Мистецтво говорити: що варто пам’ятати (огляд книг, присвячений ораторській майстерності)
Мистецтво говорити: що варто пам’ятати
(огляд книг, присвячений ораторській майстерності)
Оратор повинен вичерпати тему,
а не терпіння слухачів.
(Уїнстон Черчилль)
Кожна людина зацікавлена в тому, щоб уміти правильно й гарно говорити, оскільки це дає можливість установлювати й підтримувати добрі стосунки з людьми в різних колективах: у сім’ї, у школі, на роботі, у громадських та інших організаціях.
Щоб навчитися правильно й гарно вести розмову, потрібні три основні передумови: володіти технікою мовлення, знати головні психологічні засади стосунків між людьми і – що найголовніше – мати що сказати! Бо чи ж потрібно було б людині вміння красномовно висловлюватися, якби їй нічого було сказати?
Людина, яка вміє правильно і гарно говорити, легко встановлює стосунки зі своїми близькими, з іншими людьми довкола себе, знаходить собі справжніх друзів, супутника життя... Завдяки цьому вона отримує задоволення від життя. Адже самотні люди щасливими не бувають.
Пропонуємо вашій увазі огляд книжок, присвячених непростому, але такому важливому мистецтву спілкування.
Андерсон Кріс. Успішні виступи на TED: рецепти найкращих спікерів / пер. О. Асташова, літ. ред. О. Рудь - Київ : Наш формат, 2017.
Якщо ви хочете стати харизматичним і успішним оратором, навчитися зацікавлювати своїми виступами з перших хвилин і говорити про складні речі яскравою і зрозумілою мовою, книга «Успішні виступи на TED. Рецепти найкращих спікерів» створена саме для вас. Її автор Кріс Андерсон, куратор і президент TED – майданчика щорічних конференцій, знайомить читачів із технологією правильного виступу та підготовкою до нього, а також наводить власні приклади ораторського мистецтва, знайомить із розповсюдженими помилками на трибунах та застерігає від «підводних каменів» у цій сфері.
Автор добре систематизував велику кількість інформації, тому читач чітко зрозуміє, з чого починати підготовку до виступу та як його завершувати. На сторінках цієї книги приділено увагу найдрібнішим деталям, наприклад, як краще одягнутися перед публічним виступом або з якої фрази розпочати розмову або привітання аудиторії.
Порадник «Успішні виступи на TED. Рецепти найкращих спікерів» – це величезний досвід проведення TED-конференцій. Головне правило цього майданчика для виступів – вкластися в двадцять хвилин і донести за цей час якомога більшу кількість інформації. Однак за цей час треба вміти надихнути та зацікавити слухача, справивши на нього величезне враження.
Гандапас Р. Камасутра для оратора. Десять розділів про те, як перетворити публічний виступ на втіху / пер. з рос. Н. Козик. – 2-ге вид. – Д. : Моноліт, 2018.
У книзі зібрано найдієвіші методи та поради оратора-практика з багатим досвідом.
У кожному з десяти розділів книги автор розкриває секрети вдалого спілкування. У першому розділі Радислав Гандапас висвітлює природу хвилювання, яке ми зазвичай переживаємо перед виступом, і показує, як обернути його собі на користь. У другому розділі автор пропонує алгоритм підготовки до публічного виступу, акцентує на важливості правильного формування мети публічного виступу і про те, які інструменти використовувати для досягнення цієї мети. У третьому розділі мова йде про структуру публічного виступу, про те, з чого починати і чим закінчувати, коли повідомляти найголовніше і як підготувати до цього аудиторію.
Окремий розділ присвячено важливості встановлення зорового контакту. Інші розділі присвячено таким важливим питанням, як поза оратора, його жести; на яскравих прикладах пояснюється, що і коли потрібно показувати аудиторії. Дає автор відповідь і на такі запитання: як утримувати увагу слухачів; відповідати на запитання публіки; поводитися з мікрофоном, і розкриває низку інших тонкощів публічного виступу.
Прочитавши дану книгу, ви переконаєтеся, що добрими промовцями не народжуються. Мистецтву «взаємного кохання з публікою» можна навчитися. Потрібно лише знати певні прийоми й опанувати технології.
Ґолвей Т. Слова, що лунають крізь час: найважливіші в історії людства промови, які змінили наш світ / пер. з англ. О. Гамурарь. – Київ : КМ-БУКС, 2018.
Промова – один із найефективніших засобів впливу на людей, до якого свого часу вдавалися біблійні пророки й стародавні можновладці та якого, незважаючи на розмаїття новочасних інформаційно-комунікаційних технологій, не цураються і сучасні громадсько-політичні та державні діячі. Зібрані в книзі виступи належать до різних епох. Однак порушені в них теми, виголошені провідні ідеї та гасла ніколи не втратять своєї актуальності. Історичні постаті, що їх прорікали, силою слова будили людську волю і свідомість, руйнували духовні кайдани, вели народи на ратні подвиги і, зрештою, змінювали хід історії.
У книзі зібрані п'ятдесят найважливіших промов усіх часів: їх контекст, історія та сенс для нашого світу. До видання увійшли промови Мойсея, Ісуса, Мухаммеда, Цицерона, Перікла, Кромвеля, Вашингтона, Папи Урбана II, Джона Вінтропа, Кеннеді, Імператора Хірохіто, Барбари Джордан, Хошиміна, Хрущова, Робесп'єра, Патріка Генрі, королеви Єлизавети I, Рейгана, Мандели, Гітлера, Черчилля, Барака Обами та багатьох інших. Кожну з поданих у книзі промов по праву можна назвати зразком ораторського мистецтва. Читайте, надихайтеся, беріть за приклад.
Кінг П. Стратегії і тактики спілкування, або Як знайти спільну мову з кожним / пер. з англ. Маріанни Восковнюк. – К.: Книголав, 2017.
Уміння спілкуватися може кардинально змінити життя та стати запорукою успіху. Прості, але продумані й ефективні практики від провідного американського експерта в галузі комунікацій Патріка Кінґа допоможуть порозумітися з друзями й колегами, заприязнитися з новими людьми, уникнути незручних ситуацій і захиститися від упередженої критики.
Книга складається з 18 розділів, які містять поради щодо того, як вишукано робити компліменти, наголошувати на яскравих моментах у спілкуванні, говорити мовою співрозмовника, дотримуватися правила двох секунд, використовувати гумор у спілкуванні. Особливо велику увагу приділено тактиці ведення суперечки. Завдяки яскравим, дотепним прикладам та реальним історіям ця книжка стане вам чудовим співрозмовником і практичним посібником.
Томан І. Мистецтво говорити / пер. В.І. Романець. – К. : Політвидав України, 1989.
У науково-популярній книзі відомий чеський письменник і соціолог Іржі Томан на основі власного досвіду та життєвих спостережень дає практичні поради щодо того, як опанувати основи психологічних знань, краще оволодіти технікою розмови з колегами, друзями, рідними, як побудувати свій виступ перед аудиторією.
Перша частина книги, в якій ідеться про те, як навчитися добре говорити у вузькому колі, і викладаються головні засади добрих стосунків із людьми, призначена для широкого кола читачів. Адже кожному треба знати, як покращити взаємини з людьми, як оволодіти навичками доброго спілкування.
Другу частину книги присвячено питанням правильного мовлення на нарадах і перед широким загалом слухачів. Ця частина, здавалося б, призначена переважно для тих, хто виступає перед широкою аудиторією. Однак кожен із нас, навіть наймовчазніший і найсором’язливіший, прочитавши цю книгу, може настільки змінитися, що зрештою почне гарно і без страху говорити і під час публічного виступу. І це не перебільшення!
Каріа А. Надихай своєю мовою: 23 правила сторітеллінга від кращих спікерів TED Talks / Акаш Каріа. – Київ : Сварог, 2020. – 97 с.
Ця книга – ключ до результативних переговорів, блискучих презентацій та нових перспектив впливу. Автори книги, експерти в області переконання і впливу, розкриють секрети, як приводити голос у бойову готовність, керувати емоціями, виступати «без папірця» перед величезною аудиторією і управляти своїм голосом. Вони доводять, що переконливості і авторитетності можна навчитися.
Ось на які запитання можна знайти відповідь у цій книжці: яка роль сторітеллінга в успішному виступі? З чого початки свій виступ? Яка роль конфлікту в успішному спілкуванні? Як оживити персонажів вашої історії? Якими подробицями варто ділитися, щоб прикрасити свою історію? Як утримувати увагу публіки?
Читайте керівництво з ефективного спілкування і весь світ вам скаже «так!».
Флемінґ К. Говорити легко та невимушено: як стати приємним співрозмовником / пер. з англ. Ш. Нодя. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 238 с.
Відомий бізнес-тренер Джеймс Борґ, автор багатьох відкриттів у галузях спілкування, особистісного розвитку, мови тіла та «контролю мислення», пропонує прості і практичні поради для кожної людини.
Його методика допоможе змінити спосіб мислення і поведінку в особистому житті й на роботі, зробить життя цікавішим, насиченішим і позбавить зайвого стресу, а ваші навички спілкування сягнуть геть нового рівня.
Карнегі Д. Як здобувати друзів і впливати на людей / пер. І. Іванченко. – Київ : КМ-БУКС, 2022. – 256 с.
У 1926 р. Дейл Карнегі видав свою першу книгу – «Ораторське мистецтво та вплив на ділових партнерів». Якось директор видавництва відвідав його лекції з практичної психології і був настільки вражений, що запропонував узагальнити всі матеріали та опублікувати їх у вигляді чергової книги. Так з’явилася найвідоміша у світі робота Дейла Карнегі «Як здобувати друзів і впливати на людей», яку називають «підручником успіху».
У захоплюючій і доступній формі автор розповідає про те, як справляти хороше враження на людей і завдяки цьому впливати на їхнє рішення. У ній ви знайдете шість способів, як сподобатися людям; дванадцять способів, як змусити людей думати як ви; дев'ять способів, як змінити людей, не образивши їх, та багато іншого.
Уже в перший рік книга розійшлася мільйонними тиражами. Протягом десятків років ця книга залишалася у списках бестселерів газети New York Times. Карнегі став засновником «Інституту ефективного ораторського мистецтва та людських відносин». На сьогодні книжка Дейла Карнегі "Як здобувати друзів і впливати на людей" залишається найбільш новаторським та позачасовим бестселером і активно перевидається.
Читайте, вивчайте – і ви зможете впливати на цей світ та змінювати його на краще!