«Крим єднає Україну»: вечір відвертих розмов та музичного настрою із Юлею Качулою
Дуже символічно, що чергова зустріч у рамках проєкту «Вечори мистецтва з Гончарівкою» відбулася саме в День української писемності та мови. І об’єднувалися ми не лише довкола української мови, але й довкола Українського Криму.
Гостею зустрічі стала Юлія Качула, авторка пісень, співачка, перекладачка, засновниця школи вокалу «Vocal Recovery», авторка проєктів «Слухай українською!», «Діти Криму», [оkrymлена], «Духовна вартівня», «Вільні духом». Вперше вона завітала до Гончарівки ще в 2017 р., щоб провести творчу зустріч в рамках проєкту «Книжковий Миколай». Вона так своєю енергетикою «завела» публіку, що всі учасники зустрічі співали й танцювали.
Пані Юлія розповіла, що батьки її познайомилися в Києві. Та в них виникло величезне бажання переселитися до Криму. Тут і зростала юна співачка, потім отримала першу освіту: викладача української мови та літератури. Анексію Криму зустріла в Києві, де саме закінчувала Національну академію керівних кадрів культури і мистецтв за музичною спеціальністю. До Криму Юлія не повернулася, а поїхала до Польщі, де прожила 4 роки. Слідкувала за тим, що відбувається в окупованому Криму. Неприємно вразило те, що не побачила активного спротиву, протидії тому, що там відбувалося. Тому Юлія й вирішила, що вона повинна щось робити й повернулася до рідного Сімферополя. Поділилася з нами, що в неї дуже сильні спогади, пов’язані з тим часом, усвідомлення себе як людини. Починає працювати з дітьми, викладає вокал для діток різних національностей: українців, кримських татар, корейців, росіян, білорусів. Юлія розпочинає проєкт «Діти Криму». Разом із юними співачками та співаками плекає українську культуру попри те, що середовище цьому ніяк не сприяло. Юлія намагається донести до дітей, що не треба звертати увагу на пропаганду, вчить їх аналізувати новини. Україномовна діяльність в анексованому Криму була ризикованою. Попри це, діти приходили на заняття, співали українською та знімалися у кліпах.
14 жовтня 2019 року в Сімферополі діти різних національностей, учні Юлії Качули, презентували разом із наставницею духовний гімн кримських татар– «Güzel Qırım» українською мовою.
Юлія зауважила, що хотіла від України та українців, щоб не забували про Крим. З 2014 року тільки Херсонська область розуміла й підтримувала кримчаків, бо сама знаходилася на кордоні з Кримом і боялися нападу росії.
Юлія не розуміє, чому зараз, коли українці повинні об’єднатися як один кулак, в Україні процвітає корупція, розкрадання коштів. Вона хоче, щоб українці зрозуміли, в наскільки важливий час ми живемо, і що ми не можемо бути байдужими до долі своєї країни.
У вересні минуло року, через зростаючу увагу російських спецслужб, Юлія виїхала з Криму до Волині. Працювала художним керівником у будинку культури. Зібрала діток, робили пісні. З’явився новий проєкт – «Вільні Духом». Але стара закореніла радянська система заважала «розправити крила». Юлія розпочала боротися зі «старим» режимом. Підтримала свідома частина людей, але не місцева влада. Юля каже, що показала, що нове покоління не хоче жити за радянськими нормами.
Юля з захопленням розповіла і про свій проєкт «Слухай українське», де вона перекладала на українську світову хіти. Першим був «Шербурзькі парасольки», який виконувала в Криму. Для учасників заходу Юлія українською виконала пісню Ніно Катамадзе «Вулиця пуста» – це було дуже потужно!
Звучали «Олтар вічності», «Сяй», «Хмаринки». Усі присутні отримали потужний заряд енергії та натхнення.
Юля хоче, щоб люди розуміли, що робить і для чого, усвідомили свої помилки й намагалися не повторювати їх у майбутньому. Херсон – це форпост, який здатний захистити Україну. Юля наголошує, що треба працювати з дітками, вчити їх. Бо вони індикатори, як «дзеркалята» відбивають все, що бачать. Ми повинні зберегти їх чистоту, робити світ краще навколо себе. Зізналася, що мріє об’єднати дітей звільненого Криму та Волині. Юля вірить, що люди прокинуться й почнемо будувати світ «де немає фальші в серцях».
Дякуємо пані Юлії за теплу щемливу зустріч! Бажаємо натхнення, знаходити якомога більше однодумців. Віримо, що Крим скоро знову стане українським!