«Літературні вечори з Гончарівкою» – корисне інтелектуальне дозвілля
Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара завжди була осередком популяризації української мови та літератури, зустрічей з відомими українськими письменниками, презентацій їхніх книжкових новинок.
І хоча сьогодні наша люба Гончарівка переживає не найкращі часи, але все так само продовжує дбати про інтелектуальне дозвілля своїх дорогих користувачів, друзів, де б вони не перебували.
Серед низки цікавих онлайн-проєктів Гончарівки особливий інтерес викликають «Літературні вечори з Гончарівкою». Вони проходять у форматі презентації нових книжкових видань, бесід із письменниками, лекцій літературознавців, працівників музеїв про маловідомі сторінки життя й діяльності українських письменників доби Розстріляного Відродження та митців-шістдесятників.
Цільовою аудиторією проєкту є педагогічна спільнота Херсонщини, зокрема вчителів української мови та літератури, вихователі дитячих садків, а також викладачі ВНЗ, бібліотекарі, лікарі, військові, учні херсонських шкіл та люди пенсійного віку.
Про важливість зустрічей говорять самі учасники:
«Ось уже майже рік я щотижня приєднуюся до «Вечорів з Гончарівкою». Я з нетерпінням чекаю на ці зустрічі. Я не філолог і не історик, але кожна зустріч для мене – це щаслива нагода поспілкуватися, дізнатися багато нового, цікавого, розширити світогляд.
Такі зустічі є просто безцінними в умовах воєнного стану, коли освітяни розлетілися по всьому світу, але продовжують свою високу місію – виховання молоді. Педагоги мають змогу зустрітися з істориками і літераторами, з науковцями і музейними працівниками, з прозаїками й поетами, з журналістами і телеведучими…
Надзвичайно важливо, що отримані знання будуть доноситися до учнівської молоді, до рідних, знайомих.
Особисто для себе я навіть не можу визначити, що цікавіше: літературні зустрічі чи вечори історії, вікторини (як, наприклад, про українську хустку) чи читання улюблених віршів Михайла Олійника, перегляд картин Михайла Бойчука чи козацьких ікон на камбалі…
Тому хочу щиро подякувати колективу нашої улюбленої, воістину незламної Гончарівки за велику кропітку і натхненну роботу з організації таких чудових і таких необхідних зустрічей».
Ірина, вчитель, Бровари.
«Відповідно до пункту 2 розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 11.04.2023 № 159 «Про затвердження Програми розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя в Херсонській області на 2023-2025 роки» у рамках співпраці комунальної установи «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» Херсонської міської та Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара відбувається низка заходів, зокрема проєкт «Мовно-літературні лелітки», «Поетичні вечори з Гончарівкою», «Літературні вечори з Гончарівкою». Ці заходи спрямовані на популяризацію української мови, літератури, культури та утвердження національної ідентичності українців. Пам’ятаємо, що мова є найважливішим засобом людського спілкування та інтелектуального розвитку особистості, визначальною ознакою держави, безцінною і невичерпною скарбницею культурного надбання народу».
Ярослава, представниця Херсонського міського центру професійного розвитку педагогічних працівників», Херсон
«Відування клубу шанувальників української мови "РозМова" [ще один онлайн-проєкт Гончарівки] надало мені впевненості з насолодою спілкуватися солов'їною не тільки в колі однодумців, а й в повсякденному житті, особливо серед російськомовного середовища.
"Літературні вечори з Гончарівкою" надали можливість дізнатися про новинки сучасної української літератури, а також цікавинки з життя та творчості відомих українських письменників та поетів. Це чудові зустрічі, які підіймають настрій, збагачують внутрішній світ. Для мене це дуже важливо, – це як ковток свіжого повітря. Всі зустрічі дуже цікаві. Запрошені гості від усієї душі діляться своїми знаннями, а це свідчить про дуже кропітку підготовчу роботу з боку організаторів проєкту.
Ці зустрічі об'єднують різних людей, з різними життєвими долями. Ще раз щиро дякую і маю надію на продовження наших зустрічей».
Олена Шевчук, інженер, Київ
«Для мене бібліотечні заходи в Гончарівці почалися, коли місто Херсон ще було під окупацією, з презентації книги херсонського письменника Олександра Меньшова, який, на превеликий жаль, загинув, захищаючи нашу країну. Під час заходу, слухаючи пана Олександра, я був дуже вражений тим, наскільки талановиті та цікаві люди є в нашому місті. Наступним заходом була літературна зустріч з Сергієм Пантюком, який мене також дуже вразив творчістю та різноманіттям книжок. А потім була ще велика кількість заходів, кожен з яких залишав слід і приємний післясмак. Це і зустрічі розмовного клубу «РОзМова», і заходи з креативу та медіа-грамотності, і зустрічі з письменниками, поетами, митцями, істориками – Артемом Петриком, Ніною Фіалко, Тетяною Шептицькою, Уляною Скицькою, Світланою Тараторіною, Юлією Качулою, з Лесею Воронюк, Світланою Дідух-Романенко, Богданом Логвиненком, Варданом Харутаняном, Віталієм Андрєєвим…
Особливу хочеться відзначити величезний професійний і творчий рівень організаторів заходів. Після заходів, окрім того що виходиш з них збагачений знаннями про історію, культуру, літературу нашої країни, ще й відчувається психологічне розслаблення, що є надзвичайно важливим в такий час, коли переживаєш щоденні стреси та тривоги.
Хочеться, щоб такі заходи відвідували якомога більше людей, щоб сотні та тисячі людей з усієї країни були присутні на цих неймовірно цікавих заходах, які виховують розуміння важливості національної свідомості, пам’яті про те, що давало змогу створювати краще майбутнє, по-справжньому креативне і українське. Як писав Т.Г. Шевченко, «І на оновленій землі врага не буде супостата, і буде син, і буде мати, і будуть люди на землі». І ці зустрічі додають впевненості, що саме так і буде».
Костянтин, викладач ВНЗ, Херсон
«Хоча в цей непростий час та різні обставини розкидали нас по різних куточках, але ми єднаємося, працюємо, підтримуємо зусилля кожного, радіємо глибоким знанням, які отримуємо завдяки «Літературним вечорам з Гончарівкою».
Дуже дякую за цікаві зустрічі з людьми – активними, мужніми, працьовитими, пишаюся молодими нашими сучасниками, що не опустили рук, що знайшли своє місце і заняття в цей складний час, охопили нас – і дітей, дорослих, і пенсіонерів – усіх зацікавлених, які чекають на зустрічі, регулярно приєднуються, отримують насолоду, радість, неабияке задоволення від думки, що ми – херсонці, що ми разом, зайняті потрібною справою підтримки нашого духу!»
Наталія, колишній вчитель музичного мистецтва, Миколаїв
«Літературні вечори з Гончарівкою», а також «Мовні лелітки», клуб «РозМова» – це дієві «пігулки» духовної мудрості, що дозволяють усвідомлювати національну ідентичність. Після кожного заняття замислюєшся над минулим і вічним, справжнім і фальшивим. Роздумуєш, як змінити себе і світ навколо на краще, яким має бути твій внесок у відродження Батьківщини.
Слухаючи історії неймовірних, гордих, незламних українців, «перлинок» нашого народу, розумієш, що це і є дороговказ як жити, як виховувати дітей, як відроджувати націю.
Дуже сумно, що ми, народжені в 60-і роки минулого століття, виховувалися, жили і навчалися в інформаційному вакуумі. Ми як ті пташенята, що зростали у неволі. А «Вечори з Гончарівкою» – це життєдайний дощик, це можливість долати втрати.
Низькій уклін і щира подяка всім, хто долучився до організації і проведення таких вкрай необхідних заходів. Приємно бачити, що аудиторія слухачів з кожною зустріччю збільшується. Впевнена, що такі проєкти необхідно продовжувати: не можна відроджувати країну, якщо не знаєш її історії, літератури, культури».
Ганна, вчитель, Херсон
«Літературні вечори з Гончарівкою» об’єднують людей патріотично. Це зустрічі для людей, для яких мова має значення. Ми вдосконалюємо мову, розвиваємося, краще розуміємо історію. Ці зустрічі – обмін знаннями, досвідом, традиціями».
Сергій, Захисник Херсонщини, Запоріжжя
«Дуже подобаються мені «Літературні вечори з Гончарівкою»! Передусім тому, що перебуваю у колі однодумців, людей, які попри важкий воєнний час знаходять сили і бажання пізнавати нове. Для мене кожна зустріч – це час особистого культурного розвитку. Це не тільки унікальна можливість (!) познайомитись з життям і творчістю сучасних письменників, поставити запитання, а й відкриття маловідомі мені імена історичних постатей.
Завжди цікаво, захоплююче відбуваються зустрічі, на яких запрошені лектори – це працівники музеїв; вони діляться унікальними знаннями про людей, події минулого, показують рідкісні світлини. Вже неодноразово переконалася, що "Літературні зустрічі з Гончарівкою" надихають ще більше читати книги! Дякую організаторам зустрічей за особливу, теплу енергетику і затишок онлайн-зустрічей у Гончарівці!»
Олена, логопед, Нововолинськ
«Так сталося, що в наслідок страшної трагедії для всіх українців, доля звела мене з натхненним організатором "Літературних вечорів з Гончарівкою", "Вечорів історії з Гончарівкою" Лілею Віжічаніною. Була приємно здивована збереженням цього українськомовного, освітньо-виховного проєкту під час війни в Україні. Для суспільства, отруєного ідеологією історичного колонізатора України, існування таких просвітніх проєктів неоціненно.
Зустрічі з істориками, краєзнавцями, письменниками, журналістами та громадськими діячами, дають можливість повернутися суспільству обличчям до правдивої історії, національної класичної та сучасної літератури, відкрити для себе українських митців живопису світового рівня, познайомитися з видатними постатями української державності.
Результатом цих зустрічей є зміна або переоцінка нашої національної свідомості і, як наслідок, позбавлення почуття меншовартості, появи відчуття поваги до країни та народу , який має глибоке історичне коріння, збереженні вікові ментальні цінності».
Неля, бухгалтер, Івано-Франківськ
Усі ці відгуки є свідчення важливості наших «Літературних вечорів з Гончарівкою». Це корисний спосіб проведення дозвілля, який духовно та інтелектуально збагачує кожного з присутніх, дозволяє отримати емоційну розрядку, яка є такою необхідною в нинішніх умовах. А ще ці зустрічі вкотре нагадують, що Гончарівка дбає про читацькі, інтелектуальні, емоційні потреби своїх користувачів та друзів – а їх у нас дуже багато.
Ми дякуємо нашим чудовим гостям – лекторам, письменникам, які завжди високо оцінюють діяльність Гончарівки та з задоволенням відгукуються на запрошення. Тому девіз наших зустрічей – «Приєднуйтесь та проводьте дозвілля з Гончарівкою та нашими найкращими гостями». Тож приєднуйтесь всі, хто ще не з нами!