Булгаков М. Белая гвардия

Любов Драгнієвич,
слухачка Безкоштовних курсів української мови

М. Булгаков "Белая гвардия"

Моє покоління, на жаль, не знає досконало творів класиків української літератури, таких як Леся Українка, Іван Франко, Микола Куліш, Володимир Винниченко тощо, тому що ми зростали на класичних творах російських та радянських авторів. Можливо, у цьому й не має нічого поганого, тому що імена Льва Толстого, Сергія Єсеніна, Олександра Блока, Михайла Булгакова та інших увійшли до світової скарбниці літератури. І я особисто, як і багато українців, люблю їх творчість, люблю перечитувати їх, відкриваючи для себе кожен раз щось нове.
Я намагалася пригадати, який же твір я читала найбільшу кількість разів, тому, що в мене немає улюбленої книги, мені подобається багато авторів і багато різнопланових творів.
Зробивши певний аналіз, я прийшла до висновку, що мені хочеться сьогодні розповісти про твір, який ще в підлітковому віці справив на мене незабутнє враження, і який я перечитувала не один раз.
Це роман російського письменника Михайла Булгакова «Белая гвардия». До речі, доволі часто «Белую гвардию» порівнюють з романом Льва Толстого «Война и мир», за дві сюжетні лінії: перша – ніжність, любов, лірика, та друга – війна, біль, трагізм. І як згадували знайомі сучасники М. Булгакова, він починав писати його теж як трилогію, монументальне полотно в дусі «Война и мир».
Про що цей роман і чому саме він з усього творчого доробку М. Булгакова подобається мені?
Дія роману починається в 1918 році, і охоплює період Гетьманщини та Петлюрівщини до появи в Києві військ Червоної Армії. Йде протистояння між соціалістичною Директорією, яка стояла на позиції державної незалежності України, та консервативною пронімецькою владою гетьмана Скоропадського. Саме Скоропадський відмовляється від державної незалежності України, чим обурюється Директорія, оголосивши гетьмана зрадником і піднявши повстання.
Головні герої роману Олексій та Миколка Турбіни, як і інші жителі міста, йдуть добровольцями в загони захисників, а Олена Турбіна-Тальберг оберігає дім, в якому знаходять захист колишні офіцери російської армії. Саме на фоні трагічних для України подій описується життя однієї інтелігентної творчої сім’ї – Турбіних, і кожен з них, прямо чи опосередковано бере участь у них.
Коли я перший раз читала цей роман, то, мабуть, як кожна дівчина, більше звертала увагу на сторінки з описом життя сім'ї Турбіних, їх стосунків, життєвого укладу тощо. Будучи вже дорослою людиною, вивчаючи курс історії України в школі, інституті, перечитуючи роман і знаючи, що це в деякій мірі це автобіографічний твір, я вже звертала увагу саме на історичні події, описані в ньому і при цьому порівнювала їх опис з тим, про що і як розповідали в свій час нам, учням студентам про ці події.
У романі автор вдало показав життєві ситуації в час, коли руйнується основа світопорядку.
На мій погляд, цей роман – заклик автора до миру, справедливості, а родина Турбіних – це символ краси, правди і честі найкращих людей будь-якої країни.

Календар подій

     1 2 3
45 6 7 8 910
111213 14 151617
18 192021222324
25262728293031