Федір Глібович Бурчак – український правознавець, громадський і державний діяч
Федір Глібович Бурчак – український правознавець, громадський і державний діяч
"У реалізації своїх повноважень Президент керується Конституцією:
її буквою і духом. Як глава держави він повинен бути цементуючим началом
у функціонуванні всіх ланок державного механізму, використовувати
весь свій авторитет, який надає йому всенародне обрання,
для забезпечення миру і злагоди в суспільстві".
Ф. Г. Бурчак
Федір Глібович Бурчак – доктор юридичних наук, професор, вчений зі світовим ім’ям – народився у м. Києві 3 квітня 1924 р. у родині лікарів.
Після закінчення Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка (1949 р.), у 1952 році він навчався в аспірантурі під керівництвом відомого фахівця в галузі кримінального права і криміналістики професора С. І. Тихенка. Молодий аспірант наполегливо працював у академічних та університетських бібліотеках Києва і Москви, слухав спеціальні курси з кримінально-правових дисциплін у видатних вчених Я. Брайніна, С. Голунського, А. Піонтковського, А. Трайніна. Після закінчення аспірантури, Ф. Г. Бурчак веде плідну педагогічну і науково-редакційну діяльність, поєднуючи її з адвокатською та арбітражною практикою, зокрема на посаді заступника головного арбітра Укрпромради.
У 1965 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Подстрекательство как вид соучастия в преступлении по советскому уголовному праву», у 1986 – докторську дисертацію «Соучастие в преступлении (социальные, криминологические и правовые проблемы)».
Впродовж багатьох років Ф. Г. Бурчак був старшим редактором юридичного журналу «Радянське право», а згодом науковим редактором і завідувачем наукової редакції держави і права Головної редакції Української Радянської Енциклопедії. За вагомий внесок у розвиток історії держави і права України Федір Глібович, у складі авторського колективу, став лауреатом Державної премії України (1981 р.).
Ф. Г. Бурчак є автором понад 300 наукових праць. Читачам відомі його праці (монографії, навчальні посібники тощо) з питань загальних основ держави і права, конституційного, цивільного і трудового права, з проблематики розвитку законодавства і зміцнення правових основ державного та громадського життя, зокрема: «Учение о соучастии по советскому уголовному праву» (1969), «Майнові відносини і закон» (1969), «Основи радянського права» (1980, у співавторстві), «Квалификация преступлений» (1983, 1985), «Борьба с вовлечением несовершеннолетних в преступную деятельность» (1986, у співавторстві), «Уголовное право Украинской СCP на современном этапе» (1989, у співавторстві), «Соучастие: социальные, криминологические и правовые проблемы» (1986) тощо.
Один з принципів, якого неухильно дотримувався цей всебічно обдарований і талановитий вчений у професійній діяльності, – підвищення поваги до права, закону, юридичного фаху, посилення їх авторитету в суспільстві. Фахівцям-юристам та широкій громадськості добре відома багатогранна, плідна і тривала (майже тридцятирічна) діяльність Федора Глібовича Бурчака на посаді завідувача юридичного відділу Президії Верховної Ради УРСР. З його приходом юридичний відділ став центром систематизації та кодифікації законодавства держави, справжнім камертоном діяльності всіх підрозділів Верховної Ради, які займались законотворчою і особливо кодифікаційною роботою.
За ініціативою Ф. Г. Бурчака і за його редагуванням у 1980 році видано перший систематизований «Збірник законів Української РСР і указів Президії Верховної Ради Української РСР (1938-1979)» у 2-х томах.
Ф. Г. Бурчак закладає теоретичні основи класифікації законодавчої бази держави, яка в подальшому, вже в новітній час, використовується при розробці комп’ютеризованої системи інформаційно-аналітичного забезпечення законотворчої та правозастосовної діяльності Верховної Ради України. За вагомий внесок в розробку цієї системи Ф. Г. Бурчаку (у складі авторського колективу, очолюваного М. Я. Швецем та А. О. Морозовим) присуджено Державну премію України 1998 року.
Особливого значення і змісту діяльність Федора Глібовича набула на початку 90-х років – складний і водночас знаменний період становлення незалежної Української держави. Уся попередня діяльність Ф. Г. Бурчака стала своєрідним стартовим майданчиком для його плідної роботи в умовах незалежної України. У той період кожен день ставив нові завдання і проблеми, для розв’язання яких не було ані часу, ані готових рецептів. Проте і традиційні для апарату Верховної Ради методи роботи також зазнавали суттєвих змін.
Обов’язкова присутність завідувача юридичного відділу на засіданнях Президії Верховної Ради з суто формального дійства перетворилася на дуже складну і відповідальну роботу, коли він мусив практично «з ходу» (бо відповідних джерел під рукою не було) давати рекомендації практично по всьому спектру українського законодавства, а розв’язання політичних проблем вводити у відповідні правові рамки.
На посаді завідуючого відділу законодавства і правопорядку Секретаріату Верховної Ради України (1990–1994) керував роботою з розробки та опрацювання низки нормативно-правових актів, що закладали основи правової системи держави. Як член Комісії з опрацювання проекту нової Конституції і член Робочої групи цієї Комісії від Президента України приймав безпосередню участь у розробці проекту Конституційного договору та узгодженого тексту Конституції України 1996 р.
Специфіка роботи юридичного відділу полягала ще й у тому, що кожен акт, який виходив з Верховної Ради, не діставав права на життя без відповідного опрацювання в юридичному відділі. Декларація про суверенітет і Закон про громадянство, Акт про державну незалежність і тимчасовий регламент Верховної Ради України, десятки інших актів, які на початку 90-х років закладали основи правової системи України – всі вони народилися і діяли, в першу чергу, завдяки подвижницькій праці Федора Глібовича Бурчака.
Ім’я Федора Глібовича добре знають за рубежем, зокрема в країнах Європи і Америки. У 1992 р. він виступив у Дрезденському банку з доповіддю про нове українське законодавство, 1994 р. викладав англійською мовою курс порівняльного конституційного права у Кентському університеті (Велика Британія). Підготував до друку рукопис монографії «Порівняльне конституційне право» англійською мовою разом з американським професором Чарлзом Коулом.
Окрему сторінку життєвого шляху Ф. Г. Бурчака займала його діяльність в Академії правових наук України. Він підтримав пропозицію про заснування Академії правових наук України – провідної галузевої наукової установи, що координує фундаментальні та прикладні дослідження в галузі держави і права. Приймав активну участь у підготовці проекту нового Кримінального кодексу України (1994-2001 рр.).
Багато зусиль доклав академік Ф. Г. Бурчак до створення Інституту приватного права і підприємництва та структурного оформлення його в системі Академії правових наук України. Наприкінці 1996 року (у грудні) інститут стає структурним підрозділом Академії, основною метою діяльності якого відтоді є проведення фундаментальних і прикладних досліджень у галузі приватноправового регулювання суспільних відносин. Перебуваючи на посаді керівника Київського регіонального центру Академії правових наук України, Ф. Г. Бурчак всіляко сприяв створенню в державі такого наукового осередку, який, як зазначав журнал «Право України» на початку 1997 року, акумулював би дослідження у галузі приватного права, вивчав відповідний світовий досвід, чим сприяв би становленню в Україні приватної власності та підприємництва.
Постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2013 р. № 401 Науково-дослідному інституту приватного права і підприємництва Національної академії правових наук України присвоєне ім’я академіка Федора Глібовича Бурчака.
В Інституті приватного права і підприємництва Академії правових наук України зберігається книжкова колекція Федора Глібовича, яка налічує понад 1600 примірників наукової літератури, серед яких є видання німецькою, англійською, польською, чеською мовами. До цього фонду звертаються науковці різних поколінь, багато навчальних закладів і наукових установ.
Загалом плідна діяльність академіка Ф. Г. Бурчака в Академії правових наук України – це окрема сторінка його активної наукової, організаторської, засновницької діяльності в умовах становлення демократичної незалежної України. З набуттям Україною незалежності, трансформуванням економіки, формуванням громадянського суспільства, творчий талант Ф. Г. Бурчака набирає нової сили. Віце-президент веде активну публіцистичну діяльність: він частий гість на радіо і телебаченні, член редколегій «Вісника Академії правових наук України», Юридичної енциклопедії, журналу «Право України», бібліотечки «Нова Конституція України».
Федір Глібович Бурчак був блискучим лектором, талановитим педагогом. Його активна робота на ниві просвітництва спрямовувалась на формування високої правової культури в суспільстві, сприяла збереженню національної самобутньої правової спадщини. Безперечним є той факт, що наукова спадщина Ф. Г. Бурчака надає наступним поколінням юристів потужний імпульс у дослідженні правових фундаментальних тем і проблем, надихає на всебічне пізнання суспільних явищ і процесів, вдосконалення правових механізмів реалізації прав громадян, функціонування суспільства і держави тощо.
За вагомий внесок у розвиток юридичної науки, активну участь у правотворчій і правозастосовчій діяльності Федора Глібовича Бурчака нагороджено орденами Трудового Червоного Прапору, «Знак Пошани» і одним з перших в країні в 1995 році – орденом Ярослава Мудрого.
На жаль, у розквіті інтелектуальних і творчих сил 22 лютого 2001 р. після тривалої тяжкої хвороби Федір Глібович Бурчак помер. Пам’ять про вченого, правника найвищої кваліфікації, блискучого оратора, чуйну і щиру людину назавжди збережеться у багатьох поколінь юристів.
У фондах нашої книгозбірні можна ознайомитися з роботами вченого:
- Борьба с вовлечением несовершеннолетних в преступную деятельность / И. П. Лановенко, Т. С. Барило, Ф. Г. Бурчак. – К. : Наукова думка, 1986. – 253 c.
- Бурчак Ф. Г. Дальнейшее укрепление правовой основы государственной и общественной жизни / Ф. Г. Бурчак. – К. : Общество Знание УССР, 1987. – 47 c.
- Бурчак Ф. Г. Квалификация преступлений / Ф. Г. Бурчак. – 2-е изд., доп. – К. : Политиздат Украины, 1985. – 120 c.
- Бурчак Ф. Г. Кримінальне право / Ф. Г. Бурчак. – К. : Політвидав України, 1966. – 72 c.
- Бурчак Ф. Г. Соучастие: социальные, криминологические и правовые проблемы / Ф. Г. Бурчак. – К. : Вища шк., 1986. – 207 c.
- Бурчак Ф. Огляд чинного законодавства України / Ф. Г. Бурчак // Право України. – 2001. – № 1. – С. 152-153.
- Бурчак Федір Глібович (1924-2001). – С. 267-268. // Нариси життя і творчості українських та російських вчених-правників XVIII-XXI століть / авт.-упоряд.: В. В. Лень [та ін.] ; за заг. ред. В. В. Леня. – Запоріжжя : Дніпр. металург, 2012. – 350 с.
- Бурчак, Ф. Г. Про державу і право / Ф. Г. Бурчак. – К. : Рад. шк., 1976. – 230 с.
- Бурчак, Ф. Г. Основи радянського права : посiб. для с.-г. технiкумiв та радгоспiв-технiкумiв. / Ф. Г. Бурчак. – К. : Вища шк., 1981. – 463 c.
- Закон України "Про вибори народних депутатів України" : Науково-практичний коментар / Ред. Ф.Г. Бурчак та інш. – К. : Iн Юре, 1998. – 192 c.
- Збірник законів Української РСР і указів Президії Верховної Ради Української РСР, 1938-1973 : в 2 т. / За ред.: Я. Я. Колотухи, Ф. Г. Бурчака, упоряд. З. К. Калінін. - К. : Політвидав України, 1974. – Т. 1. – 1974. – 739 c.
- Збірник законів Української РСР і указів Президії Верховної Ради Української РСР, 1938-1973 : в 2 т. / за ред.: Я. Я. Колотухи, Ф. Г. Бурчака, упоряд. З. К. Калінін. – К. : Політвидав України, 1974. – Т. 2. – 1974. – 734 c.
Література про нього:
- Зяблюк М. П. Бурчак Федір Глібович. / М. П. Зяблюк. – С. 285-286. // Юридична енциклопедiя : в 6 т. / Нац. акад. наук України, Ін-т держ. i права ім. В. М. Корецького НАН України ; редкол.: Ю. С. Шемшученко (гол. ред.) та ін. – К. : УРЕ ім. М. П. Бажана, 1998. – Т.1 : А-Г. – 1998. – 672 c.
- Сегай М. Я. Бурчак Федір Глібович. / М. Я. Сегай. – С. 633. // Енциклопедія Сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Шевченка, Координаційне бюро Енцикл. Сучас. України НАН України; редкол.: І. М. Дзюба [та ін.]. – К. : Координац. бюро ЕСУ НАН України, 2001 – Т. 3 : Біо-Бя / наук. ред. І. М. Блюміна [та ін.], наук. консультанти та рецензенти Б. Бакула [та ін.]. – 2004. – 695 с.
- Тацій В. Я. Бурчак Федір Глібович. / В. Я. Тацій. – С. 33-34. // Велика українська юридична енциклопедія / В. Я. Тацій (відп. ред.) та ін. : у 20 т. – Т. 17 : Кримінальне право. – 2017. – 1064 с.
- Бурчак Федір Глібович (1924-2001). – С. 267-268. // Нариси життя і творчості українських та російських вчених-правників XVIII-XXI століть / авт.-упоряд.: В. В. Лень [та ін.] ; за заг. ред. В. В. Леня. – Запоріжжя : Дніпр. металург, 2012. – 350 с.
- Федір Глібович Бурчак // Вісник Академії правових наук України. – 2001. – № 1. – С. 243.
- Видатний учений-правознавець, академік, засновник Академії правових наук України : (до 85-річчя від дня народження Федора Глібовича Бурчака) // Право України. – 2009. – № 5. – С. 177-180.
- Копиленко О. Федір Глібович Бурчак / О. Копиленко, О. Крупчан, О. Святоцький, М. Сегай, В. Шаповал // Право України. – 2002. – № 3. – С. 31-32.