Філологічні науки

Коваль А. П. Знайомі незнайомці : походження назв поселень України / А. П. Коваль ; голов. ред. С. В. Головко. - Вид. 2-ге. - К. : Либідь, 2012. – 300 с. : іл.

Про що можна довідатися з цієї книжки? Що можна знайти на її сторінках? Насамперед, це відомості з географії; їх небагато: назва поселення, його статус (місто, селище міського типу, село), область, назва річки, на якій воно стоїть, розташування відносно інших географічних об'єктів.
Значно більше місця в книжці займають відомості з топоніміки. Наука ця вивчає географічні назви, точніше – походження, значення і написання власних географічних назв. Приділяється увага у книжці й етимології назв поселень.
Отже, з книжки читач може довідатися про географічне положення певного поселення, про походження та первісне значення його назви.
Як побудовано цю книжку? Вона складається з двох частин. Перша містить назви поселень, які своєрідним чином – значенням своїх основ – розповідають нам про географію та історію України. Це назви, в основі яких – найменування особливостей рельєфу, назви рік, рослин, тварин; це слова, які є свідками історії, суспільного життя нашого народу, розвитку виробництва, торгівлі, побуту та ін. За допомогою таких назв поселень створюється своєрідна, наче мозаїчна, картина життя народу, де кожен камінчик мозаїки – назва поселення – зберігає в собі часточку минулого, далекого чи недалекого, починаючи від слідів племен і народів, які колись проходили через нашу землю чи жили на ній, і закінчуючи заводами, шахтами, електростанціями, які давали назви новим містам і селищам.
Друга частина книжки розповідає про те, як "зроблено" ці назви, за якими зразками, моделями вони утворилися, чи залежав спосіб творення їх від змісту основи.


Мала філологічна енциклопедія : довідник / уклали і ред. О. І. Скопненко, Т. В. Цимбалюк. - К. : Довіра, 2007. – 476  с.
Мала філологічна енциклопедія – це видання, у якому стисло викладено інформацію про українську мову й літературу в їхніх зв`язках з мовами та літературами інших народів світу. Тут також подано основні поняття загального мовознавства, теорії літератури, славістики та ін. Енциклопедія містить багато статей, що присвячені видатним письменникам, науковцям-філологам, які зробили значний внесок у розвиток української та світової літератур, літературознавства й мовознавства. Додатки до видання ознайомлять з інформацією про генеалогічну й соціолінгвістичну класифікацію мов світу, лауреатів Національної премії ім. Тараса Шевченка в галузі літератури та ін.
Мала філологічна енциклопедія розрахована як на фахівців-філологів, так і на широке коло читачів.

Календар подій

       1
2 3 4567 8
9101112 13 14 15
16171819202122
23242526272829
3031