Головна Новини Подорож у античне минуле

Подорож у античне минуле

19.03.2021 11:34

Є книги, від одного дотику до яких отримуєш естетичне задоволення від відчуття повної гармонії – слова, ілюстрацій до тексту і прекрасного поліграфічного виконання видання.  До їх числа можна віднести й книгу:

Костенко Л. В. Скіфська Одіссея: поема-балада / Ліна Костенко; [авт. Енціклопедії «Скіфської Одіссеї» Я. Ф. Барб’єрі, О. Пахловська; авт. статті О. Пахловська]; іл. В. Бахтова. – Київ: Либідь, 2020. – 256 с.: іл.

Художник Володимир Бахтов про проєкт «Скіфська Одіссея» розповів: «Вийшло так, що майже однакові сюжети відбулися в житті Ліни Костенко і моєму.  Її вразив факт археологічної знахідки на річці Супій на Черкащині.  Він, власне, й дав поштовх створенню поеми-балади «Скіфська Одіссея».  Мій же інтерес до скіфської теми перетворився на справжнє захоплення завдяки подорожі на Полтавщину, до скіфського городища Гелон (саме там, серед скіфських артефактів, я побачив ольвійські амфори, що свідчили про значну далекоосяжність торговельних шляхів греків)».

Поема була написана в 1983-1986 рр.  і вперше опублікована в книзі «Сад нетанучих скульптур» (Київ, 1987).

Головний герой поеми-балади Ліни Костенко «Скіфська Одіссея» – молодий грек з Ольвії – два з половиною тисячоліття тому вирушив у плавання Дніпром-Борисфеном у напрямку майбутнього Києва, пізнаючи грецький і скіфський світи Північної Припонтиди – землі нашої України:

Ридає жінка в Ольвії, у гавані, —
чого ж гречин той довго так у плаванні?

В яких світах блукає той блукалець?
Чи укусила нутрія за палець?
Чи, може, з ким в дорозі не поладив?
Чи хто позаздрив на його Палладу?
Чи розгнівився скіфський Посейдон? —
бо як поїхав, та і по сей день.

І знає тільки місяць походющий,
де їде грек смаглявий і худющий.

Одіссея ольвійського Грека прадавньою українською землею дає нам змогу долучитися до його сміливої фантазійної подорожі та відчути стихію творення України на стику західної і східної культур.

Сьогодні ми маємо щастя тримати в руках книгу «Скіфська Одіссея», насолоджуватися мелодійністю поетичного слова Ліни Костенко, офортами художника Володимира Бахтова з серії «Ольвійські легенди», «Малі річки України», «Бахмутський шлях», «Таврія – древній край», «На берегах  Дніпровського лиману» та ін. Цікаво, що ці роботи були створені художником саме в ті роки, коли Ліна Костенко писала свою поему-баладу.  Поет і Художник без жодних домовленостей, кожен у свій спосіб виклали своє бачення Простору України як північної ойкумени Середземномор'я.

Якщо ви бажаєте здійснити захоплюючу подорож у минуле слідами головного героя «Скіфської Одіссеї», тоді приходьте до відділу наукової інформації та бібліографії Гончарівки.

Книга чекає на вас!

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 23 24
252627282930