Головна Новини Портрети Сергія та Ольги Сільванських: унікальна знахідка на аукціоні

Портрети Сергія та Ольги Сільванських: унікальна знахідка на аукціоні

12.05.2020 11:57

Прогулянки інтернет-аукціонами – досить цікаве заняття.

Так, зовсім нещодавно на інтернет-аукціоні meshok.net було виставлено лот «Портрет Ольги Сільванської», на якому зображено молоду дівчину приємної зовнішності. Ймовірно, для того, аби надати більшу значимість цьому лотові, в описі до нього було зазначено, що на портреті зображено рідну сестру Сергія Сільванського. Це ім'я добре відоме колекціонерам екслібрисів в Україні та за кордоном, бібліофілам, місцевим краєзнавцям.

Для довідки:
Уродженець Херсона Сергій Олександрович Сільванський (1893-1937) залишив помітний слід у культурному процесі 20-30-х років минулого століття як історик-краєзнавець, бібліограф і дослідник вітчизняного книжкового знаку.
Коло інтересів цієї неординарної особистості було досить широким: він писав вірші, статті, нариси з історії Херсона, брав найактивнішу участь у влаштуванні художніх виставок у музеї і громадській бібліотеці. Однак у бібліофільських колах Сергій Сільванський відомий у першу чергу як колекціонер, який зібрав одну з найбагатших колекцій книжкових знаків; як автор книг і статей про екслібрис, упорядник бібліофільської бібліографії. Його творчий шлях укладається в досить короткий часовий відрізок – близько десяти років, який можна розділити на два приблизно однакові періоди: херсонський (1925-1929 рр.) та московський (1930-1935 рр.).
У сім'ї Сільванських було кілька дітей. Ольга (1890 р.) – старша сестра Сергія Олександровича.

Як ознайомчий матеріал до лоту було представлено і портрет самого Сергія Сільванського, а також його фото. До теперішнього часу це єдина фотографія колекціонера, яку було знайдено архівістом Оленою Марущак у фонді Державного архіву Херсонської області. Фото широко представлено в інтернеті, адже використовується всіма авторами публікацій про С. О. Сільванського.

На звороті обох портретів наклеєно ярлик власника Сергія Сільванського, вказано імена зображених – Ольга і Сергій Сільванські, художника – Олександр Лозинський, дата – 1917 рік і місце написання портретів – Херсон.

Про художника подано стислу інформацію в описі лоту: «Роботи пензля Лозинського Олександра Олександровича – російського і радянського лікаря-бальнеолога, історика і журналіста. Він захоплювався портретом і пейзажним живописом». У Вікіпедії видатному вченому-бальнеологу присвячено велику статтю, в якій є згадка про його захоплення: «Лозинський писав вірші, складав музику, грав на музичних інструментах, співав; володів англійською, німецькою, французькою, польською, латинською, арабською, хінді мовами». Але нічого не сказано про його захоплення живописом. Яким чином у 1917 році О.О. Лозинський міг опинитися в Херсоні, що його пов'язувало з родиною Сільванського? Одним словом, історія написання портретів Ольги та Сергія Сільванського оповита таємницею.  Місцевим краєзнавцям тепер є над чим поламати голови.

Портрет Ольги Сільванської на аукціоні не було продано.  І це гарна новина.  Можливо, обидва портрети будуть виставлені на продаж через певний час.  Особливої ​​художньої цінності вони не представляють. А ось історичну – безсумнівно. Сергій Сільванський є представником інтелектуальної еліти –дуже тонкого прошарку херсонського суспільства початку XX століття.  Сам факт виявлення цих портретів 100-річної давності – подія неординарна в культурному житті нашого міста. І місце цим картинам – у Херсонському художньому музеї!

Можливо, з'явиться у нас місцевий меценат, який захоче залишити про себе добру пам'ять і зробить місту такий щедрий подарунок?

 Ольга Лянсберг

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 23 24
25 26 27 282930