Історія в датах і постатях: онлайн-презентація «Календаря знаменних та пам’ятних дат з історії Криму і кримськотатарського народу»

30 квітня 2025 року благодійна організація «Кримськотатарський культурно-спортивний центр "Куреш"» представила широкому загалу друковане видання «Календар знаменних та пам’ятних дат з історії Криму і кримськотатарського народу» (Київ, 2025).
Презентація відбулася за участі команди проєкту, дослідників та представників бібліотек України на онлайн-платформі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара.
Цей календар є першою спробою систематизувати та об’єднати в одному виданні інформацію про визначні події та постаті, які зробили вагомий внесок у розвиток Криму та кримськотатарського народу. Метою проєкту є не лише поглиблення розуміння історії корінного народу Криму, а й спростування неправдивої інформації про кримських татар в умовах складних історичних змін. Проєкт було реалізовано благодійною організацією «ККСЦ "Куреш"», за підтримки Європейського фонду за демократію (EED).
Під час презентації виступили керівник проєкту Ібрагім Сулейманов, експертка з історичних подій Гульнара Абдуллаєва та дослідниця біографій діячів Лейля Джаксім. Вони поділилися досвідом роботи над виданням, розповіли про критерії відбору персоналій та джерела інформації, які використовувалися під час підготовки календаря.
Ібрагім Сулейманов розповів про те, як розпочалася робота над «Календарем». Влітку 2023 р. зібралася команда однодумців, яка поставила за мету сконцентрувати в одному друкованому виданні найбільш відомі пам’ятні дати з історії Криму та постаті, які зробили вагомий вклад в цивілізаційний розвиток кримськотатарського народу. Почалася нелегка робота з пошуку інформації, її систематизування, аналізу та доведення до простих, зрозумілих текстів. Сама книга покрита спеціальним шаром, а на обкладинці зображено стилізований напис, відтворений в стилі Демір Капи (1503 р.). У середині напису зашифровано два кримськотатарські прислів’я, написані латиною.
«Календар» доступний двома мовами: українською та кримськотатарською. Він має невеликий тираж, тому буде розповсюджуватися виключно серед організацій та установ, які пов’язані з історією, освітою та культурою. Але всі бажаючі можуть ознайомитися з ним в електронному вигляді: https://kuresh.info/calendar-all.htm
У книзі понад 600 описів про події та постаті. Структурно вона складається з трьох частин. Перша присвячена кримським ханам; описані їх біографії та подано генеалогічне древо. Друга частина складається з 12 місяців, де подано інформацію про події та постаті, які мають відношення до кримськотатарського народу. В третій – подано інформацію про національні органи самоврядування, свята та їх тлумачення.
Лейля Джаксім, експертка частини з постатями, зупинилася на жіночих постатях, їх ролі в історичних процесах. То були освічені особистості, які творили та творять історію сьогодні. Серед них – громадсько-політичні діячки, лідерки громадських рухів, педагоги, співачки, танцюристки, майстрині декоративно-ужиткового мистецтва, науковиці, письменниці, журналістки. Не потрапила на сторінки календаря інформація про людей, які жили до XVIII ст., у яких невідомі дати народження або смерті, не включені також герої сьогоднішньої війни, бо їх родичі знаходяться на окупованій території.
Гульнара Абдуллаєва, історикиня, письменниця, експертка, яка працювала над подіями, розповіла про свою роботу. Вона зауважила, що хотіла, аби в календарі були не сухі дати, а щоб історія оживала. Хотілося поєднати фрагменти великої історії Криму, бо за кожною історичною подією стоять людські долі, боротьба, вибір, біль.
Цей проєкт є важливим кроком у збереженні та популяризації історичної спадщини кримськотатарського народу. Він сприяє формуванню національної самосвідомості та міжкультурного діалогу.





