Головна Новини "Херсонські друкарні XIX-XX ст.": нове видання з історії місцевого книговидавництва

"Херсонські друкарні XIX-XX ст.": нове видання з історії місцевого книговидавництва

04.11.2020 13:47

Два роки тому Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара опублікувала каталог «Надруковано в Херсоні. 1842-1991». Каталог містить 1830 бібліографічних записів. У нього війшли книги, альманахи, збірники, навчальні посібники, довідкова література, словники, передруки і відбитки, видані російською та українською мовами в Херсоні. Багато книжкових видань не збереглися до наших днів. Відомості про них були знайдені в друкованих каталогах бібліотек, бібліографічних джерелах, рекламних оголошеннях у місцевих газетах, журналах.

Вихід у світ каталогу «Надруковано в Херсоні. 1842-1991» можна вважати знаковою подією в культурному житті нашого міста, адже на сьогоднішній день це єдина спроба виявити і систематизувати книжкову продукцію, надруковану в Херсоні з часів заснування першої друкарні. У процесі пошуку місцевих видань виявилися цікаві факти з історії виникнення і розвитку друкарства в Херсоні.

Коли була заснована перша друкарня в нашому провінційному південному місті, скільки їх було в XIX-XX ст., яку друковану продукцію випускали, кому належали поліграфічні підприємства?

Щоб відповісти на всі ці питання, як доповнення до каталогу місцевих видань «Надруковано в Херсоне. 1842-1991» було підготовлено книгу про херсонські друкарні.

Херсонські друкарні XIX-XX ст.: іст. нарис і бібліогр. покажч. / ХОУНБ ім. Олеся Гончара; авт.-уклад. Лянсберг О. В.; відп. ред. Хмельницька О. В. – Херсон, 2020. – 130 с.

Ця книга складається з трьох частин.

Перша частина являє собою бібліографічний нарис про історію найбільш значних херсонських друкарень, яка простежується від моменту виникнення і до завершення діяльності підприємства. Це захоплююча розповідь про першу херсонську друкарню Губернського правління, друкарню Союза Георгієвських кавалерів, приватні підприємства: Івана Ващенка, Аспера, Ходушиних, К. Д. Шрейбера, А. І. Заранкина, Б. А. Фукса і Ф. З. Наровлянського, М. І. Ковалева, В. І. Гошкевича, С. В. Поряденко, С. Блюмкіна  та Р. Дорфмана та ін.

Характеристика кожної друкарні містить відомості про дату її заснування, власників, адреси, друковану продукцію і найбільш цікаві книжкові видання. Усе це дозволить читачеві скласти досить повне уявлення про характер підприємства, про його місце серед інших підприємств книжкової справи, оцінити культурну роль у житті міста.

З моменту появи в Херсоні першої друкарні минуло понад два століття. Термін, за історичними мірками, невеликий, але вже сьогодні виникають складнощі у встановленні точної дати заснування того чи іншого поліграфічного підприємства. Однак ті відомості, які наводяться в даному дослідженні, досить точні, тому що взяті з рекламних оголошень і публікацій у місцевих газетах від імені власників друкарень.

Було проведено велику роботу зі встановлення даних про місцезнаходження підприємств. Це завдання виявилося не найпростішим, бо ж за роки свого існування друкарні неодноразово змінювали адреси, власників, здавалися в оренду.

Імена та прізвища власників друкарень відомі, але інформації про них настільки мало, що біографії цих людей можуть стати для краєзнавців предметом подальших досліджень теми «Книговидання в Херсоні XIX-XX ст.». Інформація про власників друкарень представлена тут у тому обсягу, в якому це дозволили існуючі на сьогодні джерела.

Друга частина видання – бібліографічний покажчик літератури про друкарні Херсона.

Третя частина книги являє собою невелику добірку текстів статей про херсонські друкарні, опублікованих у місцевих газетах початку XX століття (доступ до яких обмежений через незадовільний фізичний стан деяких видань).

Видання «Херсонські друкарні XIX-XX ст.» готується до друку і найближчим часом читачі зможуть познайомитися з ще однією цікавою сторінкою історії нашого міста.

Оголошення про презентацію книги – вже скоро!

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 23 24
252627282930