Данина пам'яті та поваги фундаторам борошномельної справи: новинка від бібліографів НТБ Одеської національної академії харчових технологій
Приємно, коли новий рік розпочинається з радісних подій та подарунків!
Йдеться про нове книжкове видання, підготовлене нашими колегами, – бібліографами науково-технічної бібліотеки Одеської національної академії харчових технологій:
Белявская Н.П. Вольдемар Рейсих: науч.-биогр. издание / Н.П. Белявская, Л.П. Еремина, И.И. Зинченко; Одес. нац. академия пищевых технологий, Науч.-техн. б-ка; под ред. Н.А. Шевчука, И.И. Зинченко, Е.А. Каменевой. – Херсон: ОЛДИ–ПЛЮС, 2019. –160 с.
Ця книга присвячена одному із засновників академії – інженеру-технологу Вольдемару Георгійовичу Рейсіху (1876-1919), що очолював Одеську школу борошномелів (1903-1907) і організував на її базі Одеське млиново-технічне училище (1909-1919).
Це була надзвичайно цілеспрямована, енергійна та працелюбна людина.
За підтримки професійних і громадських організацій країни, Півдня України та Одеси, а також незмінній допомозі Піклувальної ради В.Г. Рейсіх забезпечив впевнений розвиток очолюваного ним закладу. Незаперечна його роль у створенні фундаментальних передумов щодо реорганізації Млиново-технічного училища у вищий навчальний заклад, що згодом і здійснилося.
В історію Одеси Вольдемар Георгійович увійшов не тільки як авторитетний професіонал, але і як активний громадський діяч. Він брав активну участь у боротьбі за права етнічних німців. В.Г. Рейсіх був заступником голови ЦК німецьких колоністів Причорномор'я і на цій посаді зробив вагомий внесок в об'єднанні німецького населення Півдня України в єдиний Союз.
Від щирого серця вітаємо наших колег-бібліографів Надію Петрівну Білявську, Ларису Петрівну Єрьоміну, Ірину Іванівну Зінченко з виходом у світ прекрасної книги!
До того ж, хочеться нагадати, що рік тому наша бібліотека отримала в дарунок від бібліографів НТБ Одеської національної академії харчових технологій ще одне видання, яке користується великою популярністю серед херсонських краєзнавців:
Григорий Вейнштейн – Личность. Город. Время / Н.П. Белявская, Л.П. Еремина, И.И. Зинченко; Одес. нац. академия пищевых технологий, Науч.-техн. б-ка. – Херсон : ФЛП Гринь Д.С., 2017. – 270 с.
Григорій Вейнштейн – інженер-технолог, мануфактур-радник, найбільший промисловець, визначний підприємець і громадський діяч.
Великий борошномел із херсонськими коріннями...
Навіть побіжне знайомство з книгою дозволяє припустити, що це видання зацікавить херсонців. У розділі «Херсон. Конец VIII века, век XIX» мова йде про єврейську родину Вайнштейнів, яка прибула до Херсона, цілком ймовірно, із Галичини; наведено їх родовід. Окремий розділ книги присвячено Еммануїлу Вайнштейну – засновнику фірми «Братья Вайнштейн» (1844) та їх родинному бізнесу в Херсоні.
У знавців і любителів історії старого Херсона прізвище Вайнштейн (Вейнштейн), як правило, асоціюється з листівкою, випущеною на початку XX століття – «Лесопильный завод Вайнштейна». Лісопильний завод і млин були побудовані в 1859 році на місці старих адміралтейських доків. У херсонських купців – братів Вайнштейн – Еммануїла (1820-1881) і Бера (1818-1880) – був не тільки паровий лісопильний завод, а й паровий млин – один із перших у Новоросії, другий у Херсоні, а також із десяток шерстемийок на Карантинному острові.
У 60-ті роки XIX ст. брати зі своїми сім'ями переїхали до Одеси.
Із низки довідкових видань відомо, що фірма «Братья Вайнштейн», заснована у Херсоні в 1844 році Еммануїлом Вайнштейном, у 60-ті змінила свого власника і назву; вона стала називатися «Эммануил Вейнштейн и сыновья», а в 1880 році фірму очолив один із синів Еммануїла – Григорій.
Символічно, що одеська книга про Григорія Вейнштейна була надрукована в Херсоні – місті, де він народився та провів дитячі роки, вулиці якого зберігають його сліди...
***
Представлені книги належать до розряду науково-біографічних видань. Копітка робота над реконструкцією біографій Вольдемара Рейсіха і Григорія Вейнштейна велася протягом кількох років. Бібліографами НТБ академії була проведена величезна пошукова робота, вивчено солідний масив документів, які зберігаються в бібліотеках і архівах Одеси, Херсона та інших міст; представлених у мережі Інтернет. Усі факти життя та діяльності фундаторів борошномельної школи підтверджені документально.
Книги відрізняються прекрасним поліграфічним виконанням (обидві надруковані в Херсоні!), наявністю багатого ілюстративного матеріалу, добре організованим допоміжним апаратом, який значно полегшує сприйняття тексту.
***
Не пішли в забуття праці фундаторів борошномельної школи і млино-технічного училища Григорія Еммануїлович Вейнштейна і Вольдемара Георгійовича Рейсіха, що сприяли не тільки стрімкому розвитку свого дітища, а й заклали основи для його подальшого зростання.
Із дня заснування Одеської школи мукомелів пройдено довгий шлях. За ці роки не раз мінялися і структура, і назва навчального закладу. Нині це Одеська національна академія харчових технологій – багатопрофільний вищий навчальний заклад, визнаний лідер у галузі наукових досліджень і підготовки інженерних кадрів, зокрема для зернопереробної та хлібопекарської промисловості.
А бібліографи НТБ Одеської національної академії харчових технологій роблять свою справу. Вони пишуть історію своєї Академії: видають книги, по крихтах збираючи факти з життя та діяльності яскравих, неординарних, творчих особистостей, які зробили величезний внесок у розвиток промисловості Півдня України.
Добре, коли керівництво ВНЗ виступає ініціатором таких проєктів, усвідомлює їх важливість не тільки для історії, а й для іміджу навчального закладу!
Ольга Лянсберг
Коментарі