Увага! Інформаційна тиша в бібліотеці!
У 2020 році в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олеся Гончара стартував проєкт «Дні інформаційної тиші». Уперше його було проведено в останній тиждень січня, напередодні Міжнародного Дня без Інтернету, який вже вдвадцяте відзначається в останню неділю січня. Організатори заходу – відділ наукової інформації та бібліографії та інтернет-центр книгозбірні. Чому цей проєкт актуальний?
Кожен із нас щодня отримує неймовірний обсяг інформації. Телевізор, радіо, розмови по телефону, відвідування сайтів з комп'ютера, планшета, смартфона... А хтось ще й газети паперові читає. Прокидаємося вранці – електронна пошта, новини, соцмережі. Снідаємо, обідаємо, вечеряємо – усе те ж саме.
Усе це створює серйозні проблеми нашому фізичному та емоційному здоров'ю. Обсяг інформації, який ми щодня споживаємо, повинен засвоюватися. Ті відділи мозку, які працюють на повну потужність, збираючи все це в буфер мозку, повинні відпочивати. Не можна їхати на велосипеді або тягати гантелі з ранку до ночі, потрібна перерва, відновлення. З мозком – аналогічно. Інакше виникне перевантаження, надлом, зрив…
Тому так важливо організовувати для себе день інформаційної тиші. Для більшості, очевидно, це зручно зробити в суботу або в неділю. А хтось, можливо, обере п’ятницю. Та неважливо, який саме день для вас є зручним. Головний принцип – не отримувати ніякої інформації протягом усього дня.
За цей час можна творити, медитувати, відпочивати від споживання, дати можливість мозку розкласти все по поличках, навести порядок на складі знань всередині нашої голови.
Саме це й пропонувалося робити читачам бібліотеки протягом тижня.
Так, під час чергової ранкової зустрічі в Гончарівці (відбувається щовівторка о 10:30) на відвідувачів чекало живе жваве обговорення проблеми інформаційного шуму та дієвих порад у боротьбі з інформаційним перевантаженням. Кожен із присутніх міг поділитися власним досвідом, як «захистити» себе від надмірної кількості інформації. А на закінчення всіх чекала весела настільна гра «Хто я?», яка викликала у присутніх безліч позитивних емоцій. І на годинку точно кожен забув про мобільний телефон, Інтернет, соціальні мережі…
Засідання розмовного клубу «Дивослово» цього тижня проходило у формі печі-кучі «Творчість – на допомогу інформаційному перевантаженню». Кожен із учасників клубу ділився, як творчість (написання віршів, в’язання, кулінарні справи тощо) дозволяє «відключитися» від інформації. Дуже сподобалися присутнім настільні ігри, а також психологічний тест від Зигмунда Фрейда на розвиток творчої уяви. А ще кожен із учасників клубу згадав часи, коли листування між людьми було не віртуальним, а за допомогою конвертів та пошти. Тому усі залюбки долучилися до «живого» листування, підписавши один одному паперові листівки.
Засідання клубу любителів історії «КЛІО» цього тижня також проходило без допомоги Інтернету, а на мобільних пристроях під час заходу використовувалася лише одна функція – фотографування. Адже на всіх учасників та гостей клубу чекав захоплюючий майстер-клас «Українська хустка: що варто знати, як пов'язувати».
Слухачі курсів української мови долучилися до дня інформаційної тиші в суботу. Вони залюбки взяли участь у печі-кучі «Моє хобі – допомога у боротьбі з інформаційним перевантаженням». Їм дуже сподобалося «живе» спілкування та «живе» листування. А завершилася зустріч душевними бесідами за горнятком чаю, співанням українських народних пісень та обміном компліментами і подякою за чудово проведений час.
Тож можемо сказати цілком впевнено: результати вийшли приголомшливі! Усі відпочили на якийсь час від віртуального життя, зробили «профілактику» інформаційного перевантаження, отримали багато позитиву від живого спілкування, а дехто навіть знайшов собі нових друзів.
Наступний день інформаційної тиші заплановано на квітень. Очевидно, ми запропонуємо Вас провести його разом із нами на лоні природи. Тож слідкуйте за анонсами – буде круто!
Лілія Віжічаніна, Оксана Золотухіна,
організатори проєкту «Дні інформаційної тиші в бібліотеці»
Коментарі