Головна Новини «Україна обох боків Дніпра має бути на вічні часи вільною від чужого панування»: Пилип Орлик і перша українська Конституція

«Україна обох боків Дніпра має бути на вічні часи вільною від чужого панування»: Пилип Орлик і перша українська Конституція

27.06.2024 12:55

Черговий червневий «Вечір історії з Гончарівкою» відбувся напередодні Дня Конституції України. І, звісно ж, ми з нашими чудовими друзями – НІКЗ «Гетьманська столиця в Батурині» в особі Наталії Дробязко говорили про Конституцію Пилипа Орлика 1710 р. під назвою «Договори і Постановлення прав і вольностей Війська Запорозького».

Дана Конституція стала важливою віхою української політико-філософської і правової думки. За своїми демократичними принципами суспільного життя вона значно випередила свій час і стала першим прикладом моделі парламентської держави.

Про те, де зароджувалась ідея цього унікального документу, де нині зберігається перша українська Конституція та цікаві факти про неї розповіла нам на онлайн-лекції історик Національного заповідника «Гетьманська столиця» Наталія Дробязко.

Оригінальність і переваги Конституції Пилипа Орлика полягають у поєднанні загальнодемократичних засад із козацькими традиціями Запорозької Січі. У ній детально розкрито внутрішні і зовнішні питання життя України.

Пані Наталя розповіла, що Конституція написана трьома мовами: латиномовна версія зберігається в Швеції, староукраїнська в росії та польська. Копії оригіналу Конституції староукраїнською мовою й скороченої редакції латинською мовою, так само, як і всі інші, відомі на сьогодні копії цього документу, зберігаються в Центральному державному історичному архіві України, м. Київ.

У Конституції Пилип Орлик прописує деякі статті, які є дуже актуальними зараз. Це і непорушність та цілісність кордонів, та повернення всіх полонених, які в державі Московській знаходились. Також сплата всіх збитків, яких Москва завдала під час війни. Врегулювання відносин з Кримом. Про вдів-козачок і осиротілих дітей козацьких він згадує як таких, кого треба від всяких повинностей звільнити і не обтяжувати жодними податками. Так само і питання віри – Орлик написав, що церква мала би підпорядковуватись Константинопольському патріархату. Відомий історик Олександр Алфьоров вважає, наприклад, що за Конституцією Пилипа Орлика можна було б жити і сьогодні, підпорядкувавши лише деякі статті під наше сучасне життя.

Для українців ХХІ ст. Конституція Пилипа Орлика є надзвичайно актуальним документом, адже в ній закладені питання, які є аналогічними для сьогодення. Ворогом України, як і 300 років тому, є росія, яка нападає, пригнічує, обкрадає Україну і обмежує її права. А слова з першої української Конституції і сьогодні доречні: «Україна обох боків Дніпра має бути на вічні часи вільною від чужого панування».

Сучасна Конституція була прийнята 28 червня 1996 р. Усі автори залишили на ній свої дарчі написи. Зберігається в архіві.

Дякуємо пані Наталії та всьому НІКЗ «Гетьманська столиця в Батурині» за цікаві та пізнавальні зустрічі.

Ми маємо знати Конституцію, яка гарантує наші права та встановлює обов’язки. Дуже важливо, щоб ніхто її не порушував.

Календар подій

      1 2
345 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 1819 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30