Головна Новини Богдан Михайлович Комаров: батьківським шляхом

Богдан Михайлович Комаров: батьківським шляхом

17.01.2022 15:45

18 січня 2022 року виповнюється 125 років від дня народження Комарова Богдана Михайловича  – бібліографа, науковця-природознавця, лексикографа, публіциста.

Народився в родині письменника, вченого, фольклориста, громадського діяча, одного з фундаторів української бібліографії М. Комарова. Під впливом батька, поділяючи його громадську позицію та діяльність, завжди відстоював проукраїнські погляди.

У 1920-х рр. основним напрямом діяльності. Б. Комарова стали бібліотечна справа та бібліографія. Він був одним з найбільш діяльних членів Одеського бібліотечного об’єднання. Створив і очолив Українську державну бібліотеку ім. Т. Шевченка в Одесі (1921-1930), ядром фонду якої стала особиста бібліотека його батька. Після об’єднання Української державної бібліотеки ім. Т. Шевченка з Одеською державною публічною бібліотекою та Центральною науковою бібліотекою університету (1930) в новоутвореній Одеській науковій бібліотеці був завідувачем відділу «Ucrainica», в основу фонду якого було покладено книжкову колекцію М. Комарова. Створив до фонду відділу абетковий, систематичний, предметний каталоги.

Обирався делегатом Першої конференції наукових бібліотек України (1925). За дорученням Одеського бібліотечного об’єднання займався термінологічною працею у галузі бібліотекознавства. Упорядкував перший в Україні «Короткий російсько-український словник бібліотечної термінології», що вміщував понад тисячу термінів (у співавторстві, 1926).

Б. Комаров був одним із керівників Українського бібліографічного товариства в Одесі та співредактором його «Записок» (1928-1930). Про діяльність товариства та Української державної бібліотеки ім. Т. Шевченка друкував розгорнуті повідомлення в «Бібліологічних вістях», «Журналі бібліотекознавства та бібліографії», «Бюлетені Одеського бібліотечного об’єднання».

Опублікував «Матеріали до словника псевдонімів та криптонімів українських авторів. Головним чином, за рукописними матеріалами М. Комарова» (1928); упорядкував «Огляд природознавчих праць М. Максимовича» (1929), в якому, крім біографічних відомостей, характеристики наукової діяльності, хронологічного переліку творів подано витяги з праць – з метою ознайомлення з основними думками вченого. Підготував друге, доповнене видання «Библиографического указателя к литературной деятельности М. Ф. Комарова (1865-1913)» (1928), збільшивши його обсяг майже удвічі. Однак видати працю не вдалося (рукопис зберігається в Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України).

Улітку 1931 р., на хвилі репресій проти української інтелігенції, заарештований за сфабрикованим звинуваченням у приналежності до «української буржуазної націоналістичної контрреволюційної організації». Відбувши річне адміністративне заслання в Курську (за іншими даними – в Орлі), без права повернення в Україну, Б. Комаров вимушено перебрався до Таджикистану, де влаштувався викладачем у Середньоазіатському плодоовочевому інституті у м. Худжанді/Ленінабаді (нині – Таджицький аграрний університет імені Шириншо Шотемура в Душанбе), лише зрідка негласно навідуючись в Україну. Згодом, захистивши дисертацію, 25 років очолював кафедру ботаніки в Ленінабадському державному педагогічному інституті ім. С. М. Кірова (нині – Худжандський державний університет імені академіка Б. Гафурова), досліджував флору Таджикистану. Видав «Определитель растений Северного Таджикистана» (1967) і низку науково-популярних книг з питань використання природних ресурсів та охорони природи.

 Реабілітований посмертно (1989).

Більше про Б.М. Комарова можна дізнатися, звернувшись до документів із фондів ХОУНБГ:

  1. Вельможко В. Славетний нащадок засновника одеської "Просвіти" Михайла Комарова / В. Вельможко // Слово Просвіти. - 2022. - № 2(20-26 січ.). - С. 13 : портр.
  2. Зленко Г. Довго жити – цікаво / Г. Зленко // Літературна Україна. - 1972. - 18 січ.
  3. Комаров Богдан Михайлович // Історія української бібліотечної справи в іменах (кінець XIX ст. - 1941 р.) : матеріали до біобібліогр. слов. / [ред.-уклад. Л. В. Гарбар ; редкол.: Г. В. Боряк (голова) та ін.]. - Київ : НБУВ, 2017. - С. 219.

Також у фондах зберігаються Записки Українського бібліографічного товариства в Одесі / за ред. К. Копержинського, Б. Комарова, П. Маркова ; Укр. бібліогр. т-во в м. Одесі. - О. : [б. в.], 1928. - Ч. 1. - 63 с.

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 23 24
252627282930