидва іменники вживаються у формі називного відмінка множини: два підручники, три студенти, чотири столи, обидва клени. При сполученні з цими числівниками іменників із суфіксом -ин, який зникає у формах множини, останні набувають форми родового відмінка однини: два громадянина, три селянина, чотири киянина. У непрямих відмінках числівники два, три, чотири, обидва узгоджуються з іменниками: двох підручників, трьом хлопцям, обома черевиками.
  2. Усі інші кількісні, а також збірні числівники керують іменниками у родовому відмінку множини: п’ять книжок, шістсот сторінок, двоє студентів. У непрямих відмінках числівники узгоджуються з іменником:у п’яти зошитах, двадцятьом журналістам.

3. Числівники тисяча, мільйон, мільярд вимагають від іменників родового відмінка множини у всіх формах: мільйон жителів, мільйона жителів..., тисяча кілометрів, тисячі кілометрів...

4. Керування складених числівників визначається останнім словом: тридцять один учень, двадцять два мешканці, сто п’ятдесят мешканців, три тисячі львів’ян.

5. Дробові числівники у всіх відмінках вимагають від іменника родового відмінка однини: одна друга площі, однієї другої площі..., десять сотих гектара, десяти сотим гектара..., вісім цілих три п’ятих кілометра, восьми цілих трьох десятих кілометра...

6. У мішаних дробах, що включають у себе елемент з половиною, з чвертю, характер керування визначається числівником, який виражає цілу частину: один з половиною літр, два з половиною метри, п’ять з половиною кілометрів.

7. Числівникові форми півтора, півтори вимагають від іменників родового відмінка однини. При цьому форма півтора сполучується з іменниками чоловічого і середнього роду, форма півтори – з іменниками жіночого роду: півтора тижня, півтора вікна, півтори сесії.

8. У сполученнях, що позначають дати, типу Восьме березня, Перше вересня, відмінюється тільки перша частина: до Восьмого березня, присвячено Першому вересня.

Практикум:

Завдання 1. Відредагуйте словосполучення: сємдесят кілограм, пів літри молока, три вагона поїзда, три відсотка, двадцять два долара, мені поставили тройку, зустрінемось через пару днів, поїдемо на двійці, три студента.

Завдання 2. Відредагуйте речення: А поспорим, що в мене більше шестидесяти балів? Я за мою автобіографію вобще нічо не получив, ви мені ноль поставили. Я не поняв, а чому в мене тільки три бала за контрольну роботу? (студентські вислови). Налоги вроді би зменьшились, але я все рівно получив зарплату більшу тільки на пару гривень. У нього там удобне і просторне жиле приміщення, навіть прихожа має площу біля десяти квадратних метрів. Ми знаємо друг друга вже півтори роки, але я все рівно не поняв, як у нього получається так швидко рахувати в умі. Я хтів позичити в нього на пару днів вісімдесять гривнів, але він відказався. Обидвох товаришів було зараховано на перший курс вищого учбового закладу. На зустрічі глав держав були присутні троє міністрів. Стьопа невірно рішив цю задачу, так як в умові не дописав ноля. Я тоже притримуюсь думки, що все це дуже добре виглядає на бумазі, а в житті все по-другому. Згідно наказу директора заступник начальника цеха на два дня поїхав у командировку. Я працюю тут по сумісництву на четверть оклада. Ми поздравили його з п’ятидесятирічним юбілеєм і вручили вітальну адресу. Двісті п’ятдесят трьом працюючим видані премії. Нашою організацією здано в експлуатацію три нових будинка. Ви рахуєте, що вєси у вас точні? Тут нема півкіло сира.

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 910
111213 14 151617
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031