Конституції незалежної України - 20 років
КОНСТИТУЦІЇ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ - 20 РОКІВ
(пам’ятка читачеві)
Шановні читачі!
28 червня – День Конституції України.
Це державне свято щорічно відзначається на честь ухвалення Основного Закону держави і закріплене в самій Конституції.
Конституція України – це основний Закон Держави, який закріплює права, свободи і обов’язки громадян України, її суспільно-політичний і державний устрій. Вона має особливий правовий статус – вищу юридичну силу, особливий порядок прийняття, підвищену стабільність та високий рівень захисту з боку держави.
Цього року ми святкуємо 20-річчя прийняття Конституції України. Шлях до цієї події був довгим і тернистим.
Титульна сторінка Конституції Пилипа Орлика давньоукраїнською мовою |
Перша українська Конституція була створена Гетьманом Війська Запорозького Пилипом Орликом у 1710 році. Вона вважається також однією із перших конституцій у Європі.
Документ було складено давньоукраїнською мовою та латиною. Латиномовна копія Конституції Пилипа Орлика ХVIII століття зберігається в Національному архіві Швеції, україномовна – у Російському державному архіві.
Основний Закон Держави України був ухвалений 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Конституція України набула чинності з дня її прийняття.
Чинна Конституція України складається з 15 розділів. 161 стаття зібрана у 14 розділів, а XV розділ містить 16 перехідних положень.
Тексту Конституції передує Преамбула, в якій Верховна Рада України оголошує, що від імені Українського народу – громадян України всіх національностей, «...усвідомлюючи відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями, керуючись Актом проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, схваленим 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням...» приймає цю Конституцію – Основний Закон України.
Згідно з Конституцією, Україна проголошена демократичною, соціальною і правовою державою. За формою державного устрою – унітарною, за формою державного правління – президентсько-парламентською, де президент є главою держави, а Кабінет Міністрів – вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
Система місцевого самоврядування поєднує елементи громадянської та державницької концепцій, тобто інститутами місцевого самоврядування визнано не лише сільські, селищні, міські Ради та їх виконавчі органи, а й районні та обласні Ради.
Суттєвою ознакою демократичного характеру української Конституції є визнання її норм нормами прямої дії. Це означає, що гарантується звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України.
***
Історію розроблення, прийняття, реалізації та модернізації Конституції України можна умовно поділити на п'ять основних періодів:
- перший період (1990-1996) ознаменувався здобуттям незалежності України, утвердженням основ конституційного законодавства (перші закони про вибори і референдуми, про об'єднання громадян та ін.) та прийняттям Конституції України 1996 року, яка стала визначальним правовим актом для розбудови громадянського суспільства та правової держави;
- другий період (1996-2004) став періодом реалізації Конституції України, коли більшість її положень були втілені в системі чинного конституційного законодавства: запровадження інституту омбудсмена, утвердження конституційної юстиції та створення Конституційного Суду України, розвиток місцевого самоврядування тощо;
- третій період (2004-2010) позначився Помаранчевою революцією, процесом внесення змін і доповнень до Конституції України (конституційною реформою) щодо утвердження парламентсько-президентської республіки і пропорційної виборчої системи при обранні парламентаріїв;
- четвертий період (2010-2013), період так званої «конституційної контрреформи» позначився поверненням чинності Конституції України у редакції 28 червня 1996 року;
- п'ятий період (2013-2016) ознаменувався формуванням українців як політичної нації під час Євромайдану 2013 р. та Революції Гідності 2014 р., анексією РФ Криму та загостренням військово-політичної ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей, позачерговими виборами Президента України та народних депутатів України у 2014 р., формуванням проєвропейської парламентської коаліції та нового Уряду України, що анонсував проведення в Україні масштабних реформ, започаткуванням у 2015 р. роботи Конституційної комісії по реформуванню конституційних положень про права та свободи людини, справедливе судочинство, місцеве самоврядування та територіальну організацію публічної влади на засадах її децентралізації.
2 червня 2016 р. Верховна Рада України остаточно затвердила закон, яким змінюються норми Конституції України щодо правосуддя. Відповідно до ухвалених змін, підвищується віковий ценз для обіймання посади судді – ним може бути громадянин України не молодший 30 років (раніше – не молодше 25 років), запроваджено створення Вищої ради правосуддя, що працюватиме замість Вищої ради юстиції, призначатиме суддю на посаду Президент України за поданням Вищої ради правосуддя.Рекомендуємо прочитати:
1. Україна. Конституція (1996). Конституція України : прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 черв. 1996 р. – К. : Просвіта, 1996. – 77, [2] с.
2. Гетьман, В. П. Як приймалась Конституція України : нотатки учасника розробки Основного Закону України : докум. нарис / В. П. Гетьман ; ред. В. П. Чудний. – К. : Янко, 1996. – 126 с. : портр.
3. Конституція України : наук.-практ. комент. / Нац. акад. прав. наук України ; редкол.: В. Я. Тацій (голова) [та ін.]. – 2-ге вид., переробл. і доповн. – Х. : Право, 2012. – 1126 с. : портр.
4. Марчук, О. Верховна Рада – VII: четверта сесія і перезавантаження влади / О. Марчук // Незалежний аудитор. – 2014. – № 2. – С. 45-49.
5. Словська, І. Правові проблеми участі Президента України у законотворчому процесі / І. Словська // Віче. – 2011. – № 8. – С. 20-23.
6. Шемшученко, Ю. Конституція і виборчий процес в Україні / Ю. Шемшученко // Віче. – 2015. – № 16. – С. 26-29.
7. Президент України Петро Порошенко. Офіційне інтернет-представництво www.president.gov.ua/documents/constitution
8. Верховна Рада України. Конституція України http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80
9. Конституція України. Вікіпедія https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%86%D1%96%D1%8F_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8
10. Конституція України http://kodeksy.com.ua/konstitutsiya_ukraini.htmУкладач: Т.С. Федько