Благодійна діяльність – вищий прояв людяності

Благодійна діяльність – вищий прояв людяності

День благодійності в Україні – це національне свято, впроваджене з метою підтримки милосердя на різних рівнях відповідальності. Людина може займатися благодійництвом особисто, також існує багато громадських організацій та благодійних фондів, які здійснюють допомогу нужденним. Підтримується принцип милосердя і на державному рівні.

Термін «благодійність» означає різнопланову допомогу тим людям, які її потребують. Це не обов’язково фінансова підтримка чи дарування майна. Окрема людина чи благодійна організація можуть підтримати людину морально, надати безоплатну фахову допомогу, спрямувати її до людей чи організацій, які нададуть фахову допомогу з потрібного питання.

Відзначається День благодійності в Україні щороку у другу неділю грудня. У 2024 році цей день випадає на 8 грудня.

День благодійності в Україні відзначається на офіційному рівні. Свято було впроваджене на основі Указу Президента України В. Ющенка, який було підписано в 2007 році. В Указі стверджується, що державні органи сприятимуть підтримці ініціативи та справи, які впроваджуються з боку благодійних організацій. 5 липня 2012 р. було прийнято Закон «Про благодійну діяльність та благодійні організації», який визначає загальні засади благодійної діяльності в Україні, забезпечує правове регулювання відносин у суспільстві з питань благодійності.

Цілі та сфери благодійної діяльності

Цілями благодійної діяльності є надання допомоги для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, визначених цим Законом, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах.

Сферами благодійної діяльності є:

1) освіта;
2) охорона здоров’я;
3) екологія, охорона довкілля та захист тварин;
4) запобігання природним і техногенним катастрофам та ліквідація їх наслідків, допомога постраждалим внаслідок катастроф, збройних конфліктів і нещасних випадків, а також біженцям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах;
5) опіка і піклування, законне представництво та правова допомога;
6) соціальний захист, соціальне забезпечення, соціальні послуги і подолання бідності;
7) культура та мистецтво, охорона культурної спадщини;
8) наука і наукові дослідження;
9) спорт і фізична культура;
10) права людини і громадянина та основоположні свободи;
11) розвиток територіальних громад;
12) розвиток міжнародної співпраці України;
13) стимулювання економічного росту і розвитку економіки України та її окремих регіонів та підвищення конкурентоспроможності України;
14) сприяння здійсненню державних, регіональних, місцевих та міжнародних програм, спрямованих на поліпшення соціально-економічного становища в Україні;
15) сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану.

Благодійні організації не мають права надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у виборчій агітації.

Як змінилась українська благодійність після початку війни

Українці донатять мільярди. Від початку повномасштабної війни кількість благодійних організацій в Україні зросла на 74%. Зараз їх вже понад 20 000.

У 2023 році Україна посіла друге місце у світовому рейтингу благодійності (World Giving Index). Цей рейтинг показує, наскільки громадяни залучені в соціальну діяльність на благо своєї держави і сприяють зростанню благодійності у всьому світі.

Така тенденція, безумовно, стала б великим здобутком та радістю для нас, якби ми не знали причину такого стрімкого росту – війну. Українці об’єднуються, щоб підтримати одне одного, щоб встояти проти ворога.

Суспільні зміни, спричинені повномасштабною війною, відчутні в усіх сферах життя, включаючи благодійність. Після повномасштабного вторгнення в Україні багато благодійних організацій відчули необхідність адаптації та розширення своєї діяльності.

Війна потягнула за собою потребу у надзвичайних ресурсах для підтримки військових та допомоги цивільним. Благодійні фонди в Україні стали відзначатися швидкістю та гнучкістю у мобілізації фінансів та матеріальних ресурсів.

Так, ключовим елементом, що перевернув уявлення світу про благодійність, став феномен українських донатів. Іноземці досі не можуть уявити, як у країні, що переживає війну, люди буквально за кілька днів донатять мільярди гривень не тільки на «доброчинні справи», а й на придбання ударних дронів, військової техніки, боєприпасів тощо.

Загалом, з початку повномасштабної війни загальна сума донатів на потреби Збройних сил та на підтримку гуманітарних ініціатив сягнула неймовірних 98,9 мільярда. Половину з цих коштів українці задонатили на рахунки благодійних фондів.

Після завершення війни в Україні важливо не лише зберегти, а й надалі стимулювати активний рівень благодійності в суспільстві.

 

Радимо почитати:

  1. Бак Н. Приватна благодійність в Україні та можливості її активізації для фінансування потреб суспільного розвитку / Н. Бак // Фінанси України. – 2020. – № 2. – С. 82–100.
  2. Бобрівець В. Методологічні засади стимулювання розвитку благодійності інструментарієм оподаткування / В. Бобрівець // Формування ринкових відносин в Україні. – 2018. – № 4. – С. 39–46.
  3. Бобрівець В. Особливості конструкції благодійного податкового вирахування з персонального прибуткового податку у США: уроки для України / В. Бобрівець // Формування ринкових відносин в Україні. – 2018. – № 10. –С. 33–42.
  4. Борисенко М. Волонтерська діяльність як одна із форм благодійництва / М.  Борисенко // Молодий вчений. – 2015. – № 6, ч. 3. – С. 102–104.
  5. Волк А. Світло сердець: благодійна місія / А. Волк [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/svitlo-serdets-blahodiina-misiia-mizhnarodnyi-den-blahodiinosti-5-veresnia-8-hrudnia-834574.html. – Назва з екрана. – Дата звернення: 02.12.2024.
  6. Волочай Т. Благодійність-2024: 5 трендів у цій сфері в Україні / Т. Волочай [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://mind.ua/openmind/20268475-blagodijnist-2024-5-trendiv-u-cij-sferi-v-ukrayini. – Назва з екрана. – Дата публікації: 22.01.24. – Дата звернення: 02.12.2024.
  7. День благодійності в Україні. [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://celebratoday.com/uk/events/rolling/charity-day-in-ukraine#google_vignette. – Назва з екрана. – Дата звернення: 02.12.2024.
  8. Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5073-17#Text. – Назва з екрана. – Дата публікації: 03.09.2024. – Дата звернення: 02.12.2024.
  9. Історичні етапи становлення благодійності [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.bsmu.edu.ua/blog/5319-istorichni-etapi-stanovlennya-blagodiynosti/. – Назва з екрана. – Дата публікації: 11.12.2016. – Дата звернення: 11.04.2024.
  10. Кривенко Ю. Благодійна та волонтерська діяльність: спільне та відмінне / Ю. Кривенко // Молодий вчений. – 2016. – № 12.1, ч. 3. – С. 594–597.
  11. Маніна О. Чи завжди благодійність є законною? / О. Маніна // Фінансовий контроль. – 2019. – № 11. – С. 42–45.
  12. Сербин Р. Феномен понять «благодійність» та «благодійницька діяльність» / Р. Сербин // Науковий вісник міжнародного гуманітарного університету. Сер. Юриспруденція. – 2014. – № 12, т. 1. – С. 112–115.

Підготувала Т. Федько

Календар подій

      1
23 4 5 6 7 8
9 10 1112131415
16171819202122
23242526272829
3031