Незламний Херсон Михайла Олійника
Напередодні річниці визволення Херсона відбувся особливо щемливий «Вечір поезії з Гончарівкою». Формат зустрічі – читання вголос віршів відомого й шанованого херсонцями поета Михайла Олійника.
Ми об’єдналися довкола читання віршів усіма нами знаного й дуже талановитого поета, палкого патріота рідної Херсонщини Михайла Олійника.
Михайло активно займався поетичною діяльністю до війни. А ось з початку повномасштабного вторгнення поезія стала невід’ємною частиною його життя. І за цей час він написав понад 400 віршів, побачили світ три його поетичні збірки. Поет мав задум створити поетичну трилогію – цикл книжок про війну, окупацію рідного міста та перемогу. І цей задум успішно здійснено.
Так, невдовзі після звільнення міста побачила світ перша частина трилогії – «Незламний Херсон», до якої ввійшли вірші, написані у період окупації міста. Автор навіть не очікував, що книжка стане настільки популярною. Її вже читають у багатьох країнах.
Друга частина – «Цвіт акації в окупації» – стала продовженням циклу віршів на воєнну тематику.
Третя збірка, що має назву «Я розкажу вам про Херсон», також «про людські емоції, викликані війною, про наш край, про відчуття і думки херсонців, які переживає будь-яка нормальна людина, коли бачить навкруги біль і подвиги, страх і геройські вчинки, втрату серед знайомих і близьких та продовження життя у всіх його проявах, буденність обстрілів, які стають таким ж звичними, як двірники у бронежилетах» (Вадим Яровий).
Ця збірка має свою «родзинку»: тексти віршів супроводжуються різноманітними краєвидами нашого рідного міста у виконанні знаного майстра пензля Олександра Степаненка. Таке поєднання поетичного і художнього дає можливість читачеві долучитися до різних проявів культурного життя в Херсоні, ознайомитися як із поетичним доробком Михайла Олійника, так і відкрити для себе одного з відомих херсонських художників.
У віршах Михайла Олійника – не лише тема війни. Його поезія – про красу херсонського краю, безкраї степи, Дніпро, пшенично-кавунові поля, рідну мову, про почуття та мрії.
Вірші поета не просто швидко набули популярності – деякі з них стали дуже чуттєвими піснями, від яких плачуть сотні херсонців. Згадаймо «Я проїду Антонівський міст» і «Назад додому». Майже одразу вони залунали й на тимчасово окупованій лівобережній Херсонщині.
Особливістю творчого стилю віршів митця, які з легкої руки пана Вадима Ярового отримали назву вірші-олійники, є те, що вони – без розділових знаків, а всі слова, крім власних назв, написано з малої літери. Такий прийом дає можливість читачеві самостійно визначити інтонацію та ритміку, на власний розсуд розставити акценти.
Для херсонців поезії Михайла Олійника – не просто сильні, а насамперед – дуже близькі, бо створені на їхній землі і з великою любов’ю до маленької Батьківщини.
Дякуємо, поете, за Ваші вірші, які об'єднують херсонців, де б хто з нас зараз не перебував.
Дякуємо шановному Вадиму Яровому, автору передмов до збірок поезій «Незламний Херсон», «Цвіт акації в окупації» та «Я розкажу Вам про Херсон», який під час зустрічі зміг розповісти багато важливих історій щодо поезії Михайла Олійника.
Було дуже приємно слухати усіх, хто підготував ті вірші Олійника, які найбільше відгукнулися і так проникливо їх продекламував.
«Вірші як молитви, вірші, що об'єднують, вірші, що змушують плакати і такі, що дають надію на краще» – ось такі відгуки ми почули під час заходу про поезії Михайла Олійника.
Бажаємо поету натхнення. І чекаємо на збірку про переможні Херсон і Херсонщину.