Сайт Інформаційно-бібліографічного відділу є частиною бібліотечного порталу lib.kherson.ua
Новини
20.03.2018 07:14

"Господь тобі каже: "Не бійся! Я буду завжди з тобою!" Творча зустріч з поетесою Оленою Ольшанською
Серед найкращих винаходів людства поезія займає почесне...

19.03.2018 11:14

Коротка історія херсонської друкарні Ходушиних: 499-е засідання клубу книголюбів "Кобзар"
17 березня 2018 року відбулося чергове, 499-е засідання...

15.03.2018 13:03

Сучасні тенденції та напрями діяльності клубів при бібліотеках
Під такою назвою відбувся науково-практичний семінар...Галерея


Гість | Увійти
Версія для друку

Засновник книгодрукування в Україні
До 420-річчя із дня смерті Івана Федорова (бл. 1525 – 1583)

Іван Федоров – видатний друкар і книговидавець, талановитий інженер-винахідник, новатор у галузі поліграфічної техніки.
Від часу прийняття Люблінської унії 1569 р., коли активізувався наступ католицизму на православ'я й почали виникати церковні православні братства, які боронили свою віру та національність, особливо гостро постала проблема освіти. І задовольнити її могло лише друкарство та друкована книга. Початок українському друкарству поклала друкарня, заснована в 1572-1573 рр. у Львові Іваном Федоровим.
Нині дискутується факт першості Івана Федорова, оскільки напис на надгробку свідчить, що він відновив занедбану раніше справу. Проте роль цієї людини у тогочасному культурному житті важко переоцінити.
Народився Іван Федоров близько 1525 р. у Москві. До 1553 служив дияконом у московській церкві Миколи Гостунського. Існує припущення, що Іван Федоров, перш ніж потрапити до Москви, закінчив Краківський університет. Навіть було знайдено у 1969 р. документ, що свідчив про отримання ним ступеня бакалавра в Кракові. Як би там не було, але Іван Федоров добре знав традиції давньоруської книги, оскільки після приїзду з Москви в Україну швидко зумів на основі багатої української та російської народної орнаментики та кращих взірців тогочасного західноєвропейського книжкового мистецтва витворити свій стиль книжкової графіки, який став взірцем для наступних поколінь майстрів. Тривалий час наполегливо вчився друкарству й різьбярству в Москві. Спираючись  на давні  традиції слов'янської рукописної книги та західноєвропейських взірців книжкового мистецтва, винайшов нові зразки шрифтів і книжкових прикрас.
У 1551 р. московський цар Іван Грозний і представники Стоглавого Собору, враховуючи думку просвітителя Максима Грека, вирішили з метою уникнення помилок у церковних книгах, допущених переписувачами, запровадити друкування книг на зразок тих, що виходили у Греції, Італії. Близько 1552 р. у Москві з'явився друкарський верстат і літери, привезені із західноруських земель. Під керівництвом донського місіонера-протестанта Місінгейма та за допомогою диякона Івана Федорова, його підмайстрів Петра
Мстиславця та Маруші Нефедьєва були розпочаті книги московського дру­ку "Апостол" і два видання "Часовника" (1565). Менше ніж за рік "Апос­тол" вийшов у світ. Він мав післямову, де викладалась передісторія росій­ського друкарства, й містив дату виходу книги – за сучасним календарем 1 березня 1564 року. Читати ще.

 

Вхід