Волинська трагедія 1943-1944 рр.: між "двома правдами"...

"Українсько-польські відносини впродовж своєї тисячолітньої історії пережили декілька драматичних і навіть трагічних моментів. Проте, в пам’яті нинішніх поколінь чи не найболючішою травмою залишається польсько-український збройний конфлікт 1943 року на Волині, коли здетонувала міна сповільненої дії українсько-польської історії.

Це була війна, про яку ідеологи знають більше, ніж історики. Однак достовірні факти, документи і свідчення можуть суттєво спростувати викривлені картини минулого. Дух правдивої історії не терпить таких чорно-білих інтерпретацій, коли з одного боку бачать тільки героїв, натомість з іншого – лише злочинців".

На сьогоднішньому історичному етапі ця тема є дуже актуальною, тому чергове засідання клубу любителів історії «КЛІО» було присвячено подіям на Волині 1943 р. і проходило у формі інтерактивного семінару. Ініціаторами проведення зустрічі виступили наші гості, викладачі кафедри історії України та методики викладання ХДУ, зокрема, кандидат історичних наук, доцент Цибуленко Г.В.

Куратор клубу Лілія Віжічаніна познайомила з виставкою-переглядом літератури за темою семінару. У книгах В. В'ятровича, С. Сергійчука, публікаціях окремих дослідників в періодичних виданнях («Український історичний журнал», «Київська старовина», «Сучасність» і ін.) були представлені різні точки зору (навіть в термінологічному аспекті) на події, які відбулися на Волині 73 роки тому.

Учасники семінару з цікавістю слухали  Ліпінську Розалію Степанівну, голову Херсонського обласного польського товариства «Полонія».  Її батьки проживали на Волині та про події 1942-1943 рр. знали не з чуток. Вона не звинувачувала українців у тій трагедії, яка сталася, а тільки закликала засвоювати уроки історії, щоб подібне не повторилося.

«Волинська трагедія в ретроспективі українсько-польських відносин початку ХХ століття» – таку назву мала змістовна доповідь викладача кафедри історії України та методики викладання ХДУ, кандидата історичних наук, доцента Цибуленка Геннадія Володимировича.  Вона пролила світло на розуміння серйозних причин та передумов, які врешті-решт привели до страшного конфлікту.

Викладачка кафедри історії України та методики викладання ХДУ, кандидат історичних наук, доцент Наталія Миколаївна Кузовова висвітлила тему Волинської трагедії через призму архівних документів України, підкреслюючи особливості та переваги даного виду джерела. А також ознайомила учасників семінару з різними точками зору на ці події в найбільш використовуваних інтернет-ресурсах – в українській, польській та російській Вікіпедії.
Цікавими були і доповіді студентів-істориків.

В'ячеслав Дзюбенко розкрив тему «Волинська трагедія в контексті національних виборювань України 1939-1943 рр.», наголосивши на багатьох об'єктивних історичних факторах, що призвели до даної трагедії.

Олег Іванюк у доповіді «Польський фактор у Волинській трагедії» зауважив на зовнішній політиці Польщі щодо українських земель, яка й спровокувала даний конфлікт.

Цікавим було активне обговорення доповідей, в якому брали участь і доповідачі, і запрошені. Однозначним став висновок: історію треба прийняти такою, як вона є. Вже нічого не змінити. Тому треба зробити відповідні висновки, рухатись далі, не допускаючи подібних помилок.

Враховуючи актуальність даної проблеми, працівники відділу наукової інформації та бібліографії підготували пам'ятку читачеві «Волинська трагедія». Вона містить коротку історичну довідку, список літератури та інтернет-джерела. З пам'яткою можна ознайомитися в обласній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара або відвідавши наш сайт «Віртуальний бібліограф».

Щиро дякуємо викладачам кафедри історії України та методики викладання ХДУ, голові Херсонського обласного польського товариства «Полонія» Розалії Ліпінській, студентам ХДУ за чудовий захід.

Календар подій

     1 2 3
45 6 7 8 910
111213 14 151617
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031