Головна Наші публікації: ЕБ Пам'ятки читачеві Державний Прапор України – "синій як море, як день золотий..."

Державний Прапор України – "синій як море, як день золотий..."

Державний Прапор України –  «синій як море, як день золотий…»
(пам’ятка читачеві)

Шановні читачі!

 День Державного Прапора, одного з головних символів кожної країни,  в Україні щорічно відзначають 23 серпня.

Синій, як море, як день, золотий –
З неба і сонця наш прапор ясний.
Рідний наш прапор високо несім!
Хай він, уславлений, квітне усім!
Гляньте, на ньому волошки цвітуть,
Гляньте, жита в ньому золото ллють.
З жита й волошок наш прапор ясний.
З неба і сонця, як день весняний.
                                                                 О. Олесь

Державний прапор для держави – це не просто полотнище, це її багатовікова історія, символ духу, перемог та поразок на шляху до великих звершень і розвитку.

Історія України розповідає, що національний символ не завжди був синьо-жовтим, він кілька разів змінював своє забарвлення в залежності від періоду в часі та регіону держави.

Український стяг вперше публічно вивісили 25 червня 1848 року на Ратуші у Львові, який був у складі Королівства Галичини.

За часів Київської Русі прапори, здебільшого, були червоного кольору, адже його легко можна було помітити під час бою. Однак в той же період князь Володимир Великий (Хреститель) мав власний герб – золотий тризуб на синьому фоні. Саме цей стяг і міг слугувати основою для теперішнього синьо-жовтого прапора.

Згодом синьо-жовті мотиви на державних символіках можна побачити на прапорі засновника Львова Данила Галицького – золотий лев на синьому полотні.
Ще пізніше, коли українські міста почали здобувати Магдебурзьке право, вони також використовували стяги таких кольорів.
Відтоді полотнища в національних кольорах використовувують у Галичині, Буковині та на Закарпатті під час проведення Шевченківських та інших свят.
Запорізькі козаки мали різні прапори, в тому числі яскраво-малинового та червоного кольору.
Однак багато козаків використовували все ж сині стяги із золотими символами на них. Вони також визначили національний герб – золотий лев на синьому фоні.

Коли в 1917 році до влади прийшов Михайло Грушевський, він вирішив змінити розташування кольорів – жовтий поставити зверху. Однак насправді такий порядок кольорів на прапорі тоді не був остаточно затверджений, тож українці використовували обидва варіанти – і з верхньою блакитною смугою, і з жовтою.

Офіційно прапор вперше було  затверджено 27 січня 1918 року в Тимчасовому законі про флот Української Народної Республіки. На есмінцях і лінкорах, що базувалися у Севастополі, було піднято український стяг.

Він використовувався стихійно, порядок його барв ще не був усталений. Траплялися обидва варіанти розміщення смуг – як синьо-жовте, так і жовто-синє. Натомість у всіх ухвалених українськими урядами документах 1918 року затверджено саме синьо-жовте поєднання кольорів.

Протягом ХХ століття наш прапор пройшов шлях народного визнання й юридичного оформлення. Важливі події українського державотворення, боротьби за свободу країни, акції протесту та непокори відбувалися під національним стягом. За комуністичного тоталітарного режиму український прапор символізував спротив.

Постанова Президії Верховної Ради України «Про прапор України» від 8 вересня 1991 року фактично надала синьо-жовтому біколору статус офіційного прапора країни. З цього дня під цим прапором починають зустрічати іноземних гостей, приймати присягу військовослужбовці, працювати посольства України, він вивішується в Організації Об’єднаних Націй.

28 січня 1992 року Верховна Рада України прийняла постанову про затвердження Державного Прапора України. В ній зазначається: Державний Прапор України являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3, а в Конституції України, ст. 20, Розділ I – Державний Прапор України – стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.

Державний Прапор України став символом нашої країни, втіленням національної єдності, честі та гідності, традицій державотворення, історії та сьогодення, символом української незалежності, свободи й великого майбутнього України як розвиненої європейської держави.

Ми навчилися поважати себе й любити свою державу, ідентифікуватися серед інших як справжні українці.

 

Список рекомендованих видань:

  1. Конституція України // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 30. – Ст. 141.
  2. Про Державний прапор України : Постанова Верховної Ради України : від 28 січня 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 19. – Ст. 257.
  3. Прапор України [Електронний ресурс] //Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki
  4. Баленок В. С. Червона калина – Україна. Питання української державної символіки : ст. 1991-2002 рр. / В. С. Баленок. – Л. : [б. в.], 2003. – 71 с.
  5. День Державного Прапора України // Соціальний захист. – 2017. – № 7/8. - С. 3-4.
  6. Дітям про державну та народну символіку України : [посібник] / упоряд. Л. М. Римар. – Х. : Основа, 2004. – 96 с. : ілюстр.
  7. Жовто-блакитне сяйво прапора / І. Новиченко [и др.] // Слово Просвіти. – 2014. – № 12(27 берез.-2 квіт.). – С. 15.
  8. Клейноди України (з історії державної і національної символіки) [Изоматериал] : комплект з 33 кольор. сувенір. листівок / худож. оформ. О. П. Білецький, відп. ред., упоряд. Ю. Д. Прилюк та ін. – К. : Ред. журн. "Філос. і соціол. думка" ; К. : Абрiс, 1991. – 33 картки в обгортці.
  9. Музичук Н. Святі символи України / Н. Музичук // Військо України. - 2017. – № 8. – С. 50-57.
  10. Олесь О. Синій, як море, як день, золотий…  [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=7002
  11. Сергійчук В. І. Символіка суверенності – синьо-жовта / В. І. Сергійчук. – К. : Фотовідеосервіс, 1993. – 73 c.
  12. Сергійчук В. І.. Доля української національної символіки / В. І. Сергійчук ; ред. Л. А. Чайка. – К. : Т-во "Знання" УРСР, 1990. – 48 с.
  13. Символ нації : до дня Державного прапора України // Календар знаменних і пам'ятних дат. – 2017. – № 3. – С. 71-79.
  14. Символи та атрибути Української державності // Голос України. - 2019. – № 38(23 лют.). – С. 8-9 : кольор. іл.
  15. Тарасюк Р. Синьо-жовтий стяг обрав народ / Р. Тарасюк // Віче. – 2013. – № 15. – С. 4 : кольор. фотогр.
  16. Українські символи / М. К. Дмитренко [та ін.] ; за ред. М. К. Дмитренка. – К. : Ред. часоп. "Народознавство", 1994. – 140 с.

Укладач:  Т.С. Федько

Календар подій

1 2 3 4 567
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 192021
22232425262728
2930