Які книги читати в сімейному колі
(Рекомендаційний бібліографічний покажчик для сімейного читання)
...Хай вогнище наше горить, не згасає,
Домашнім теплом всі серця зігріває.
Уся мудрість книг об’єднає родину
У прагненні знань та читання донині!...
Мабуть, кожен погодиться, що важко переоцінити значення книги і читання у вихованні нашого майбутнього – дітей.
Читання книг у сім’ї – одне з важливих джерел формування особистості людини. Особливу роль у цій справі відіграють батьки. Саме вони власним прикладом і своїм ставленням до книги повинні розвивати у дитини інтерес до читання, сприяти її духовному розвитку.
Усі маленькі діти люблять слухати казки, просять тата чи маму ще і ще раз почитати про улюблених героїв. Потім дитина йде до школи, вчиться читати самостійно, але це не означає, що можна звільнити себе від необхідності читати вголос. Адже що може бути приємнішим за милі звуки маминого голосу, який оживляє сторінки улюбленої книжки!
Книги – засіб духовного спілкування батьків з дітьми. Кращі книги виховують у дітей почуття прекрасного і роблять їхнє життя повнішим, цікавішим.
Батьки є першими і найголовнішими вихователями дитини, яка саме в ранньому віці прагне до спілкування з ними. Дитина потребує уваги, підтримки, поваги. Якщо в сім’ї з повагою відносяться до книжки, таке ставлення виробляється і в дитини.
Мабуть, немає батьків, які б не хотіли навчити своїх дітей швидко і виразно читати, викликати інтерес до читання. Для цього потрібно створити атмосферу взаєморозуміння, близькості, довір’я, духовного спілкування батьків і дітей. Читання не стане потребою для дитини, якщо не прикласти спеціальних зусиль. Хто краще за вас знає сина чи доньку? Як же спілкуватися з нашими дітьми, щоб виховні зусилля не виявилися марними? Які обрати шляхи, методи, прийоми, щоб навчити дітей читати, цінувати прекрасне? Допоможуть вирішити ці завдання книги та статті, бібліографічний опис яких приводиться нижче.
1. Бабушкина Т. В. «Секретики» детства. – К.: Ред. общепед. газет, 2005. – 111 с.
«Секретики» детства» – це книга про таке розуміння речей, таких засобах, за допомогою яких будь-яка доросла людина може знайти контакт з будь-якою маленькою людиною.
Автор книги закликає дивитися дитячими очима на, здавалося б, такі звичайні речі, як вогонь, повітря, вода, пісок – вічні деталі буття і побуту. Автор пропонує дати дитині в руки невелику раму, і нехай діти не поспішаючи походять, побродять по обжитій кімнаті і крізь раму спробують кадрувати видиме. В раму може попасти все що завгодно: і зимове вікно, і група улюблених іграшок – все це унікальні життєві кадри. Це миттєвий, прозорий живопис оточуючого побуту навчить зовсім іншому баченню простих речей у просторі.
Автор книги також відзначає, що звичка жити у контакті з дітьми і дитинством життєво важлива не тільки для маленьких, але і для самих дорослих. Неможливо прилучити дитину до цінностей дорослого життя, не признаючи цінності дитинства.
Цю книгу можна читати вслух, можна розмірковувати разом з автором, але краще всього в неї «грати» – в ній запропоновано багато чудових ігор і спостережень.
2. Борка О. В. Роль книги у формуванні особистості учня початкової школи // Шкільна бібліотека. – 2004. – № 7. – С. 42-43.
Книга приходить до кожного з нас у дитинстві. Як зробити зустріч з книгою радісною і бажаною? Вчити цього треба змалечку і вдома, і в школі. Батькам слід вивчати захоплення дітей, їхні інтереси, а також показати, які великі можливості пізнання світу за допомогою книги. Слідкуючи за дитячим читанням, треба прагнути, щоб книги були різноманітними: казки, розповіді про тварин і рослин, пригоди, музику й мистецтво. Важливим завданням є навчити дітей працювати з книгою. Стаття також допоможе знайти відповіді на запитання, які шляхи, методи для прищеплення дітям любові до читання обрати.
3. Босюк Л. Література для дітей в сучасному читанні сім’ї // Світ дитячих бібліотек. – 2006. – № 1. – С. 25-27.
Глибше зрозуміти та осмислити моральні та етичні поняття і оточуючий світ дітям допомагають книги для сімейного читання. І одне з основних завдань дорослих – грамотно та ненав’язливо полегшити малюкам процес пізнання навколишнього світу і самого себе.
Щоб заохотити дітей до спільного читання, батькам необхідно добирати літературу відповідно з віком та інтересами дитини. У статті рекомендуються книги – науково-пізнавальні та художні – для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.
4. Васильєва Л. М. Поради бібліотекаря батькам старшокласників // Шкільна бібліотека. – 2011. - № 9. – С. 79-84.
У статті піднімається така важлива проблема, як читання підлітків. У цьому віці підлітки залишаються без батьківського керівництва читанням. Одні батьки вважають, що тепер це вже завдання школі, інші, що нема чого сину чи доньці читати дитячі книжки, хай переходить до читання дорослих книг. Та слід пам’ятати, що підлітки збіднюють свій духовний світ, не отримуючи тих вражень і тієї інформації, які їм може дати тільки дитяча література. Також оскільки література – це найкращий засіб самопізнання підростаючого покоління, то діти не можуть задовольнятися тільки дорослими героями. Їм обов’язково потрібен герой-ровесник. Читаючи повість, оповідання, поему про життя свого ровесника, юний читач учиться визначати своє місце серед однолітків, свідомо будувати свої стосунки з друзями, батьками, вчителями. Також у статті наводяться приклади науково-популярної літератури для підлітків.
5. Голубєва Н. Л. Средства организации семейного чтения // Библиография. – 2001. - № 4. – С. 46-49.
У статті зазначається, що сімейне читання як складова духовного простору особистості, суспільства вимагає інформаційного забезпечення. Саме рекомендаційні бібліографічні посібники здатні орієнтувати читачів у світі літератури. Створення даних посібників і підготовку батьків до їх використання автор даної статті розглядає як частину роботи бібліотеки по організації сімейного читання.
6. Едігей В. Вчися читати, малюк!: як підвищити техніку читання і розвинути мислення дитини: (практичний посібник). – К.: Гранд, 1993. – 255 с.
Багато дітей не люблять читати. І це не від лінощів, а від того, що дітям важко читати, бо у багатьох з них швидкість мислення при читанні низька, відсутня зацікавленість у читанні. Автор дійшов висновку, що система, побудована на реалізації законів розвитку психіки, на стимулюванні інтересу до читання, допоможе розв’язати цю задачу. Цей посібник, потрапивши до рук турботливих батьків, чуйного вчителя, перетвориться на джерело творчого натхнення і для дітей, і для педагога.
7. Едігей В. Читання без нудьги. – К.: Навчальна книга – Богдан, 2007. – 336 с.
Дана книга – методичний посібник, спеціально розроблений для вчителів та батьків. Він націлений на інтелектуальний розвиток дитини, пробудження інтересу до читання та вироблення вміння користуватися друкованими джерелами для розв’язування пізнавальних завдань.
8. Матвійчук О. Вікова психологія і психологія читання // Бібліотека вихователя дитячого садка. – 2006. – № 5-6. – С. 67-70.
У статті розповідається про потреби та інтереси читання в залежності від віку, форми і методи роботи по формуванню навичок читання, сприйняття літератури. Піднімається проблема відродження традицій сімейного читання, залучення дітей до позакласного, позаурочного читання.
9. Поминова Л. В. Формирование традиций семейного чтения через игровую деятельность – праздник «Лад» (опыт организации семейного праздника) // Школьная библиотека. – 2009. - № 8. – С. 65-72.
У статті зазначається, що сімейне читання як спільна діяльність сім'ї і бібліотеки може стати надійною основою для навчання і виховання дитини.
10. Такмакова Л. Т. Многообразие рекомендаций в помощь семейному чтению // Мир библиографии. – 2008. - № 5. – С. 9-13.
У даній статті подано досвід однієї з російських бібліотек, який допоможе батькам і дітям організувати дозвілля навколо читання, а разом з ним спілкування і спільну творчість різних поколінь. Пропонуються різні форми роботи, свята, які можна проводити сім'ями у стінах бібліотеки, а також корисні пам'ятки для батьків щодо організації сімейного читання.
11. Фасоля А. Модель дитячого читання ХХІ століття // Шкільна бібліотека. – 2012. - № 1/2. – С. 29-34.
У статті зазначається, що сьогодні епоха книжної культури закінчилася, але треба не плакати, а думати, як діяти в такій ситуації. Подано модель сучасної системи читання і рекомендації, які слід враховувати при прилученні дітей різного віку до читання.
12. Шабанова Л. Формування життєтворчих компетентностей молодших школярів засобами казкотерапії // Шкільна бібліотека. – 2011. – № 1. – С. 7-9.
У даній статті розповідається про терапевтичний вплив жанру казки, наведено форми бібліотерапії та подано рекомендаційні списки літератури, яку можна використовувати у такому виді лікування.
13. Шкира О. Виховне значення книги в житті дитини // Початкова школа. – 2004. – № 11. – С. 60-61.
Дана стаття присвячена проблемі книги як чиннику освіти й виховання, формуванню найкращих людських якостей в дитині через змістовну, високохудожню книгу, сприяння духовному розвитку дітей.
Читання у сімейному колі: що читати?
Організація сімейного читання є важливою умовою для розвитку розуму, моралі, естетичного сприйняття світу дитиною. Сімейне читання як процес залучення сучасних дітей і підлітків до читання має вирішувати такі основні завдання: формувати вміння спілкуватися з книгами, самостійне розкриття сенсу творів; збагачувати знання про літературу; переходити від звички читати погляди і світогляд.
Які ж книги відібрати для читання в сімейному колі з дітьми? Спробуємо знайти відповідь на це питання. Визначимо, які художні та науково-пізнавальні книги необхідно включати у список читання для дітей. Серед розмаїття жанрів художньої літератури виділимо вірші, літературні казки, оповідання та повісті, які слід включити у список читання з дітьми.
Вірші
Важко переоцінити значення поезії у становленні особистості дитини. Якщо дитині з перших днів життя співають пісеньки, а пізніше читають вірші, вона звикає до гармонії слова, прилучається до милозвучності мови.
Як же зберегти і розвинути вміння насолоджуватися поезією? Потрібно постійно збагачувати дитину новими художніми враженнями, вводити в коло її читання хороші вірші, докладати всі зусилля для того, щоб вони полюбилися. Дуже добре, коли дитина читає батькам вірші, які їй сподобалися. У цьому проявляється довіра дитини до своїх батьків.
Нижче представлені збірки віршів українських та зарубіжних поетів, які батьки можуть прочитати разом зі своїми дітьми.
Вірші українських поетів:
1. Білоус Д. Г. Рідні небеса: вірші: для молод. та серед. шк. віку; худож. М. О. Онацько. – К.: Веселка, 2005. – 143 с.: іл. – (Українській дитині).
2. Гойдалки над степом : херсон. письм. – дітям / редрада: Н. Звягінцева (упоряд.) [та ін.]. – Херсон : Наддніпряночка, 2009. – 296 с.
3. Забіла Н. Олівець-малювець: зб. кращих творів для дітей. – Харків: Школа, 2003. – 80 с.
4. Забіла Н. Веселий корабель: вірші, оповід. та казки: для дошкл. та мол. шк. віку. - К.: Веселка, 2004. – 119 с.
5. Забіла Н. Про малят і про звірят : збірка улюблених творів для дітей: Для ст. дошк. та мол. шк. віку / Н. Л. Забіла; Худож. Є. Житник. – Харків : ВД "Школа", 2004. – 80 с.
6. Качан А. Хвиля хвилю доганяє : лірич. та ігрові вірші для дітей. – К. Лавро. – Одеса: Маяк, 2007. – 168 с.
7. Клаптюх О. М. Синьооке джерело: вірші допитливим малятам, їхнім мама, татам. – Вінниця: Книга-Вега, 2004. – 24 с.
8. Костецький А. Мої та твої таємниці: вірші та казки: для молод. шк. віку. – К.: Почат. шк., 2003. – 352 с.
9. Лепкий Б. Поезії. - К.: Рад. письменник, 1990. – 370 с.
10. Лепкий, Б. Цвіт споминів: твори для дітей; худож. С. Костишин. – Бережани – Тернопіль : Джура, 2002. – 184 с.
11. Постриган Л. І. У життя – з казкою : для дітей шк. віку / Людмила Постриган ; ред. Л. Марченко ; худож. Т. М. Крючковська. – Херсон : ІТ, 2011. – 28 с.
12. Свердл С. К. Іванкові малюнки : вірші. – Вінниця : Континент-ПРИМ, 2005. – 24 с.
13. Світличний І. Побрехеньки для Яремки: для молод. шк. віку; худож. В.Ковальчук. – К.: Веселка, 2000. – 55 с. (Українській дитині).
14. Синицький В. Г. Морські дива: казка, вірші для малят / Василь Синицький. - Монастирище : Мрія, 2000. - 23 с.
15. Стельмах М. П. Твори: в 6 Т. – К. : Дніпро1972. – Т. 6 : Поезії. Казки. Оповідання. П'єси. – 1973. – 510 c.
16. Терен В. Риба, яка вміла грати на трембіті: вірші для дошк. та молод. шк. віку. – К.: Веселка, 2004. – 87 с. (Українській дитині).
17. Улюблені вірші: вірші українських та іноземних поетів. – К.: А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га, 1994. – 111 с.
18. Чубач Г. Батьківщина Україна: патріотичні вірші для дітей. – Донецьк: Сталкер, 2004. – 48 с.
Вірші зарубіжних поетів
1. Остер Г. Шкідливі поради. – К.: Школа, 2002. – 112 с.
2. Родарі Дж. У небі і на землі: вірші: для молод. шк. віку / пер. з італ. Г. Кочура та М. Лукаша; мал. В. Ігнатова. – К.: Веселка, 1990. – 79 с.
3. Чуковський, К.І. Лікар Айболить: казки та вірші: для молод. шк. віку. – К.: Школа, 2006. – 204 с. (Казкова планета).
4. Чуковский К. И. Приключения Бибигона: стихи, сказки, загадки : для дошк. и мл. шк. возраста. – Мн. : ЮНАЦТВА, 1991. – 255 c.
5. Чуковский К. И. Чудо-дерево: Сборник стихов и сказок: для мл. и ср. шк. возраста. – К. : Веселка, 1985. – 262 c.
Казки
За допомогою казки діти знайомляться з життям, казка вчить їх мислити і почувати. У казках все незвичайне і все можливе, вони показують життя як здійснення самих сміливих мрій в ім’я любові, добра і справедливості.
Нижче представлені літературні казки українських письменників-класиків та сучасних авторів, а також казки письменників різних країн світу.
Казки українських письменників
1. Іваненко О. Лісові казки: для молод. шк. віку. – К.: Веселка, 2006. – 64 с. (Українській дитині).
2. Лелія : казки та оповідання для дітей / упоряд., передм., коммент. та прим. Л. В. Ушкалов, худож. В. Є. Христенко. – Х. : Основа, 2005. – 200 с.
3. Сухомлинський В. О. Вогнегривий коник: казки, притчі, оповідання. – К.: Вікар, 2007. – 200 с. (Скарби української літератури).
4. Українські літературні казки / упоряд. Т.Г. Качанова, О.Є.Шевченко; передм. А.Г.Костецького. – К.: Школа, 2005. – 191 с. (Казкова планета).
5. Ходос С. Улюблені казки у віршах Світлани та Юрія Ходосів: Вірш. казки для дітей. – Донецьк: Сталкер, 2003. – 64 с.
6. Чередниченко Д. Летюча ящірка: казки, притчі, оповідки: для молод. та серед. шк. віку. – К.: Лелека, 2003. – 256 с.
7. Шейко-Медведєва Н. С. Зачаклована карета: п’єси-казки: для молод. та серед. шк. віку; худож. О. М. Михайлова-Родіна. – К.: Веселка, 2001. – 391 с.
Казки зарубіжних письменників
1. Блайтон Е. Знамените каченя Тім : казка : для дошк. віку / Е. Блайтон ; пер. з англ. О. Тереха ; мал. Г. Карлова. – К : Веселка, 1992. – 31 с.
2. Блайтон Э. Приключения Нодди: сказка / Э. Блайтон ; пересказ с англ. А.Иванова, А.Устиновой ; рис. В.Курчевского, Н. Минаевой.- Одесса : Два Слона, 1993. – 33 с.
3. Вайльд О. Казки: для молод. та серед. шк. віку. – К.: Школа, 2006. – 154 с. (Казкова планета).
4. Вавилонская башня и другие библейские предания: для младшего шк. возраста / Под общ.ред., Ред. Чуковский К. - М.: Горизонт, 1991. – 156 c.
5. Велика книга казок: брати Грімм, Шарль Перро, Ганс Крістіан Андерсен, Вільльгем Гауф / худож. І.Бодрова, В.Коркін, В.Смірнов. – К.: Махаон-Україна, 2006. – 416 с.
6. Олеша Ю. Три товстуни: для молод. шк. віку. – К.: Школа, 2007. – 176 с. (Моя улюблена книжка).
7. Родарі Дж. Чарівні казки. – К.: Школа, 2005. – 336 с. (Казкова планета).
Оповідання і повісті
В літературі для маленьких дітей прозові твори займають порівняно невелике місце. Але в читанні дітей 6-9 років все більше і більше входять оповідання та повісті. Читаючи ці твори, діти роздумують над характерами героїв, мотивами їх вчинків. А це вчить краще розуміти самого себе, свої думки, почуття. Оповідання та повісті розширюють світогляд дітей. Читаючи художні твори українських та зарубіжних письменників, вони дізнаються багато нового про різні країни і народи, про життя дітей, про природу, про історичне минуле нашої країни.
Оповідання та повісті українських письменників
1. Воронина Л. Суперагент 000. Таємниця золотого кенгуру: дитячий детектив. – Вінниця: Теза; Соняшник, 2004. – 192 с. (Пригодницька б-ка).
2. Воронина Л. Таємниця пурпурової планети: фантаст. повість; ред. М. Москаленко, ілюстр. К. Білетіної. – Вінниця: Теза: Соняшник, 2005. – 176 с.
3. Голобородько Ю. К. Лиманські билиці : оповідання : для мол. шк. віку / Ю. Голобородько ; ред. Л. В. Марченко, худож. оформ. С. Курака. - Херсон : Олді-плюс, 2001. – 56 с.
4. Голобородько Ю. К. Літо в Буркутах : повість, оповідання : для серед. шк. віку / Ю. Голобородько ; ред. О. В. Бойко, худож. Н. В. Толстих. - Херсон : Чиста криниця, 1998. – 128 с.
5. Діти Козацької Матері: історично-пригодницькі повісті та оповідання: для молод. та серед. шк. віку /упоряд., передм., примітки В. О. Шевчука. – К.: Веселка, 2004. – 334 с. (Козаченьки).
6. Дяченки М. і С. Пригоди Марійки Михайлової. – Вінниця: Теза; Соняшник, 2005. – 160 с. – (Пригодницька бібліотека).
7. Малик Г. Подорож Алі до країни сяк-таків. – Вінниця: Теза; Соняшник, 2006. – 123 с. (Пригодницька бібліотека).
1. Нижеголенко В. М. І сниться все мені ота війна... : оповід. для мол. та серед. шк. віку / В. М. Нижеголенко ; худож. Т. Крючковська. – Херсон : Айлант, 2005. – 40 с.
2. Нижеголенко В. М. Вибрані твори : вірші, оповідання та казки для дошк., мол. та серед. шк. віку / В. М. Нижеголенко ; передм.: І. Немченко, К. Савченко. – Херсон : Айлант, 2007. – 236 с.
3. Ольжич О. Рудько: (життєпис одного півня): оповідання. – 3-тє вид. – К.: Веселка, 2006. – 32 с.
4. Пригара М. Михайлик - джура козацький : іст. повість: для мол. та серед. шк. віку / М. А. Пригара; худож. С. Караффа-Корбут. - К. : Веселка, 2004. - 146 с.
5. Скринька-веселинка: гумористичні оповідання. – Харків: Белкар-книга, 2007. – 64 с. (Веселка).
Оповідання та повісті зарубіжних письменників
1. Блайтон Э. Тайна комнаты, которую ото всех скрывали: повесть / пер. с англ. А. Д. Иванова, А. В. Устиновой; худож. Н. Усачев и В. Блинов. – Одесса : Два Слона-Вариант, 1993. – 176 с. – (Детективный клуб).
2. Блайтон Э. Тайна коттеджа, который сгорел [Текст] : повесть / Э. Блайтон ; пер. с англ. А. Д. Иванова, А. В. Устиновой; худож. Н. Усачев, В. Блинов. – Одесса : Два Слона-Вариант, 1993. - 176 с. - (Детективный клуб).
3. Блайтон Э. Тайна кошки, которая исчезла : повесть / Э. Блайтон ; пер. с англ. А. Д. Иванова, А. В. Устиновой ; худож. Н. Усачев, В. Блинов. – Одесса : Два Слона-Вариант, 1993. – 160 с. - (Детективный клуб).
4. Блайтон Э. Тайна принца, который пропал: повесть / Э. Блайтон ; пер. с англ. А. Д. Иванова, А. В. Устиновой; худож. Н. Усачев, В. Блинов.- Одесса : Два Слона, 1993. – 208 с. – (Детективный клуб).
5. Ліндгрен А. Знаменитий детектив Блюмквіст: повісті [для молод. та серед. шк. віку]. – К.: Школа, 2003. – 431 с. (Золота б-ка).
6. Маар П. Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу : пригод. Повість. – Вінниця: Теза: Соняшник, 2005. – 177 с.
7. Стронг Дж. Мій тато і зелений алігатор та інші історії: для молод. і серед. шк. віку. – Львів: Вид-во Старого Лева, 2006. – 191 с.
Науково-пізнавальні книги
Пізнавальна література формує у дітей погляди на природу і суспільство, вводить у світ науки і техніки. Пізнавальні книги незамінні для розвитку розуму дитини, вони допомагають також у вихованні моральності та почуття прекрасного.
Добираючи пізнавальні книги, треба пам’ятати, що вони повинні охоплювати все розмаїття – про літаки, автомобілі, квіти, тварин та інше. Науково-пізнавальні книги розширюють світогляд дитини, активізують процес пізнання, допомагають знаходити відповіді на свої питання.
Як зацікавити науково-пізнавальною літературою? Для цього треба постійно читати її разом з дитиною, розмовляти з нею і уважно слухати, коли вона розповідає вам про те, що сама дізналася з книги.
Якщо дитина матиме любов до пізнавальних книг і навчиться їх читати, вона постійно розширюватиме свої інтереси, вироблятиме звичку і навики до розумової праці, а її життя буде цікавим і змістовним.
Науково-популярна література
1. Грехем Й. Космічні кораблі. – К.: Махаон-Україна, 2000. – 33 с. – (Моя улюблена книжка).
2. Дивосвіт "Веселки" : антол. літ. для дітей та юнацтва: в 3 т. / упорядкув., біобібліогр. довідки Б. Й. Чайковського та ін., худож. оформ. М. Пшінки. - К. : Веселка, 2004 –Т. 1 : Українська література / передм. І. Бойко. – 2004. – 631 с.
3. Еллабі М. Довкілля. – К.: Махаон-Україна, 2000. – 47 с. – (Хочу все знати).
4. Незвичайна енциклопедія тварин / Авт. тексту Уолтерс М., Джонсон Дж. – К. : Махаон-Україна, 2000. – 256 c.
5. Осровська О. Перше знайомство з комп’ютером: для дітей молод. шк. віку. – К.: видавничий центр „СІ”, 2002. – 64 с.
6. Степура А. В. Світ тварин п'яти континентів : енциклопедія / А. В. Степура ; пер. з рос. С. М. Клименка, ред. С. М. Заготова, худож. О. К. Перепелиця. – Донецьк : БАО, 2007. – 832 с.
7. Цеханська О. Ф. Україна. Живий світ / О. Ф. Цеханська, Д. Г. Стрєлков ; худож. оформ. Т. А. Бринзевич. – Х. : Ранок, 2008. – 128 с.
Енциклопедії для дітей видавництва «Фоліо»
1. Архітектура : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд. Н. Ю. Безпалова, худож. оформ. Л. Д. Киркач-Осипова. – Х. : Фоліо, 2007. – 320 с.
2. Видатні наукові відкриття : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд.: В. М. Скляренко, Т. В. Іовлева, О. Ю. Очкурова, худож. оформ. Л. Д. Киркач-Осипова, голов. ред. Н. Є. Фоміна. – Х. : Фоліо, 2008. – 319 с.
3. Дивосвіт : твої першi кроки: Книга для дiтей 6 рокiв / Редкол.: Мосiенко М.В., Русаков А.С., Рустамова В.П. та iн. ; Илл. Железняк О.Л. та iн. – К. : Освiта, 2000. – 240 c.
4. Загадки природи : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд. В. М. Скляренко та ін., худож. іл. Л. Д. Киркач-Осипова. – Х. : Фоліо, 2007. – 320 с.
5. Інформатика : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд.: В. М. Скляренко, О. В. Лисенко, худож. іл. Г. В. Беззубова. – Х. : Фоліо, 2005. – 320 с.
6. Історія України : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд. А. Г. Чередниченко, худож. іл. Г. В. Беззубова. – Х. : Фоліо, 2006. – 320 с.
7. Країни світу. Азія : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд.: В. М. Скляренко та ін., худож. іл. Г. В. Беззубова. – Х. : Фоліо, 2006. – 320 с.
8. Країни світу. Африка : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд.: В. М. Скляренко та ін., худож. іл. Г. В. Беззубова. – Х. : Фоліо, 2006. – 320 с.
9. Країни світу. Америка. Австралія. Океанія : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд.: В. М. Скляренко та ін., худож. іл. Г. В. Беззубова. – Х. : Фоліо, 2006. – 320 с.
10. Країни світу. Європа : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд.: В. В. Мирошнікова та ін., худож. оформ. О. С. Юхтман. – Х. : Фоліо, 2006. – 320 с.
11. Підводний світ : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд.: М. О. Панкова, І. Ю. Романенко, худож. іл. Г. В. Беззубова. – Х. : Фоліо, 2007. – 320 с.
12. Рослини : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд.: В. В. Мирошнікова, Д. С. Мирошнікова, М. О. Панкова, худож. іл. Г. В. Беззубова. – Х. : Фоліо, 2007. – 320 с.
13. Тварини : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд.: Н. Ю. Безпалова, Ю. Г. Безпалов, худож. оформ. І. В. Осипов. – Х. : Фоліо, 2005. – 320 с.
14. Чудеса світу : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд. С. В. Каплун , худож. іл. Г. В. Беззубова. – Х. : Фоліо, 2007. – 320 с.
Серія книг «Что есть что»
1. Ауст З. Атомная энергия / З. Ауст ; пер. с нем. С. Б. Гутник, илл. М. Костка, Ф. Климт. – М. : Слово, Б.г. – 48 c. – (Что есть что).
2. Ауст З. Погода / З. Ауст ; пер. с нем. Б. И. Залесская, илл. В. Фрайтаг. – М. : Слово, Б.г. – 48 c. – (Что есть что).
3. Вазольд М. Крестоносцы / М. Вазольд ; пер. с нем. С. Л. Фридлянд, илл. Х. Кокк. - М. : Слово, Б.г. – 49 c. – (Что есть что).
4. Зедлаг У. Слоны / У. Зедлаг ; пер. с нем. Б. И. Залесская. – М. : Слово, 1995. – 48 c. – (Что есть что).
5. Зельф М. К. Лошади: дикая лошадь дюльменской породы / М. К. Зельф ; худож.: Вальтер Фергузон, Росвита Лемер-Айгенер, Герд Вернер, пер. с нем. Г. П. Герасимова, ред. Е. В. Калмыкова. – М. : Слово, [1995]. – 48 с. : цв.ил. – (Что есть что).
6. Кете Р. Путешественники-первооткрыватели / Р. Кете ; пер. с нем. И. В. Матусова, илл. Д. Мюллер. – М. : Слово, 1993. – 48 c. – (Что есть что).
7. Райхардт Г. Древние греки / Г. Райхардт ; пер. Б. И. Залесская, А. Име, Г. Вернер. – М. : Слово, 1994. – 48 c. – (Что есть что).
8. Тарновский В. Ведьмы / В. Тарновский ; пер. с нем. А. В. Волков, илл. А. Пикко, Д. Чичио, Ф. Климт. – М. : Слово, Б.г. – 48 c. – (Что есть что).
9. Тарновский В. Гладиаторы / В. Тарновский ; пер. Б. И. Залесская, илл. Г. Вернер. - М. : Слово, Б. г. – 48 c. - (Что есть что).
10. Хабер Х. Звезды / Х. Хабер ; пер. А. Г. Тоточава, илл. А. -Л. Име, Г. Вернер. – М. : Слово, Б. г. – 48 c. – (Что есть что).
11. Юбелакер Э Солнце / Э. Юбеклар; Пер. Тоточава А.Г.(нем.), Илл. Име Анне-Лиз,Рустмайер Вольф,Вернер Герд. – М. : Слово, Б.г. – 48 c. – (Что есть что).
Адреси корисних сайтів в допомогу організації сімейного читання
1. http://abetka.ukrlife.org – "Весела абетка". Казки, приказки, загадки, скоромовки і читанка.
2. http://www.1001skazka.com – всім, хто любить слухати казки.
3. http://wowwi.orc.ru – окрім казок тут знайдете і ігри.
4. http://www.skazka.com.ru/ – міфи, легенди та казки народів світу, літературні казки.
5. http://www.lukoshko.net – повен кошичок казок - українських, російських, білоруських.
6. http://www.dedushka.net/ – дитяча мережева бібліотека (російською мовою).
7. http://www.chg.ru/Fairy – казки, написані дітьми і проілюстровані ними.
8. http://skazochki.narod.ru – вірші, казки народів світу, загадки.
9. http://www.lib.ru/TALES/ – казки, дитячі повісті.
10. http://lib.km.ru/?Subject=25 – казки для дітей.
Коментарі
Нам з донькою більше всього подобається дитячий журнал « Пізнайко». Веселий та яскравий, допомагає нам розвивати логіку та просто весело провести час.
Також за допомогою журналу ми вчимо англійську мову, та граємо в настільні ігри, що є в журналі.
Журнал також є в різних вікових категоріях, від 3 до 10 років.
Моїй донці дуже подобається цей журнал, тож раджу його вам!
http://posnayko.com.ua/ru/
круто