Головна Новини Зустрічайте: друге видання каталогу місцевих видань "Надруковано в Херсоні. 1842-1991"

Зустрічайте: друге видання каталогу місцевих видань "Надруковано в Херсоні. 1842-1991"

30.07.2018 12:34

Дев’ять років тому Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара опублікувала каталог місцевого друку «Видано в Херсоні. 1842-1942». Це була перша спроба виявити та систематизувати книжкову продукцію, надруковану в Херсоні з часів заснування першої міської друкарні. З часом виникла потреба розширити хронологічні рамки каталогу та доповнити додатково виявленими матеріалами. І ось ми маємо друге видання каталогу. Книга має назву «Надруковано в Херсоні. 1842-1991»; каталог складається з двох частин. До першої увійшли книги, альманахи, продовжувані видання за 1842-1917 роки, до другої – за 1918-1991 роки. Ці хронологічні рамки були вибрані невипадково. 1842-м роком датується найстаріше херсонське видання, яке було виявлене у процесі пошуку. Кінець 1917 р. був початком панування на українських землях радянської влади, яка внесла докорінні зміни у всі сфери життя країни, в тому числі і у книговидавничу справу. Були націоналізовані поліграфічні підприємства, змінились їхні власники, обсяг і типо-видовий склад друкованої продукції. Цей період тривав до 1991-го року – до того часу, коли Україна здобула незалежність.

Надруковано в Херсоні. 1842–1991: каталог місцевих видань / ХОУНБ ім. Олеся Гончара; авт.-уклад. Лянсберг О.В.; відп. ред. Зелена Л.І. – 2-ге вид., допов. – Херсон, 2018. – 343 с.

Каталогу передує нарис «З історії книговидавництва в Херсоні», який висвітлює основні етапи розвитку місцевого друкарства з середини XIX і майже за усе XX століття.

У процесі вивчення цієї теми були використані книги і статті провідних українських і російських книгознавців. Першоджерелом, що служить для цілей дослідження, стала безпосередньо книжкова продукція. Основним джерелом відомостей для відбору матеріалу до каталогу стали фонди і каталоги наукових бібліотек міста Херсона – обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара, обласної наукової медичної бібліотеки, Державного архіву Херсонської області, обласного краєзнавчого музею, окремі приватні книжкові зібрання. Багато цінних херсонських видань було виявлено з допомогою електронних каталогів Російської державної бібліотеки та Російської національної бібліотеки.

Також були переглянуті місцеві газети «Юг», «Родной край», «Южная Русь» за всі роки їх видання, які містять інформацію про події, пов’язані з діяльністю херсонських видавців, друкарень, виходом у світ книг, періодичних видань. Цінним матеріалом, що характеризує суспільний резонанс, викликаний появою окремих місцевих видань, є рецензії, опубліковані на сторінках столичних російських журналів на початку XX століття («Русский библиофил», «Городское дело», «Голос Москвы»).

Каталог містить 1830 бібліографічних записів. До нього входять книги, альманахи, збірники, навчальні посібники, довідкова література, словники, передруки та відбитки, які були видані російською і українською мовами у Херсоні. Деякі з них, не зважаючи на періодичність їх видання (щорічники, календарі, звіти), подані як книжкові. Не включені газети, журнали, листівки, а також видання обсягом менше, ніж 5 сторінок, за винятком більш значущих.

Переважну більшість книг було переглянуто de visu та описано за титульною сторінкою, додаткові відомості взяті з обкладинки або інших джерел, у т.ч. архівних. Ці видання мають сигли – абревіатури назв бібліотек, в яких вказані книги зберігаються.

Багато книжкових видань не збереглися до наших днів. Відомості про них були знайдені в друкованих каталогах бібліотек, бібліографічних джерелах, рекламних оголошеннях у місцевих газетах, журналах і т.п., тому в бібліографічному описі цих видань можуть бути відсутні окремі елементи (назва друкарні, видавництва, кількість сторінок і т.п.). В такому разі в області приміток вказується джерело інформації, в якому було знайдено відомості про видання.

В окремих випадках в бібліографічному запису розкрито зміст книги, подано перелік ілюстрацій, фотографій, карт.
Для різноаспектного розкриття змісту каталогу та зручності користування ним подаються допоміжні покажчики: іменний, географічний, предметний, також покажчик друкарень, видавничих організацій та установ, видавців і видавництв.

Каталог адресований науковцям різних галузей знання, перш за все історикам, філологам, книгознавцям, працівникам бібліотек, інформаційних служб і видавництв, краєзнавцям, а також усім, хто вивчає і популяризує знання про Херсонщину.

У вересні в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара відбудеться презентація каталогу.
Чекаємо на вас!

Коментарі

Бібліографи
31.07.2018 12:34
Шановний Сергію, на жаль, тираж книги дуже малий. У продажі книги не буде, тому приходьте до нас у бібліотеку до краєзнавчого або бібліографічного відділу.
Сергій
31.07.2018 10:17
Де можна купити цю книгу?

Напишіть свій коментар

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 910
111213 14 151617
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031