Василь Янчук – засновник школи аграрного права України: до 100-річчя від дня народження
Василь Янчук – засновник школи аграрного права України (до 100-річчя від дня народження)
Василь Янчук – академік Академії правових наук України та Міжнародної академії інформатизації, доктор юридичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Премії імені Ярослава Мудрого.
Василь Зіновійович народився 23 січня 1925 р. в с. Мончин Погребищенського району Вінницької області, у родині селянина. Навчався в Мончинецькій неповній середній школі Погребищенського району (1932-1938 рр.), з 1938 по 1940 роки – в Погребищенській районній середній школі. У 1940-1941 роках навчався у 9-му класі Сопинської середньої школи Погребищенського району, яку закінчив на відмінно.
На початку німецько-радянської війни разом із родиною був евакуйований у село Ключі Алтайського краю. У 1942-1943 роках навчався в 4-й Московській спеціальній артилерійській школі. Був мобілізований до Дніпропетровського Червоного прапора артилерійського училища, яке закінчив у січні 1945 року, отримав звання молодшого лейтенанта і був направлений до артилерійського запасного полку. У квітні 1945 року потрапив на фронт, а 1 травня 1945 року вступив в Берлін разом з 5-ю ударною армією. Отримав важку контузію, частково втратив зір.
У 1945-1946 роках навчався в Свердловському юридичному інституті, у 1946-1950 роках – на юридичному факультеті Київського університету ім. Тараса Шевченка, 1950-1953 роках – в аспірантурі. У січні 1954 року захистив кандидатську дисертацію на тему «Матеріальна відповідальність сторін за договором МТС з колгоспом».
Працював на юридичному факультеті Київського державного університету імені Тараса Шевченка (1952-1983 рр.), а до 1996 року – періодично на посадах викладача (з 1952 р.), доцента (з 1961 р.), професора, з 1970 р. – завідувач кафедри цивільного права та з 1979 року – кафедрою трудового, колгоспного і природоохоронного права.
Захистив дисертацію (листопад 1969 р.) на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук на тему «Теоретичні проблеми кодифікації законодавства про колгоспи». У 1971 р. присвоєно вчене звання професора.
На юридичному факультеті Київського державного університету ім. Тараса Шевченка викладав курс «Колгоспне право». Основними напрямами наукової і педагогічної діяльності були проблеми земельного, колгоспного та сільськогосподарського права. Значну увагу приділяв дослідженню проблем кодифікації законодавства про колгоспи. Із пропозиціями про затвердження Примірного статуту колгоспу та його змісту неодноразово виступав на науково-практичних конференціях, які проводились на юридичному факультеті Київського університету. Дослідженню теоретичних проблем становлення колгоспного права присвячено ряд статей, надрукованих у Віснику Київського університету.
З 1984 року – завідувач сектора Київської філії Всесоюзного науково-дослідного інституту споживчої кооперації. У жовтні 1992 року обраний дійсним членом Академії правових наук України.
В. З. Янчук був віце-президентом Спілки юристів-аграрників України, виступив ініціатором створення ряду наукових юридичних центрів та навчальних закладів, в тому числі в Національному аграрному університеті.
Академік В. З. Янчук завжди мріяв про підготовку юристів-аграрників у аграрному ВУЗі, які б були готовими захищати права селян. Мрія всього життя академіка збулася у 2001 р., коли завдяки його зусиллям у Національному аграрному університеті (з 2008 р. – Національний університет біоресурсів і природокористування України) був створений юридичний факультет, і розпочалася підготовка фахівців за спеціальністю «Правознавство». Також була відкрита аспірантура і докторантура за спеціальністю земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право.
Академік В. З. Янчук – фундатор школи аграрного права в Україні. Наукова школа заснована на початку 70-х років минулого сторіччя на юридичному факультеті Київського державного університету імені Тараса Шевченка як наукова школа сільськогосподарського права. Із створенням у 1996 р. в Національному аграрному університеті кафедри аграрного права та приходом на неї у 1999 р. академіка В. З. Янчука наукова школа дістала новий поштовх та набула активного розвитку та зміцнення.
Роль академіка В. З. Янчука в розвитку школи аграрного права та юридичної освіти в Національному аграрному університеті кафедри аграрного права України гідно оцінена університетом – йому були присвоєні почесні звання «Заслужений діяч науки і техніки України» та «Заслужений професор Національного аграрного університету», а кафедра аграрного, земельного та екологічного права юридичного факультету ННІ земельних ресурсів та правознавства, яку очолював академік, по його смерті у вересні 2006 р. названа ім’ям академіка В. З. Янчука.
Справа життя Василя Зіновійовича продовжується в роботі його учнів: нині вже чотири покоління науковців налічує наукова школа академіка.
Сучасну доктрину аграрного і земельного права неможливо уявити без наукових праць Василя Зіновійовича. Завдяки його напруженій і багаторічній праці склалася потужна наукова база з дослідження та впровадження у практичну площину розробок у вказаній сфері.
Розв’язання проблем кодифікації законодавства є особливо актуальним для аграрного права як галузі права, науки та навчальної дисципліни.
Теоретичні розробки В. З. Янчука в цьому напряму стали підґрунтям для подальшого дослідження прав та обов’язків членів колективних сільськогосподарських підприємств та сільськогосподарських кооперативів. Науковець вважав, що «колгоспноправовими є відносини не тільки усередині колгоспу (управлінські, трудові, майнові та організаційні), але й відносини, що складаються всередині системи міжколгоспних організацій». Такий підхід дозволив йому, з врахуванням особливостей структури та змісту колгоспних правовідносин, здійснити їх поділ на внутрішні і зовнішні. Ця класифікація стала традиційною в науці аграрного права та використовується у всіх підручниках при характеристиці аграрних правовідносин. Цікавими, хоча й неоднозначними є підходи В. З. Янчука до визначення методів правового регулювання галузі колгоспного права.
Так, науковець зазначав, що «колгоспному праву, оскільки воно регулює комплекс органічно пов’язаних, але все ж відмінних за своїм предметом відносин, поряд з методом поєднання державного керівництва колгоспами з колгоспною демократією властиві і інші методи регулювання (статутний метод, метод членства в колгоспі тощо)».
Вперше в науці колгоспного права він провів розмежування колгоспного законодавства й законодавства про колгоспи, вважаючи, що останнє є ширшим та «включає в себе поряд з колгоспним законодавством правові акти інших галузей законодавства, норми яких визначають правове становище колгоспу як суб’єкта зовнішніх державно-правових, адміністративно-правових, земельно-правових, фінансово-правових, цивільно-правових і процесуальних відносин».
В. З. Янчук має близько 150 публікацій. Брав участь у написанні 6 підручників з основ права, а також двох підручників з радянського права, «Радянське колгоспне право» (1978 р.). Під науковим керівництвом та у співавторстві В. З. Янчуком видано юридичні довідники для працівників сільського господарства у 1968, 1972, 1982, 1986 рр., «Відповідальність колгоспників за порушення трудової дисципліни» 1962 р., «Проблеми теорії колгоспного права» 1969 р., «Правове регулювання соціального страхування колгоспників» 1976 р., «Правове становище спеціалістів колгоспу» 1979 р., «Юридичний довідник для працівників сільського господарства» 1982 р., «Юридичний довідник працівників сільського господарства» 1986 р. а також «Науково-практичний коментар Примірного Статуту колгоспу» в 1988 р.
Співавтор підручників «Кооперативне право» 1988 р., «Аграрне право України. Практикум» 2001 р., «Земельний кодекс України. Науково-практичний коментар» 2003 р.
За ініціативою вченого та у співавторстві з ним видано в 1963, 1972, 1982, 1986 рр. «Збірники колгоспного законодавства», а в 1972 і 1979 рр. – «Збірники земельного законодавства». Є автором ряду наукових статей, рецензій, тез доповідей і повідомлень на міжнародних і республіканських теоретичних конференціях.
Брав участь у законотворчій роботі, зокрема в підготовці проєкту Закону «Про колективне сільськогосподарське підприємство», який за рекомендацією Кабінету Міністрів України був прийнятий Верховною Радою України 14 лютого 1992 р.
Внесок вченого відмічений і спеціалістами в інших галузях права, що зумовлено комплексністю науки аграрного права. Праці Янчука В. З. і досі слугують основою для дослідницької роботи студентів та пошукувачів.
Помер Василь Зіновійович Янчук 5 вересня 2006 року. Похований на Південному кладовищі під Києвом. Пам'ятна дошка на батьківщині, в с. Мончин Погребищенського району Вінницької області.
Більше про академіка В. З. Янчука та його праці можна дізнатися з джерел:
- Аграрне право України: підручник / В. З. Янчук, В. І. Андрійцев, С. Ф. Василюк; за ред. В. З. Янчук. – Київ : Юрiнком Iнтер, 2000. – 720 c.
- Єрмоленко В. Наукова спадщина Василя Зіновійовича Янчука: з минулого у майбутнє [Електронний ресурс] / В. Єрмоленко, О. Гафурова. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://dspace.onua.edu.ua/server/api/core/bitstreams/0e50e7c7-14e3-404b-b40b-3013058977d9/content. – Назва з екрана. – Дата звернення : 11.01.2025.
- Захист прав колгоспників у суді / В. Пастухов, О. Коцюба; Ред. В. З. Янчук. – Київ : Урожай, 1974. – 299 c.
- Коваленко Т. До 90-річчя від дня народження Василя Зіновійовича Янчука / Т. Коваленко // Митна справа. – 2015. – № 5. – С. 100–101.
- Малишко М. І. Екологічне право України: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл ./ М. І. Малишко; за ред. В. З. Янчука. – Київ : Юрид. кн., 2001. – 391 с.
- Порадник керівникові сільськогосподарського підприємства: [наук.-практ. посіб.] / за ред. А. П. Гетьмана, В. З. Янчука. – Київ : Юрінком Інтер, 2005. – 644 с.
- Примірний статут колгоспу: науково-практ. коментар / В. З. Янчук, В. С. Шелестов, I. О. Середа; за ред. В. З. Янчук. – Київ : Урожай, 1988. – 299 с.
- Янчук В. Аграрне право (Оглядові лекції, практичні навчання, нормативні акти) : навч.-метод. посіб. / В. З. Янчук. – Харків : Ксілон, 2000. – 239 с.
- Янчук В. Вибрані твори / В. Янчук; упоряд. і пер. слово В. М. Єрмоленко. – Київ : Юрінком Інтер, 2015. – 384 с.
- Янчук Василь Зіновійович [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://nubip.edu.ua/node/12316. – Назва з екрана. – Дата звернення : 07.01. 2025.
Підготувала Т. Федько