Головна Наші публікації: ЕБ Пам'ятки читачеві Реформа системи охорони здоров’я

Реформа системи охорони здоров’я

Реформа системи охорони здоров’я
 
(пам’ятка читачеві)

Шановні читачі!

Медична реформа стосується кожного.
Її мета – забезпечити всім громадянам України рівний доступ до якісних медичних послуг та перебудувати систему охорони здоров’я так, щоб у її центрі був пацієнт.

Зміни, що передбачені реформою

Впровадження державного гарантованого пакета медичної допомоги

Держава бере на себе чіткі зобов’язання щодо фінансування медичних послуг. Бюджет починають розподіляти за медичними послугами, необхідними пацієнтам, на рівних для всіх громадян умовах. Пакет медичної допомоги, гарантований державою, визначатимуть виходячи з пріоритетів охорони здоров’я в Україні у обсязі можливостей державного фінансування.
Державний гарантований пакет медичної допомоги (програма медичних гарантій) включатиме доволі широкий спектр амбулаторної та стаціонарної медичної допомоги, а також лікарських засобів. Вартість відповідних послуг буде повністю «покрита» через систему державного солідарного медичного страхування.
Згідно із законом, ухваленим Верховною Радою, існуватиме перелік медичних послуг, що їх повністю оплачуватиме держава. Конкретний список щороку складатиме Уряд і затверджуватиме Верховна Рада, виходячи з потреб населення в медичному обслуговуванні, пріоритетів державної політики у сфері охорони здоров’я та обсягу доступних коштів у Державному бюджеті.
Послуги екстреної, первинної, вторинної, третинної та паліативної допомоги будуть фінансовані державою в межах програми медичних гарантій. Самостійно пацієнтам доведеться сплачувати за такі послуги, як неекстрена стоматологія, звернення до лікаря без направлення, естетичну медицину тощо.

Єдиний національний закупник медичних послуг

Буде створено Національну службу здоров’я України (НСЗУ) – центральний орган виконавчої влади, який в інтересах пацієнта оплачуватиме надані медичні послуги (коштом Державного бюджету в межах програми медичних гарантій). Тобто послугу отримуватиме пацієнт, а платитиме медичному закладу за неї держава. Вартість послуг визначатиметься на основі єдиних національних базовихтарифів та вимог до якості.

Запровадження принципу «гроші ходять за пацієнтом»

Держава переходить від утримування мережі медичних закладів, які надають безоплатні послуги (як відомо, цей варіант у нас працював, і не надто добре), до стратегічної закупівлі послуг у цієї мережі.
Держава більше не виділятиме грошей згідно з кошторисом на утримання того чи іншого закладу охорони здоров’я, державного чи комунального. Натомість медичні заклади мають перетворитися на автономні суб’єкти господарської діяльності, що отримуватимуть оплату за результатами своєї діяльності, тобто за фактично надану ними пацієнтам медичну допомогу.
До 2020 року всі заклади усіх рівнів надання медичної допомоги мають перейти на нову систему фінансування шляхом укладання договорів із НСЗУ.

Автономізація постачальників медичної допомоги

Запровадження нової моделі фінансування системи охорони здоров’я потребує принципової зміни характеру відносин між медичним закладом (постачальником послуг) та розпорядником бюджетних коштів – НСЗУ (замовником послуг).
На зміну командно-адміністративній моделі відносин має прийти контрактна. Це означає, що відносини регулюватимуться договорами про медичне обслуговування населення з чітко визначеними параметрами фінансування результату.
В межах зазначених договорів Національна служба здоров’я України (розпорядник бюджетних коштів) діятиме в інтересах пацієнтів (платників податків) як третя сторона-платник, а заклад охорони здоров’я або індивідуальний лікар приватної практики виступатимуть як постачальники послуг.

Запровадження системи e-Health

Застаріла паперова звітність піде в небуття. Всю медичну документацію буде переведено в електронний вигляд. Це розвантажить лікарів, дозволить їм більш якісно та оперативно надавати медичні послуги пацієнтам та унеможливить ситуацію втрати медичних даних пацієнтів. Також це дозволить збирати дані щодо необхідних послуг в окремих районах, більш точно розраховувати тарифи та контролювати якість медичної допомоги.

Програма «Доступні ліки»

У квітні 2017 року Уряд запустив програму «Доступні ліки». Пацієнти, які страждають на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу чи бронхіальну астму, можуть отримати препарати безкоштовно або з незначною доплатою. Для цього потрібно звернутися до лікаря за рецептом, а потім отримати препарати в аптеці, що долучилася до програми.
Програма довела свою ефективність 2017 року, тому її бюджет зріс на 43% і 2018 року становить 1 млрд грн.

Прозора та ефективна закупівля ліків

Однією з важливих складових медичної реформи є оптимізація процесу закупівлі ліків. Він уже суттєво просунувся в плані зменшення корупційних впливів. На черзі – створення сучасної національної системи закупівель.
Концепція реформування механізмів закупівель лікарських засобів та медичних виробів передбачає створення національної централізованої організації, яка здійснюватиме закупівлі у сфері охорони здоров’я.

Створення нових можливостей для здійснення місцевою владою повноважень у сфері охорони здоров’я

Згідно зі статтею 32 Закону України «Про місцеве самоврядування», до повноважень місцевого самоврядування належить:
- управління закладами охорони здоров’я,
- організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення,
- організація медичного обслуговування та харчування в комунальних оздоровчих закладах,
- забезпечення в межах наданих повноважень доступності і безоплатності медичного обслуговування на відповідній території,
- розвиток усіх видів медичного обслуговування, зокрема – мережі закладів охорони здоров’я та сприяння підготовці й підвищенню кваліфікації спеціалістів.

Запровадження нової моделі фінансування системи охорони здоров’я передбачає збереження повноважень органів місцевого самоврядування у цьому секторі та створення можливостей для їх повноцінного виконання. За новою моделлю, з національного рівня фінансуватиметься програма медичних гарантій, тоді як кошти місцевих бюджетів будуть спрямовані на забезпечення роботи системи, а також на запровадження місцевих програм.

Впровадження медичної реформи продовжується. Цей процес має завершитися до 2020 року.

Список рекомендованої літератури:

  1. Байвидович О. Неотложно и скоро: в Украине переформатируют экстренную медицинскую помощь... / О. Байвидович // Корреспондент. - 2018. - № 19. - С. 32-35.
  2. Впровадження медичної реформи // Соціальний захист. - 2018. - № 1/2. - С. 8-10.
  3. Голяченко О. Реформа медицини в Україні: запитання за запитаннями / О. Голяченко // Наука і суспільство. - 2018. - № 1/2. - С. 30-34 : табл.
  4. Коваленко О. О. Аналіз стану імплементації медичних стандартів за допомогою європейських програм / О. О. Коваленко // Держава та регіони. Сер. Державне управління. - 2017. - № 3. - С. 61-65. - Бібліогр. наприкінці ст. 
  5. Коваленко О. О. Стан впровадження європейських програм за допомогою медичних стандартів у систему охорони здоровя України / О. О. Коваленко // Інвестиції: практика та досвід. - 2017. - № 20. - С. 93-96. - Бібліогр. наприкінці ст.
  6. Тещук В. Й. Наслідки реформування медицини в Україні / В. Й. Тещук // Наукові записки Міжнародного гуманітарного університету. - 2018. - № 28. - С. 62-65. - Бібліогр. наприкінці ст.

Укладач:  Т.С. Федько

Календар подій

123 4 5 67
8 9 10 11 121314
15161718192021
22232425262728
293031