Головна Новини «КЛІО» на розкопках Тягині

«КЛІО» на розкопках Тягині

06.08.2020 13:59

Учасники та друзі клубу любителів історії «КЛІО» провели надзвичайно цікаву зустріч на території розкопок середньовічної фортеці Тягин.

Фортеця була збудована на початку XV ст. на межі польсько-литовських володінь. За історичними джерелами, князь Вітовт збудував на Низу Дніпра кам’яний замок, який отримав назву Святого Іоанна. У ньому була залишена застава з «кавалерів, вершників, піших сарвандармів, капелана й донатів (світських братів ордену)». У середині XV століття фортеця була зруйнована татарами (перекопською ордою), а наприкінці століття (1492 р.) укріплення, засноване на острові, вже входило до складу татарських володінь і в такій якості існувало до XVIII ст.

Цікаво, що перша згадка Запорізького козацтва, яка відноситься до 1492 року, пов'язана саме з цим місцем – під стінами фортеці козаки напали на турецький корабель. Атаки козаків на фортецю тривали до  XVIII століття. Потім вона була остаточно зруйнована. Наприкінці ХІХ століття на острові ще стояли руїни кам’яних фортифікаційних споруд, але до наших часів на поверхні землі залишків поселення вже не залишилося.

Уперше досліджував цю історичну місцевість Віктор Гошкевич, засновник херсонського музею старожитностей у 1914 році. Він розкопав тут фортецю константинопольського типу, знайшов чотири генуезькі монети, виявив оборонні споруди XV-XVI ст. трикутної форми з квадратною вежею та зафіксував деякі інші об’єкти. Розкопки В.І. Гошкевича показали наявність культурного шару, частина якого досягає 3 м. Відкриті залишки стін квадратного та прямокутного будинків, глиняна підлога, піч. Знайдено кам’яні ядра, наконечники стріл, цвяхи, ножі, косу та інші вироби із заліза; фрагменти скляного та глиняного посуду, в т.ч. вкритого різнокольоровою поливою. Саме завдяки знахідкам Віктора Гошкевича острів Велике городище стало пам'ятником археології ХIV-ХVII століть.

Уже декілька років поспіль на цьому місці проводить археологічні розкопки Південна Середньовічна експедиція Інституту археології НАН України під керівництвом професора Світлани Біляєвої. А херсонський археолог Сергій Нємцев, архітектор Андрій Луцик та деякі інші науковці, небайдужі до збереження історичної спадщини, теж приєдналися до проведення розкопок у цьому році. Сергій Нємцев провів для кліовців екскурсію на розкопаній території,  а також на місцині, де розкопки проводив Віктор Гошкевич.

Робота, яку роблять археологи, є дуже цінною для вивчення історії не тільки нашого краю, але й історії України, Литви та Європи в цілому. Бажаємо їм фізичних сил, терпіння та державної підтримки.

Якщо ви хочете дізнатися більше, запрошуємо вас прочитати книжку «На розі двох світів. Історична спадщина України та Литви на території Херсонської області» / С.О. Біляєва, К.С. Гуленко та інші (Київ – Херсон: Гілея, 2018.), яку люб’язно подарували нашій книгозбірні запорізькі учасники експедиції. А також запрошуємо всіх охочих на засідання клубу любителів історії «КЛІО». Знайдемо разом об’єктивні відповіді на історичні запитання!

Лілія Віжічаніна,
кураторка клубу любителів історії «КЛІО»

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 23 24
252627282930