Шановні користувачі! У серпні та вересні поточного року відбувається оновлення нашого інформаційного ресурсу, тому можливі тимчасові технічні складнощі у користуванні сайтом
Просимо вибачення за незручності

Рецензии

РЕЦЕНЗИИ

                                         Олена Марущак                

Видано в Херсоні. 1842-1942 : кат. місцевого друку / ХОУНБ ім. Олеся Гончара; авт. - уклад. Лянсберг О. В.; відп. ред. Зелена Л.І. – Херсон, 2009. – 199 с.

Нещодавно побачив світ каталог місцевого друку «Видано в Херсоні. 1842-1942», який підготувала Херсонська ОУНБ ім. Олеся Гончара. Це перша спроба виявити та систематизувати книжкову продукцію, яка була надрукована в Херсоні з часів заснування першої друкарні.
Відтворити історію друку в м. Херсоні – така амбітна мета постала перед автором-укладачем каталогу О.В. Лянсберг понад п’ять років тому. Гортаючи сторінки рецензованої книги, стає зрозуміло, що автор у результаті копіткої праці безумовно досягла поставленої мети, здійснивши укладання фундаментальної бібліографії херсонських видань, тим самим втіливши завдання майже сторічної давнини, яке колись ставило на Півдні України перед своїми членами Одеське Бібліографічне товариство.
Вважаю, що «зараз Херсон – маленька Одеса (Михайло Семенко), може привітати Херсонську обласну бібліотеку ім. Олеся Гончара в особі О.В. Лянсберг за вдалу спробу систематизувати книжкову продукцію з часів заснування у місті першої друкарні.
Книга має чітку структуру.
У передньому слові «Від укладача» подається інформація про етапи підготовки і першоджерела видання. Важливо, що автором-укладачем досліджено і опрацьовано як фонди всіх наукових і спеціальних бібліотек м. Херсона, так і приватних книжкових зібрань. Особливо слід зазначити максимальну повноту інформації про всі херсонські видання, в т. ч. і ті, які не збереглися, досягнуту укладачем завдяки проведеній колосальній пошуковій роботі над матеріалами по темі у місцевій і російській пресі, друкованих бібліографічних джерелах провідних українських та російських книгознавців.
Наступним цікавим і важливим розділом книги є нарис «З історії книговидавництва в Херсоні». Не буде перебільшенням вказати, що це перший досвід формування цілісної і розгорнутої картини розвитку книжкової справи у нашому місті. Адже досліджено матеріали про перші друкарні та їх видання, окремі підрозділи нарису присвячено Херсонським приватним друкарням та книговидавцям. Оприлюднення цих маловідомих сторінок є значним внеском Херсонської обласної наукової бібліотеки ім. О. Гончара в історію культури нашого краю.
Каталог укладений О. В Лянсберг відповідно до існуючих стандартів бібліографічного опису друкованих документів і містить понад 1600 бібліографічних записів, розташованих за абеткою. Добре, що укладач вказує місце зберігання видання або джерело інформації про нього. Каталог місцевого друку висвітлює столітню історію книговидавництва в м. Херсоні з вичерпною повнотою і є основою для подальших досліджень науковців у різних галузях знання.
Інформація, яку подано у допоміжних покажчиках до каталогу, - іменному, алфавітно-предметному, покажчику друкарень, видавничих організацій та установ, видавців і видавництв, значно доповнює зміст і сприяє зручності у користуванні.
Підсумовуючи, зазначимо, що вихід у світ каталогу місцевого друку «Видано в Херсоні. 1842-1942» є актуальною та непересічною подією, що матиме не тільки регіональний резонанс. Це широке поле для наукових пошуків і узагальнень, які так потрібні вітчизняному книгознавству.

27.05.2009

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

      1
2345678
910 11 12131415
16 1718 19 202122
23242526272829
30