Головна Книжковий майданчик Бібліографічні огляди «Десь летять космічні кораблі – до яких причалів і століть?»: огляд книжок про космічні подорожі

«Десь летять космічні кораблі – до яких причалів і століть?»: огляд книжок про космічні подорожі

«Десь летять космічні кораблі – до яких причалів і століть?»: огляд книжок про космічні подорожі

Дорога в космос!
О жага століть;
Ще з того дня,
Як напівдикий пращур
У небо кинув каменем із пращі,
Вона живе, і манить, і болить.

Борис Олійник

12 квітня все людство відзначає Всесвітній День авіації та космонавтики. Це свято з’явилось на честь першого польоту людини у космос і тим самим воно підкреслює нестримну жагу людського роду до пізнання нових знань.

Україна і космос – нероздільні. Зв’язок цей міцно встановився ще на зорі космонавтики. Наші співвітчизники стояли біля найглибших витоків підкорення космосу та ракетобудування.

Ракетна техніка, взагалі, пішла із просторів України: перші у світі бойові ракети (після китайських дослідів) у середині XIX ст. розробив і створив нащадок українських козаків генерал-лейтенант Олександр Засядько, він же організував в армії першу ракетну роту.

З великим захопленням ми згадуємо основоположників космонавтики, які мали українське походження: Юрія Кондратюка – вченого-винахідника, одного з піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів; Костянтина Ціолковського, який увійшов в історію насамперед як учений в галузі авіації та динаміки, ракетної техніки і міжпланетного сполучення; Миколу Кибальчича – винахідника, автора проекту першого у світі реактивного літального апарату.

 Особливе місце серед велетнів української нації посів талановитий вчений, засновник практичної космонавтики, інженер Сергій Корольов. А літаки, сконструйовані Олегом Антоновим, стали фірмовим знаком вітчизняної авіаційної промисловості.

Леонід Каденюк відомий усім як перший космонавт незалежної України. Але історично першим українцем у космосі став  наш земляк  – Павло Попович, який здійснив політ 12 серпня 1962 року. До кінця життя він пишався своїм українським походженням і тією честю, яка випала на його долю.

Свого часу українські науковці зробили величезний внесок у розвиток авіації та космонавтики і зараз Україна по праву є державою світового аерокосмічного співтовариства.

На цю тему написано дуже багато книг: дорослих та дитячих, наукових і художніх, незрозумілих та доступних. Працівники відділу наукової інформації та бібліографії пропонують вашій увазі цікаві, «космічні» твори. Полетіли!

 

Азімов А. Фундація / А. Азімов, пер. Р. Клочко. – Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2017. – 224 с.

Це збірка оповідань, пов'язаних між собою. Їх розділяють іноді сотні років, різні персонажі, але завжди відважні лідери і відчайдушні вчинки. Гарі Селдон творець вчення психоісторії передрік занепад могутньої космічної імперії. Завдяки математичним підрахункам він дізнався, що імперії залишилося житти десь кілька століть, після чого настане хаос і варварство минулого. Перешкоджаючи неминучому занепаду, який буде тривати десять тисяч років, він намагається скоротити цей термін до тисячі років. Так на переферію імперії відправляється група в сто тисяч вчених, де вони засновують колонію Фундацію, а головним їхнім завданням є створення енциклопедії відомих людству знань, які допоможуть відновити нову імперію.

Так починається оригінальна трилогія. Але чи зможуть прості вчені встояти проти агресивних сусідів, чи виживуть вони на вже "дикій" переферії? На їхнє щастя, Селдон ще довго буде їх оберігати, навіть після своєї смерті.
Айзек Азімов вклав у своїх персонажів неймовірну силу волі, харизму за якою ідуть люди і сміливість приймати іноді доленості рішення. А гострі повороти сценарію роблять читання незабутнім!

 

 

Бердник О. Зоряний корсар / О. Бердник. – Одеса: Terra Incognita, 2019. – 376 с.

Це роман-візитівка Олеся Бердника, культового українського письменника-езотерика, фантаста, філософа, дисидента, який на початку 70-х був виключений зі Спілки письменників, а потім ув’язнений.  У романі тонко поєднано жагу до підкорення космосу з дивовижним українським національним колоритом. Не дивно, що за свій роман письменник зазнавав гонінь з боку влади. 

Декілька сюжетних ліній, що переплітаються у космічному просторі, долаючи космічні відстані, через зірки, час і простір. Роман багатогранний, являє собою сплетіння жанрів, тут є не тільки фантастичні світи, еволюційні технології, а й романтичні історії кохання, що сягає зірок, і детективна лінія і поезія, яка народжується навіть в серці Універсального робота...

«Зоряний корсар» наскрізь пронизаний темою любові і свободи. Лише любов і свобода волі, думки і духу допомагають героям подолати всі перепони, вийти з пастки часу і звільнитися від будь-кого поневолення, чи то фізичного чи то духовного…За автором майбутнє полягає у безмірності, космічному єднанні розуму і духу, а еволюція – не у еволюції технологічній, а у еволюції мислі і духа..А розвиток можливий тільки за умов боротьби та постійного удосконалення.

 

Вейр Е. Марсіянин / Е. Вейр; пер. В. Назаренко. – Київ : КМ-БУКС, 2021. – 416 с.

Усі вважають астронавта Марка Вотні мертвим, адже вся команда бачила, як його проштрикнула антена, яку зірвало піщаною бурею на шостий день після висадки «Ареса-3» на Марс. Потрапивши в бурю, команда «Ареса-3» змушена евакуюватися, покинувши тіло Марка. От тільки ніхто не міг і припустити, що Марк виживе й тепер опиниться на Марсі в пастці, сам-один, без зв’язку з Землею, без достатнього запасу харчів і води, щоб протриматися до прибуття наступної місії – «Ареса-4».

Хто врятує Марка Вотні? Чи йому доведеться покладатися тільки на власну винахідливість?

 


Двойних К. Світ Долішній / К. Двойних. – Київ: Bookraine Publishing, 2021. – 400 с.

2165 рік. Землю давно захопили прибульці. Залишки людської цивілізації виживають на летючих станціях без надії коли-небудь повернути втрачену планету. Сіонна Вель — юна рейнджерка із Четвертої станції, одна з небагатьох, хто часом іще спускається на спустошену Землю. Вона звикла виконувати свої місії самотужки, але все змінюється, коли в напарники їй ставлять Ліама – хлопця, колись урятованого із Землі. Це призначення — лише перша із загадкових подій, які змушують Сіонну підозрювати, що вона, дочка капітана Четвертої, є частиною чиєїсь змови. Незабаром звичне для Сіонни життя зміниться назавжди.

Світ долішній – це фантастична антиутопія української авторки Крістіни Двойних, що не залишить поціновувачів жанру байдужими. Разом із Сіонною Вель Ви будете підслуховувати розмови командирів станцій, прокрадатися темними коридорами, відбиватися від атак прибульців, маргіналів із Землі та зрадників, які ще вчора були найближчими друзями. Світ вже ніколи не буде таким, як раніше, і саме Вам доведеться вирішувати, хто у ньому зрештою став справжнім злом.

 

Дуглас Адамс. Путівник по Галактиці для космотуристів / А. Дуглас; пер. О. Антомонов. – Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2015. – 232 с.

Сатирично-пародійний фантастичний роман майстра парадоксальної прози Дугласа Адамса, що розповідає про пригоди у Всесвіті землянина Артура Дента після того як Земля була знищена расою злочинно-бюрократичних іншопланетян. На Артура та його попутників чекає безліч абсурдних пригод заселеними планетами Галактики, знайомство з її президентом та безліч неймовірних випадковостей, що певно є чимось іншим, аніж просто випадковості. Книга дотепна, жвава, цікава і драйвова, події відбуваються динамічно і мчать немов снігова куля згори, погрожуючи втопити під своєю абсурдністю непідготовленого читача. Але все закінчиться добре і книга точно підніме настрій після ознайомлення з нею.

До того ж це лише перша частина з п'яти, написаних автором книг, дія яких проходить в цьому світі, а отже знайомство з героями можна продовжити в наступних книгах. Єдиним недоліком, як на мене є те, що роман практично повністю вивітрюється з голови вже через кілька днів після її закінчення - таке враження що кросворд розгадував а не книгу читав.

 


Зубрін Р. Жага космосу / Р. Зубрін; пер. Є. Мірошниченко. – Харків : Vivat, 2022. – 432 с.

Розпочалися нові космічні перегони. Суперниками у цій боротьбі виступають вже не супер-держави, а приватні підприємці. Ці хоробрі першопрохідці творять революцію у космічних польотах. Астро-інженер Роберт Зубрін у своїй книзі розповідає про потенціал нових технологій, поєднуючи візіонерський наратив із глибоким розумінням практичних труднощів.
Таланти підприємців Силіконової Долини у поєднанні із досвідом ветеранів аерокосмічної індустрії роблять космічні польоти все більш дешевими. Нове покоління дослідників космосу здійснило величезний прорив, коли втілило в життя концепцію ракет багаторазового використання.

Зубрін прогнозує прискорення темпів створення інновацій, появу можливості мандрувати у будь-яку точку Землі менш ніж за 1 годину; готелі на орбіті; бази на Місяці із космічними обсерваторіями; поселення людей на Марсі, астероїдах, супутниках далеких планет; а далі, розриваючи будь-які кайдани – мандрівки до далеких зірок.

Автор розповідає, як проекти, які виглядають науковою фантастикою, можуть насправді стати реальністю. Але Зубрін йде далі і пише не лише про те як можна досягнути цілей дослідження космосу, але і чому ми повинні цікавитись космосом: заради знання, заради наукових відкриттів, заради використання ресурсів інших планет, для захисту Землі від небезпечних астероїдів, для забезпечення життя людства за рамками однієї планети, для захисту від катастрофічних ідей про необхідність воювати одне із одним через обмеженість ресурсів Землі, яких не вистачить на всіх.

 

Каденюк Л. Місія – Космос / Л. Каденюк. – К. : Новий друк, 2017. – 328 с.

У цій книзі Леоніда Костянтинович не тільки описує підготовку, подробиці польоту та тих наукових досліджень, які він проводив в космічній експедиції, але вона є описом усього його життя, шляху в Повітряні сили, а згодом – і в космос.

Написана в яскравому емоційному стилі, ця книга нікого не залишить байдужим, бо в ній – і життєвий шлях непересічного чоловіка, і історія нашої країни, подана через призму спогадів видатного нашого співвітчизника. Книга є безцінним надбанням всіх українців, вона легко читається та буде цікавою і дорослим, і підліткам, які, прочитавши її, захочуть стати космонавтами, як мільони хлопчиків у 60-ті роки 20-го століття після польоту Юрія Гагаріна в космос.

 

 

Кідрук М. Колонія. Нові Темні Віки / М. Кідрук. – Бородатий Тамарин, 2023. – 904 с.

2141 рік.
Людство на Землі ще не оговталося від хвороби клодис, що призвела до найбільшої за пів століття пандемії, коли з’являється новий патоген, який інфікує винятково вагітних жінок. Група вчених-імунологів намагається з’ясувати, що він таке і чи пов’язана його поява з нейтринними спалахами, зафіксованими довкола планети.

Чисельність населення марсіанських Колоній перевищує сто тисяч мешканців, і третина з них – народжені на Марсі. Вони програють суперспеціалістам із Землі боротьбу за робочі місця в наукомісткій економіці Марса і змушені гарувати, мов раби, на низькокваліфікованих ручних роботах. Що більше їх сягає повноліття, то дужче вони прагнуть змін, не усвідомлюючи, що ці зміни ставлять під загрозу саме існування Колоній.

«Колонія» – перша книга з фантастичного циклу «Нові Темні Віки» про світ у ХХІІ столітті. Це історія про те, що людина, попри всі досягнення цивілізації, не змінюється, й ані збільшення тривалості життя, ні навіть перетворення на двопланетний вид не гарантує людству порятунок.

 

Коскі О., Ґрцевич Д. Сонячна система: путівник для туристів / О. Коскі, Д. Ґрцевич. – Харків : Жорж, 2019. – 240 с.

Це особлива дитяча енциклопедія з астрономії, на сторінках якої діти знайдуть вичерпну інформацію про нашу зоряну систему. Цю книжку створено у формі путівника для космотуристів, адже подорожі до інших планет скоро можуть стати нашою реальністю. Книжка подає найцікавішу інформацію про всі планети Сонячної системи та Місяць і робить це в незвичній для науково-популярних видань формі.

«Сонячна система: путівник для туристів» вдало обігрує формат путівника, що зробить її привабливою не лише для цільової дитячої аудиторії, а й для дорослих мрійників і шанувальників астрономії. Книжка має дотепні вставки з інформацією про погоду на різних планетах, час подорожі від Землі та інші типові туристичні пункти.

 

Павлюк І. Танець недоумка / І. Павлюк. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 680 с.

Гіль Гіршевич – космічний біолог, який живе у складні часи: безробіття, сварки з дружиною і успадкована генетична хвороба, що може наздогнати його з імовірністю 50%. Випадкова пропозиція від міжнародної космічної компанії «Корпус конкістадорів» змінює все.

Завдання Гіля: полетіти та освоїти планету Іш-Чель, отримати велику зарплатню, соцпакет та повернутися, щоб жити щасливо. Але не все так просто.На шляху космічного біолога опиняються екзотичні квіти та їх наркотичний пилок, контакти з інопланетним розумом, таємниці загибелі попередніх рас і власні страхи та переживання. Чи готові і ви пройти шлях Гіля Грішевича? Бо зоряний лінкор вже чекає…

 

 

Петранек С. Як ми житимемо на Марсі / С. Петранек; пер. П. Іваненко, О. Ларікова. – Харків : Vivat, – 128 с.

Сьогодні весь світ стежить за сміливцем Ілоном Маском та його планами про підкорення космосу, тому питання Марсу стає все більш обговорюваним та важливим. Життя там уже не виглядає науковою фантастикою. Книга журналіста і спікера TED Стівена Петранека одна з найбільш лаконічних та водночас вичерпних і цікавих розповідей на цю тему.

Стівен Петранек переконаний, що життя на Марсі – це запасний план для людства, якому вже невдовзі може знадобитися нова планета. Автор пише про те, чи буде легко населити Червону планету і як взагалі ми справимося з цією новою космічною ерою нашої історії.

 

Підготувала: А. Кисельова

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 2324
252627282930