Головна Про відділ Проєкти відділу Правовий всеобуч Видатні правознавці Марко Веніамінович Цвік – український вчений-правознавець, доктор юридичних наук

Марко Веніамінович Цвік – український вчений-правознавець, доктор юридичних наук

Марко Веніамінович Цвік – український вчений-правознавець, доктор юридичних наук

«Право, як один з найважливіших факторів
сприяння соціальному прогресу, слід розглядати
як міру свободи і рівності, що відображає
панівні уявлення про справедливість і
потреби суспільного розвитку,
основи яких складаються в процесі
повторюваних суспільних відносин,
що визнаються, схвалюються і охороняються державою».

М. В. Цвік

Видатний правознавець, доктор юридичних наук, професор, дійсний член (академік), один із заснов­ників та академік-секретар відділення теорії та історії держави і права Національної академії правових наук України, заслужений діяч науки і техніки України Марко Веніамінович Цвік народився 21 червня 1924 р. у м. Гадяч Полтавської області.

Його юність припала на лихоліття Великої Вітчизняної війни. Він, як і багато його однолітків, після закінчення школи виніс весь тягар труднощів, горя і нещастя війни. Трудову діяльність розпочав з перших днів Великої Вітчизняної війни. З липня 1941 р. працював токарем на оборонних підприємствах Харкова, а згодом Челябінська. У травні 1942 р. був призваний на військову службу, яку проходив до травня 1943 р., демобілізований у зв’язку з інвалідністю.

У 1945 p. M. В. Цвік стає студентом Харківського юридичного інституту (нині – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого), який закінчив з відзнакою в 1948 р. Навчався в аспірантурі кафедри держави і права, у 1952 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Радянський закон», важливість якої полягає в послідовному проведенні ідеї верховенства закону стосовно інших правових актів, у тому числі указів Президії Верховної Ради СРСР.

З 1951 р. розпочинається плідна та багатогранна наукова і педагогічна діяльність М. В. Цвіка у Харківському юридичному інституті. Він послідовно обіймав посади асистента, доцента, професора, у 1973-1974 роках виконував обов’язки завідувача кафедри теорії держави і права.

Його відрізняла невичерпна творча енергія, широта інтересів, ерудиція, енциклопедичність знань, завзятість і цілеспрямованість у досягненні поставленої мети, що давало змогу розробляти актуальні проблеми сучасної юридичної науки на глибокому теоретичному рівні. Надзвичайно широким було коло наукових інтересів М. В. Цвіка. Предмет його досліджень – це проблеми законотворчості, праворозуміння, верховенства права і закону, розбудова Української держави, поділ влади, тощо.

Марко Веніамінович є одним із засновників сучасної теорії демократії. Тривалий процес її дослідження М. В. Цвік підсумував у докторській дисертації «Теорія соціалістичної демократії», яку блискуче захистив у 1987 році. Цінність її полягає у формуванні понятійного апарату цієї теорії, введенні в науковий обіг категорій «функції», «суб’єкти», «інститути», простеженні закономірностей її розвитку, внесенні серйозних коректив у регулювання форм і принципів демократії, розробленні шляхів підвищення її ефективності. У 1988 р. М. В. Цвіку присвоєно вчене звання професора.

М. В. Цвік є автором монографій: «Закони створює народ», «Теорія соціалістичної демократії (державно-правові аспекти)», «Ради – працюючі органи», «Конституція України – основа реформування суспільства» (1995, у співавт.), «Народовладдя як основа представницької демократії» (1995, у співавт.); статей, в яких розглядаються проблеми верховенства права, правотворення, юридичних актів, тлумачення Конституції України, тощо.

Особливу увагу М. В. Цвік приділяв створенню і зростанню гідного наукового потенціалу. Під його керівництвом підготовлено 14 кандидатів та 4 доктори юридичних наук.

Чималим був внесок М. В. Цвіка в розробку чинного законодавства та вдосконалення практики його реалізації. Він брав участь у підготов­ці проектів Конституції України 1996 р., низки законопроектів про референдум, про вибори народних депутатів, про Конституційний Суд України. Брав участь у підготовці нової редакції Конституції України у зв'язку з необхідністю імплементації результатів референ­думу 2000 року.

За значний особистий внесок у розвиток правових засад державності і підготовку висококваліфікованих кадрів Указом Президента України М. В. Цвіку присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (1995 p.). Він нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня, почесним знаком «Відмінник освіти України», відзначений Почесною грамотою Верховної Ради України, є лауреатом Премії імені Ярослава Мудрого в номінації «За видатні досягнення в науково-дослідницькій діяльності з проблем правознавства», двічі лауреат конкурсів Спілки юристів України (2000, 2003 рр.), тощо.

М. В. Цвіка було включено до групи вчених, які започатковували Академію правових наук України, був  членом Президії, академіком-секретарем відділення теорії та історії держави і права. У 1993-2002 роках – заступник головного редактора збірника «Вісник Академії правових наук України».

Марко Веніамінович був чуйним і щедрим душею, доброзичливим, усіма шанованим. Надзвичайно широка ерудованість, знання тонкощів правничої науки давало змогу ділитися своїми знаннями з усіма бажаючими – жоден студент, доцент, професор, які зверталися до академіка М. В. Цвіка за порадою, не залишилися поза увагою, без належної консультації, рекомендації.

Будучи людиною широких поглядів і твердих наукових переконань, піввіку свого життя присвятив самовідданому служінню Законові, Істині, вихованню багатьох поколінь правників-професіоналів.

Пропонуємо ознайомитися з працями М. В. Цвіка:

  1. Загальна теорія держави і права : підруч. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл. освіти / М. В. Цвік [та ін.]; за ред. М. В. Цвіка. – Х. : Право, 2002. – 427 с.
  2. Загальна теорія держави і права: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / М. В. Цвік [та ін.] ; за ред. М. В. Цвіка, О. В. Петришина. – Х. : Право, 2010. – 583 с.
  3. Правова система України: історія, стан та перспективи : у 5 т. / Акад. прав. наук України ; редкол.: В. Я. Тацій (голова) [та ін.]. - Х. : Право, 2008. –  Т. 1 : Методологічні та історико-теоретичні проблеми формування і розвитку правової системи України / за заг. ред. М. В. Цвіка, О. В. Петришина. – 2008. – 725 с.
  4. Цвік М. Динаміка президентської влади в Україні / М. Цвік, Н. Жук // Вісник Академії правових наук України. – 2006. – № 3. – С. 33-44.
  5. Цвік М. Основні напрямки наукових досліджень в галузі теорії та історії держави і права / М. Цвік // Вісник Академії правових наук України. – 2003. – № 2/3. – С. 25-37.
  6. Цвік М. Праворозуміння (значення повторюваності суспільних відносин для його дослідження) // Право України. – 2010. – № 3. – С. 21-30.
  7. Цвік М. Про сучасне праворозуміння // Вісник Академії правових наук України. – 2001. – № 4. – С. 3-13.

Література про нього:

  1. Вчений, дослідник, педагог (до 85-річчя академіка-секретаря відділення теорії та історії держави і права, академіка АПН України М. В. Цвіка) // Право України. – 2009. – № 6. – С. 180-181.
  2. Марк Веніамінович Цвік : до 85-річчя від дня народження і 60 років науково-педагогічної та громадської діяльності // Вісник Академії правових наук України. – 2009. – № 2. – С. 270-272.
  3. Пам'яті Марка Веніаміновича Цвіка // Вісник Академії правових наук України. – 2011. – № 3. – С. 320-324.
  4. Смородинський В. С. Цвік Марко Веніамінович // Велика українська юридична енциклопедія : у 20 т. / Нац. акад. прав. наук України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого; редкол.: В. Я. Тацій (голова) [та ін.]. – Харків : Право, 2016. – Т. 3 : Загальна теорія права : [275 ст.] / [редкол.: О. В. Петришин (голова) та ін.]. – 2017. – С. 836-840.
  5. Ткаченко В. Д. Цвік Марк Веніамінович // Юридична енциклопедія: в 6 т. / редкол.: Ю. С. Шемшученко (голова) та ін.; НАН України, Інститут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. – К. : Видавництво "Українська енциклопедія" ім. М. П. Бажана, 1998-2004. – Т. 6 : Т - Я. – 2004. – С. 246-247.

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 910
111213 14 151617
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031