Головна Книжковий майданчик Бібліографічні огляди «Мамо, мамо, вічна і кохана»: огляд книжок про наших любих матусь

«Мамо, мамо, вічна і кохана»: огляд книжок про наших любих матусь

Скільки б не судилося страждати,
 Все одно благословлю завжди
 День, коли мене родила мати
 Для життя, для щастя, для біди.

Василь Симоненко

Мама — найголовніша людина в житті кожного. Наші матері дарують нам життя, а потім стають першим зразком для наслідування. Найтепліші спогади дитинства неможливі без мам — вони завжди рятують нас від хвороб та оберігають від неприємностей. До мами ми звертаємось тоді, коли потребуємо справді мудрої й доброї поради, в щирості якої не доводиться сумніватися. Зрештою, в найтяжчі часи, коли здається, що весь світ став ворожим, тільки материнська любов залишається безумовною й незмінною. 

Пошана до жінок, які дарують життя, була властива людям з прадавніх часів, тому знаходила вираження в культах богинь-матерів.

А скільки пісень, віршів та романів присвячено мамам.

Відділ наукової інформації та бібліографії підібрав для Вас, наші читачі, добірку яскравих, захоплюючих книжок про наших матусь, таких різних, але таких рідних та люблячих.

 

Бикова А. Секрети спокою "лінивої мами" / А. Бикова; пер. Оксана Пущінська. - Київ: BookChef, 2018. - 288 с.

Перебувати у  гармонії зі світом корисно для кожної людини. А для жінки, яка має сім’ю, дітей -  такий стан є гарантією здоров’я фізичного та духовного всіх оточуючих та її самої.

Відома психолог, педагог та блогер Анна Бикова продовжує серію популярних книжок про «ліниву маму» цінними порадами щодо мудрої поведінки відносно роздратувань, істерик, сварок, оцінок, порівнянь із іншими, відмов та інших негативних життєвих явищ, які стають причинами неспокою.

Авторка підтвержує тезу, що коли мама у гармонії із собою, тоді всі, неминучі в більшості, проблеми вирішити набагато легше; що ніколи абсолютна концентрація на проблемах дитини, жертовна позиція мами не принносить добра ні одій зі сторін. Вміння досягти життєвого балансу є дуже цінною рисою. Давайте набувати її разом із книгою «Секрети спокою «лінивої мами».

 

Вілсон Дж. Розмальована мама / Джаклін Вілсон; пер. В. Чернишенко. -  Тернопіль: Навчальна книга-Богдан, 2017. - 260 с.

У цій книзі йдеться про маму 2-х дівчаток: 13-річної Зірки і 10-річної Дельфінни. Маргариті 33 роки, але поводить вона себе... набагато інфантильніше, ніж її дочки! Маргарита не звичайна мама: вона мама-розбишака, мама-непослух, мама-свято. Вона не задумується про свою відповідальність перед дівчатками, на Дні народження робить собі усе нові татуювання, переймається проблемами з хлопцями і ніколи не приходить додому у той час, коли обіцяє. Зірці та Дельфінні доводиться самим слідкувати за собою, готувати їсти, тримати дім у чистоті і приймати усі вибрики своєї мами. Вони відчувають себе самотніми і тому часто роблять необдумані вчинки.
Чи дитяча ця книга? Не знаємо. Ця історія насамперед про відповідальність. Про самотність і розгубленість. Про раннє дорослішання й інфантилізм. Ця історія про сім'ю. Про дорослих дітей і інфантильних дорослих.
Ця книга не дає відповідей на усі запитання, пов'язані із сімейними проблемами, але все ж вона змушує задуматися над важливими речами. Радимо читати і дорослим, і дітям!

 

Ґарі Р. Обіцяння на світанку / Ромен Гарі; пер. з франц. М.Марченко. - Київ: К. І. С., 2011. - 376 с.

Ромен Ґарі — французький письменник єврейського походження, твори якого пронизані життєвою мудрістю й спостереженнями. Відомо, що письменник був дуже близький з матір’ю, єврейською актрисою Міною Йоселівною, яка в романі "Обіцяння на світанку" постає перед читачем під ім’ям Ніна Борисовська.

Це автобіографічний роман, у якому Ромен Ґарі буквально прославляє свою матір (цілком заслужено), адже та завжди підтримувала сина й вірила, що в Гарі буде велике майбутнє. Це реальна історія про матір і дитину, які попри всі труднощі зовнішнього світу завжди були вірними своєму кровному зв’язку, несучи любов і вдячність одне одному крізь все життя.

 

Дельфорж Г.  Мама / Гелен Дельфорж, Квентін Гребан; пер. з франц. Я. Сінайко. - Київ : Nebo BookLab Publishing, 2019. - 64 с.

У цьому виданні зібрані портрети матерів з різних куточків нашої планети і навіть з різних епох. Кожен портрет супроводжують прекрасні вірші, від яких стає тепло і затишно. Кожен портрет має свою особливу історію і настрій. Жоден з них не схожий на інший, і разом з тим, на кожному з них такий впізнаваний портрет матері. Десь вона втомилася, десь сумує, десь посміхається, а ще десь трохи замислена. Кожен з портретів, так чи інакше, викликає в кожному читача багато різних почуттів.

Ця книга нікого не може залишити байдужим. Мама одиначка. Мама в країні, де війна. Мама, що довірила свою дитину няні. Втомлена Мама ... Мама. Читаючи цю книгу, кожен може впізнати себе — у дитині, у мамі, або одночасно в обох. Від сторінки до сторінки читача зустрічають епізоди, місцями смішні, місцями сумні, але завжди — дуже справжні. Історія не відпускає з найпершої і аж до останньої сторінки. З самого початку нам розкривається магія материнства. Ми відчуваємо всю любов і щастя молодої матері, що дивиться на своє новонароджене дитя, у якого попереду все життя. Сила ілюстрацій, їх емоційність та щирість вражає до глибини душі.

 

Кирпа Г. Наймоїша мама / Галина Кирпа. – Харків: Видавництво Крокус, 2021. - 36 с.

У цій книжці йдеться про звичайну-звичайнісіньку маму. Може б, вона й стала королевою, якби... якби не проспала тієї новорічної ночі, коли стаються дива. А ще — про звичайну-звичайнісіньку дівчинку, що звичайними словами розповідає про любов до своєї мами, тата, братика в маминому животику і все, що їй близьке...

Книжка — настільки добра і зворушлива, що вам самим захочеться всіх їх побачити. І ви неодмінно побачите, бо ж ілюстраторка Грася Олійко має такого пензля, що вміє ловити красу.

 

Книга про Матір: Українські поети 19-21 століття: Антологія  / упоряд. В. Л. Чуйко. - Київ : Криниця, 2003. - 319 с.

Саме таку назву має солідний том віршів українських поетів ХІХ-ХХІ століть, присвячених найсвятішому і найпрекраснішому, що є на білому світі  - Матері. І упорядник цієї антології поезій про матір Володимир Чуйко, і редактор книги Тетяна Майданович провели чималу роботу, аби з величезної кількості віршів українських поетів про матір відібрати кращі з кращих.
Це не просто збірка віршів. Це - радше Біблія наших народних морально-етичних заповідей, наших «притч Соломонових», енциклопедія найвищих людських почуттів, пієтету перед найсвітлішим образом і подвигом жертовності - материнством, апофеоз вдячної любові.

Поетична антологія «Книга про Матір» особливо цінна в наш час, коли, як зазначається в анотації до збірки, «набувають поширення насильницькі та агресивні ідеології, коли жорстокість, егоїзм та аморальність захоплюють у свій вир життя і громадське, і особисте...».

Мета, якій служить «Книга про Матір», - прищеплювати високі почуття любові до Вітчизни, до рідної землі, до Матері як наставниці душі і хранительки Життя.

В книзі представлено твори про матір 232-х українських поетів - від Тараса Шевченка до представників молодшого покоління. Світлий образ матері, цей колективний портрет прародительки людського роду, жінки-страдниці, жінки-трудівниці, коханої і любимої, нашої порадниці і розрадниці виписано в книзі колоритно, різнобічно, правдиво, щиро і трепетно.
 

Малейко А. Моя мама кохає художника / А. Малейко; пер.зЗ рос. О. Пилипенко. - Харків: Vivat, 2016. - 112 с.

Маленька смачна книжечка, красиво написана про звичайне життя. Книга про дівчинку підлітку п'ятнадцяти років Ліну. Її батьки розлучені, але на диво підтримують добрі, навіть дружні стосунки. Ліна не влаштовує істерик через те, що у тата інша родина, а мама бігає на побачення з художником, Ліна любить своїх рідних. Вона колекціонує цікаві предмети одягу і навіть має свій музей (у коморі) із набутим багатством.

Це проста історія, яка сталася з однією сім'єю за маленький відрізок часу. Написано просто і легко, а кожен розділ супроводжується кумедними ілюстраціями і містить якийсь смаколик.

 

Мацко І. Перехідний вік… моєї мами / І. Мацко. - Київ: Видавництво Академія, 2016. - 128 с.

Ніби несподівано до Алі прилетіли її тринадцять. І знову все стало якимось дивним — світ, друзі, події в сім’ї і навіть сама собі. Алю приваблює і насторожує її ж загадкова дорослість. Тіло, погляди, думки і кругозір змінюються так швидко, що обертом іде голова. Її захоплюють нові почуття, бажання, можливості, тривожить внутрішня невизначеність. Багато нових вражень і відчуттів прийшло до неї на порозі дорослості. Несподівано для себе Аля відчула перше кохання, до неї прийшли зовсім не дитячі думки про життя і цінність кожної людини. А ще відкрила смак поцілунку, спробувала спиртне і збагнула, що не завжди щирі наміри керують поведінкою тих, кому віриш.

Найсильніше вразило Алю її ж відкриття, що перехідний вік переживають не тільки підлітки. Виявляється, в її мами — також перехідний період, теж непростий. І в неї є свої таємниці. Мама, долаючи свої труднощі, доростає до розуміння, що її дочка вже майже доросла — інша, ніж була дитиною. І вони починають спілкуватися не просто як мама з дочкою, а як подруги. 

 

Рестієрі Н. Мама має право. Як подолати кризу материнства, позбутися почуття провини і знайти час на себе / Ніна Рестієрі; пер з англ. Олени Замойської. - Київ: Yakaboo Publishing, 2021. - 208 с.

Це посібник для мам, які переживають стрес і перевтому, зумовлені материнськими турботами і спричинені викликами материнства. Спираючись на власний досвід, Ніна Рестієрі пропонує кроки для створення власної програми з подолання кризи, пов’язаної з материнством й обов’язками мами, для повернення давно забутих потреб матері до переліку пріоритетів і важливих справ.

Ніна Рестієрі була дружиною, мамою чотирьох маленьких дітей та успішною підприємницею. Для більшості людей усе це — невимовне блаженство, а вона почувалася нещасною. Тож щодня картала себе за те, що невдячна своїй долі. А втім, озирнувшись довкола, Ніна зрозуміла, що більшість мам, яких вона знала, відчували те саме — страшенну втому, пригніченість, смуток, — при цьому наполегливо працювали, щоб зберегти зовнішній вигляд «ідеальної мами».

Відчайдушно бажаючи змінитися і втомившись плакати за зачиненими дверима ванної кімнати, Ніна вирушила в десятирічну подорож, що привела її до несподіваних місць, як-от студія танців на пілоні. Ніна збагнула, що заслуговує на більше, ніж дозволяла собі, і що мама може піклуватися про своїх дітей і водночас піклуватися про себе, що матері мають право любити себе так само, як і своїх дітей.

Ця книжка описує подорож Ніни до того, щоб назавжди покласти край кризі материнства в її житті, і пропонує дорожню карту, щоб і ви змогли теж.

 

Тимків О. Бізнес мама / О. Тимків. - Київ :Зелений пес, 2019. - 104 с.

Що таке декретна відпустка? Це догляд за дитиною, часто в режимі 24/7, з усіма характерними атрибутами — з недоспаними ночами, з незакінченим макіяжем і зачіскою, недопитим чаєм, а головне — з постійним величезним бажанням дати своєму малюкові все най-найкраще. Та забезпечити повноцінний розвиток дитини здатна лише мама, яка розвивається сама, як особистісно так і професійно.

Розмірковуєте, як це можливо? Тоді ця книжка точно для Вас! Оксана Тимків — мама двох дітей, засновниця і власниця мережі центрів раннього розвитку "Мудрик" не просто розповість історію свого професійного успіху, а й дасть безцінні поради молодим матусям, які не бажають сидіти в декреті.

 

Тойбін  К. Завіт Марії / Колм Тойбін; пер. Ольга Тільна. - Харків : Вид-во «Ранок» : «Фабула», 2017. - 128 с.

Ми звикли сприймати Матір Божу як святу особу, що народила Спасителя світу, виховала його, підтримувала, була з ним в годину смерті, жила праведним життям і була забрана на небо в часі успіння. Однак автор «Завіту Марії» зобразив її як звичайну жінку зі своїми страхами, болями і переживаннями. Жінку, що змушена пережити найгірше - смерть свого Сина. Вона знає, що це неминуче і що цьому не можна зарадити, тому цей біль ще сильніше пронизує її. Не кожен може її зрозуміти, але кожен може їй поспівчувати.

Роман зовсім невеликий, але дуже проникливий. Можливо хтось звинуватить автора у викревленні Святого Письма, надмірності і заграванні з історією християнства, але це ще одна інтерпретація.

Це спроба осягнути і відчути біль жінки. Бо що може бути страшнішого для батьків, аніж пережити своїх дітей, бачити їхні страждання і не могти відвернути годину смерті. Це те, що врізається в пам‘ять на завжди, це те що на смертному одрі буде перед очима.
Як вдало пише Колм Тойнбі словами Марії: «Я пам’ятаю все. Пам’ять наповнює моє тіло, як кров і кості».

 

Сімс Д.Чому матусю все дістало / Джилл Сімс; пер. Вікторія Зенгва. - Харків: Моноліт-Bizz, 2020. - 368 с.

Вітаємо у світі типовою мами! Коханий чоловік став колишнім, син Пітер і дочка Джейн перетворилися на некерованих підлітків і живуть у віртуальному світі, і навіть вірний пес Джаджі ображається на маму, коли та їде на роботу. Мама намагається зблизитися з дітьми, але ті лише фиркають.

Вона намагається створити затишок в новому будинку, проте на стінах з'являються плями вогкості, а з кухні зникає вся їжа і посуд. І як перестати непокоїтися щодо кожної дрібниці і відпустити ситуацію? Мама пише щоденник про те, що хвилює багатьох жінок: як виховувати дітей і не завдати їм психологічної травми, як залишатися привабливою і не втрачати почуття гумору навіть у найважчі моменти, адже життя надто коротке, щоб сприймати його всерйоз.

 

Стедман М. П. Світло між двох океанів / М. П. Стедман; пер. з англ. Надії Хаєцько. - Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. - 304 с.

Історія про бажання мати повну сім’ю, попри можливий осуд суспільства. Новоспечена подружня пара починає сімейне життя на безлюдному острові, де чоловік працює доглядачем на маяку. Бажання пари мати дітей закінчується трагедією, але незабаром на берег виносить колиску з новонародженою дитиною. Пара вирішує залишити немовля собі, приховавши від своїх близьких відсутність кровного зв’язку з малюком. Вирушивши в місто на хрестини вже дворічної дочки, пара знайомиться з жінкою, яка два роки тому втратила в корабельній катастрофі чоловіка й новонароджену дочку.

Дві матері - та, що втратила, і та, що знайшла дитину, - стикаються віч-на-віч із осудом, муками совісті й любов’ю до дочки, яка сповнює їхні серця.

Книга, в якій побачить себе і свої переживання кожна жінка, яка втрачала дитину або надію народити дитину. Таке враження, ніби автор сама пережила всі ці страхіття, пройшла крізь них,адже так тонко змогла передати почуття, душевні муки жінки-матері.

Хто тут постраждала сторона, хто вчинив погано, як зробити, щоб не завдати болю дівчинці? Багато питань, думок і ставлень до цього випадку. 

 

Підготувала: А. Кисельова

Календар подій

1 2 3 4 567
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 192021
22232425262728
2930