Головна Новини Фемінітиви – це красиво і правильно!

Фемінітиви – це красиво і правильно!

11.02.2019 11:24

Останнім часом фемінітиви в українських ЗМІ та в повсякденному спілкуванні стають виразниками мовної політики, зорієнтованої на пропагування ґендерної рівності та власне української словотворчості. Фемінітиви – іменники жіночого роду, що називають особу жіночої статі.

У багатьох людей є різні думки з приводу того, чи доцільно називати жінок директорками, бібліотекарками, лікарками чи організаторками. Хтось вважає це даниною моді, інші категорично виступають проти використання фемінітивів. Та як же правильно ставитися до таких слів? Відповідь на це запитання отримали слухачі курсів української мови від філологині, координаторки та викладачки проекту «Безкоштовні курси української мови в Запоріжжі» Олени Ольшанської.

У своїй лекції Олена звернула увагу присутніх на те, що використання фемінітивів у мові підтримують такі відомі українські філологи, як Олександр Пономарів та Олександр Авраменко. На це є вагомі підстави. Так, у словнику Грінченка (1907-1909 рр.) знаходимо такі слова, як дончиця (донська козачка), лікарка, комірниця (квартирантка). Словник Д. Яворницького (1920 р.) містить такі слова, як «домовласниця», «колежанка». У словнику А. Кримського (1924-1932 рр.) читаємо слова «професорка», «заступниця», «викладачка» і навіть «державниця», «заставниця» та «владниця». Схожі слова знаходимо і в академічному тлумачному словнику сучасної української мови (1970-1980 рр.). Як бачимо, використання фемінітивів в українській мові є давньою традицією.

Розповіла Олена Ольшанська і про те, як граматично утворюються фемінітиви та як уникати неправильного словотворення (типу чоловік – електрик, а жінка – електричка).

У багатьох людей виникає запитання, чому ж у сьогоднішніх підручниках не прописані правила творення фемінітивів. Тут важливо розуміти, що підручники – це вже наступний крок, бо до підручників потрапляють речі, перевірені часом.

Тож використовуйте у своєму мовленні фемінітиви – це правильно і красиво!

Коментарі

Лілія
12.02.2019 10:08
Шановний Максиме! Дякуємо за Вашу увагу до наших новин. Правила творення фемінітивів прописані. І мова не йде про те, що фемінітиви - це просто красиво. Це правильно і властиво для української мови. Почитайте уважно: у новині є приклади декількох словників різних років, які містять фемінітиви. Нашим завданням не є переконувати, що всі повинні вживати фемінітиви. Ми хочемо допомогти зрозуміти, що це за явище, звідки воно взялося в нашій мові. А використовувати їх чи ні, кожен вирішує для себе.

  
Maksym
12.02.2019 09:21
Вибачте, якась дивна нестиковка тверджень. Якщо немає в підручниках і не прописано в правилах, то це вже неправильно. А поняття «красиво» чи «некрасиво» — дуже суб’єктивні речі. Інколи сплутування стилів (вона аспірант — офіціно-діловий, вона аспірантка — розмовний чи навіть іронічний) буває неприємним, образливим, а отже некрасивим. Опитування про вживання фемінативів (А. Архангельська) засвідчують, що україномовні їх не вживають, і не сприймають у нейтральному мовленні.

Напишіть свій коментар

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 2324
252627282930