Іван Артемович Тимченко – вчений-правознавець у галузі теорії і практики конституційного права
Іван Артемович Тимченко – вчений-правознавець у галузі теорії і практики конституційного права
«Я виступаю за те, щоб Конституцію не тероризували,
за те, щоб політики не спекулювали на положеннях
Основного Закону, і не боролися, намагаючись перебрати
на себе якомога більше повноважень.
Є питання? Вирішуйте їх в рамках поточного законодавства».
І. А. Тимченко
Тимченко Іван Артемович – український правознавець, заслужений юрист України, академік Академії правових наук України народився 3 березня 1939 р. у с. Калинівське Покровського району Дніпропетровської області. Батько Артем Федотович і мати Оляна Миронівна працювали у колгоспі. Закінчивши семирічну школу, Артем Іванович також працював у колгоспі на різних роботах. Як зазначав сам Іван Артемович, «працював в колгоспі «за старшого, куди пошлють»: був і причіплювачем, взимку на санях вивозив на поля гній, доглядав за телятами на фермі». Коли йому виповнилося 17 років, запросили у колгосп працювати помічником бухгалтера. Через рік вступив до Покровського училища механізації сільського господарства. Після закінчення працював трактористом, закінчив Мелітопольський сільськогосподарський технікум і став механіком колгоспу.
Але в Івана Артемовича була мрія – отримати вищу освіту: «з довідника дізнався, що на юристів вчать в Київському, Львівському та Одеському університетах, а також в Харківському юридичному інституті. Але якщо вже їхати, то в столицю!». І наступною сходинкою став юридичний факультет міжнародного права Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка, який він закінчив у 1967 р.
Першим місцем роботи з юридичного фаху по закінченні університету була редакція журналу «Радянське право» (нині – «Право України»), де Іван Артемович пропрацював старшим редактором п'ять років.
Цей період І. А. Тимченко згадує так: «довелося редагувати статті з питань адвокатури, колгоспного права, участі громадськості в боротьбі з правопорушеннями тощо. Статті з міжнародних питань перепадали рідко. А оскільки матеріали надходили в основному російською, були переклади на українську».
У 1971-1974 роках навчався в аспірантурі Інституту держави і права АН УРСР (нині – Інститут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України), а 1974 року захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук на тему: «Законодавча діяльність Української РСР у сфері державного управління». В Інституті обіймав посади молодшого наукового співробітника, вченого секретаря Інституту, старшого наукового співробітника, завідувача лабораторією.
У 1978 гоці вийшла монографія І. А. Тимченка «Законодавча діяльність союзних республік у сфері державного управління».
Багато часу Іван Артемович приділяв роботі над законопроектами. Першим із них був проект закону про охорону і використання пам'яток історії та культури. Навіть їздив до Москви, до Президії Верховної Ради СРСР, на консультування.
Був у складі робочої групи по підготовці проекту Закону про народну освіту. Паралельно розроблявся проект Закону про вищу освіту. З ЦК надійшла команда: об'єднати ці два проекти в один.
Робота над законопроектом була на громадських засадах. До того ж уже наступили часи перебудови, які «розкріпачили» й наукову думку. У 1989 році І. Я. Тимченко самостійно підготував проект закону – про вибори до місцевих рад по виборчих і територіальних виборчих округах.
Цей закон не було прийнято, але тодішній уряд підтримав ідею проведення експерименту в Черненській сільській раді. Верховна Рада затвердила Тимчасове положення про експериментальну модель управління територією Черненської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області (проект було підготовлено вдвох з В. Ворошиловим).
Потім було відповідне рішення виконкому Харківської обласної ради від 19.02.1990 р. Колгосп «Росію» розформували, а основні та оборотні кошти і матеріально-технічні ресурси колгоспу передали на баланс сільради. В. Ворошилов став його головою і в той же час очолив виконком, тобто, по суті, виконував функції сільського голови. Експеримент тривав 8 років.
З 1990 р. Іван Артемович працює помічником Голови Верховної Ради України, з 1991 р. – керівник Юридичної служби Адміністрації Президента України, радник Президента України, керівник Юридичного управління Адміністрації Президента України і Кабінету Міністрів України, керівник Юридичного управління Адміністрації Президента України.
Увійшовши 1996 р. до складу Конституційного Суду України, І. А. Тимченко того ж року на спеціальному пленарному засіданні суду був обраний Головою Конституційного Суду України на трирічний строк. Потому – суддя цього суду. Нині він – головний науковий співробітник Київського регіонального центру Академії правових наук України.
Науковий ступінь кандидата юридичних наук Івану Артемовичу було присвоєно у 1975 р., вчене звання старшого наукового співробітника – у 1987 р. У 1993 р. він обраний дійсним членом (академіком) Академії правових наук України. Заслужений юрист України з 1994 р.
У доробку І. А. Тимченка понад 80 наукових праць з питань політичної і державної влади, втілення принципів права в нормативно-правових актах, законодавчої діяльності парламенту у сфері державного управління, економічного районування та адміністративно-територіального поділу, адміністративного права.
Низку наукових праць науковця і практика присвячено дослідженню проблемних питань конституційної реформи в Україні, конституційних прав і свобод людини та громадянина, в тому числі їхніх гарантій, конституційної юрисдикції у сфері захисту цих прав і свобод, зокрема ролі та місця в ньому Конституційного Суду України, серед яких монографії: "Законодавча діяльність союзних республік у сфері державного управління" (1978), "Економічне районування та адміністративно-територіальний поділ Української РСР" (1983), "Конституційні права та обов'язки радянських громадян" (1985, співав.), "Органи державної влади України" (2002, співав.).
І. А. Тимченко брав участь у підготовці проекту Конституції України (був членом Конституційної Комісії України), законів про освіту, про мови в Українській РСР, про Конституційний Суд України (очолював роботу групи) та низки інших законопроектів.
Особистий внесок Івана Артемовича Тимченка в організацію та розвиток юридичної науки, законодавства незалежної України, у становлення і діяльність новоутвореного органу конституційної юрисдикції – Конституційного Суду України, є вагомим і набув визнання як всередині української держави, українського суспільства, так і за їх межами.
Конституційний Суд часів Івана Тимченка повернув Крим із мандрівок «у часі». У жовтні 1997 року Верховна Рада АРК прийняла закон, відповідно до якого вирішила звіряти годинники не з Києвом, а з Москвою, що розташовується в іншому часовому поясі. У 1998 році Конституційний Суд визнав ці зміни неконституційними та відновив на території Криму дію київського часу.
У 1998 році своїм рішенням суд вивів Фонд державного майна з підпорядкування Верховної Ради та визначив його як орган «з особливим статусом».
Того ж року Конституційний Суд визнав неконституційним запровадження платних послуг у державних лікарнях. Натомість у 1999 році скасував закон, що забороняв підвищувати комунальні тарифи та вартість проїзду в громадському транспорті.
З 1999 по 2004 роки Іван Артемович – суддя Конституційного Суду України, 2004-2008 рр. – завідувач наукової лабораторії, головний науковий співробітник Науково-дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування Академії правових наук України.
З 2009 р. – головний науковий співробітник відділу науково-правових експертиз (нині – відділу зв'язків з державними органами і міжнародними організаціями Управління планування і координації правових досліджень) апарату президії Національної академії правових наук України (м. Київ).
Іван Артемович виростив двох синів. У вільний час полюбляє займатися городництвом, захоплюється риболовлею.
За вагомий особистий внесок у розвиток державного будівництва, становлення законодавства та конституційного судочинства суверенної України, за особистий внесок у пропаганду правових знань, високий професіоналізм та за особливі заслуги перед українським народом І. А. Тимченко відзначений високими державними нагородами: орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (1997 р.) та IV ступеня (2004 р.), Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (2002 р.), Почесною грамотою Верховної Ради України (2003 р.), орденом Федеративної Республіки Німеччини «Великий Хрест за заслуги» (2006 р.), відзнакою Президента України – ювілейною медаллю «25 років незалежності України» (2016).
Нагородження Івана Артемовича орденом Федеративної Республіки Німеччини є міжнародним визнанням його діяльності на посаді судді Конституційного Суду України, Голови Конституційного Суду України, визнанням його особливих заслуг перед Федеративною Республікою Німеччини в розбудові українсько-німецького співробітництва у правовій галузі, зокрема в галузі конституційного права.
У фондах нашої книгозбірні збереглися роботи вченого:
- Анджiєвський В. С. Новое законодавство про адміністративні правопорушення / В. С. Анджiєвський, І. А. Тимченко. - К. : Політвидав України, 1987. - 107 c.
- Тимченко И. А. Экономическое районирование и административно-территориальное деление союзной республики. / И. А. Тимченко. – К. : Політвидав України, 1983. – 96 с.
- Тимченко І. А. Адміністративна відповідальність. / І. А. Тимченко. – К. : Політвидав України, 1977. – 64 с.
- Тимченко І. Конституційна юстиція в Україні - становлення і розвиток / І. Тимченко // Вісник Академії правових наук України. - 2003. - № 2/3. - С. 272-287.
- Тимченко І. Конституційна реформа: усвідомлений обопільно розбрат чи об'єктивна необхідність / І. Тимченко // Право України. - 2008. - № 9. - С. 4-14. - Бібліогр. у кінці ст.
- Тимченко І. Механізм конституційної юрисдикції в Україні: становлення і розвиток / І. Тимченко // Право України. - 2010. - № 6. - С. 12-25.
- Тимченко І. Законодавча влада в Україні : інтерв’ю академіка І. Тимченка головному редакторові журналу «Право України, професору О. Святоцькому / І. Тимченко, О. Святоцький // Право України. – 2009. - № 11. – С. 81-91.
Література про нього:
- Горбатенко В. П. Тимченко Іван Артемович / В. П. Горбатенко, М. П. Зяблюк. – С. 64-65 // Юридична енциклопедія : в 6 т. / редкол.: Ю. С. Шемшученко (голова) та ін.; НАН України, Інститут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. - К. : Вид-во "Укр. енцикл." ім. М. П. Бажана, 1998 - 2004. - Т. 6 : Т - Я. - 2004. - 768 с. : ілюстр.
- 70-річний ювілей І. А. Тимченка // Право України. - 2009. - № 3. - С. 172-173.
- Ювілей академіка НАПрН України Івана Артемовича Тимченка : до 75-річчя від дня народження // Право України. – 2014. - № 3. - С.239-240.