Розстріляна палітра. Художники з Биківнянського мартирологу
Українська історія сповнена кривавих сторінок, і чи не найбільшим болем у ній озиваються 30-ті роки ХХ століття, позначені Розстріляним відродженням та Голодомором 1932-1933 рр. Важко усвідомити, скільки талантів, які могли відкритися світу, поховала тоталітарна система. Натомість їхні імена та творчість лишаються невідомими чи маловідомими самим українцям.
Сьогодні, у часи боротьби з російською навалою, особливо важливо досліджувати свою культуру та мистецтво, згадувати тих, хто втратив життя, створюючи щось прекрасне.
Саме тому під час чергової зустрічі в рамках проєкту «Вечори історії з Гончарівкою» присутні змогли познайомитися з життєвим та творчим шляхом таких талановитих українських художників, як Микола Івасюк, Володимир Гагенмейстер та Костянтин Кржемінський. Усіх цих неповторних митців об’єднує дещо спільне – вони належать до покоління Розстріляного відродження.
Гостя зустрічі, Тамара Бойко, старша наукова співробітниця Національного історико-меморіального заповідника “Биківнянські могили”, розповіла про те, що ці художники представляли різні стилі та напрямки образотворчого мистецтва, але були поєднані національним спрямуванням у творчості. Саме це й стало причиною їхніх розстрілів. Лекторка розповіла про творчий і життєвий шлях Володимира Гагенмейстера, Миколи Івасюка, Михайла Бойчука та на основі архівно-кримінальних справ художників висвітлила методи НКВС з отримання зізнань під час допитів та порушення у веденні слідства органами НКВС.
Ми дуже вдячні лекторці, а також Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили» за активну співпрацю та висвітлення таких важливих, хоча й трагічних сторінок історії української культури та її представників. Ми маємо знати нашу історію заради майбутнього.