«Відображення зниклих років...»: до виходу в світ каталогу «Колекція екслібрисів М.А. Ємельянова..."
У 2008 році до 230-річчя нашого міста Ємельянов Михайло Андрійович - відомий колекціонер і бібліофіл, подарував Херсонському художньому музею ім. Олексія Шовкуненка унікальну колекцію екслібрисів, яку було започатковано ще в 60-х роках минулого сторіччя. Є в колекції раритетні зразки екслібрисів, розроблені відомими художниками-графіками «срібного» століття - Кузьмою Петровим-Водкіним, Леонідом Пастернаком, Дмитром Мітрохіним, Сергієм Чехоніним, Михайлом Кузьміним, Мстиславом Добужинським, Павлом Шиллінговським. Значну частину колекції книжкового знаку Михайло Андрійович успадкував від херсонського художника Курнакова, також йому були передані зразки малої графіки з колекції краєзнавця С. Щербакова.
Колекція М.А. Ємельянова дозволила виділити у фондах музею самостійний розділ екслібриса. На сьогоднішній день всі екслібриси пройшли облікову обробку, кожен експонат отримав власний паспорт, в якому відображена його історія. І, як результат цієї кропіткої роботи - підготовлено та видано каталог «Колекція екслібрисів М.А. Ємельянова у зібранні Херсонського художнього музею ім. О.О. Шовкуненко» (Херсон, 2013).
25 квітня 2013 в музеї відбулася наукова конференція «Екслібрис в колекції музею...», на якій було представлено каталог. На жаль, Михайло Андрійович не зміг бути присутнім на цьому заході. Було зачитано його звернення до учасників конференції:
Дорогие друзья!
Простите меня за то, что из-за преклонного возраста и продолжительной болезни не смогу присутствовать сегодня на презентации книги-каталога коллекции моих экслибрисов, теперь находящихся в собрании Херсонского художественного музея им. А.А. Шовкуненко. Но мысленно я нахожусь с вами и рад, что сегодня состоится такое событие.
Этот каталог был напечатан при содействии дирекции музея, а его составителем и автором является ведущий научный сотрудник научно-экспозиционного отдела Наталья Акимовна Кольцова. На её плечи легла исследовательская работа по обработке коллекции, начиная с поисковых сведений о владельцах экслибрисов и заканчивая нахождением данных о художниках графиках, их исполнивших. В подготовке каталога к печати активно участвовал ещё один человек – это недавно ушедший в мир иной библиофил, краевед и экслибрисист Черников Владимир Андреевич, чья помощь в работе над каталогам была просто неоценимой.
Данная коллекция экслибрисов имеет свою историю. Её владельцами были не один десяток книголюбов. В 60-е годы прошлого столетия она появилась в Херсоне. Прибыла из Москвы! Её обладателями были некоторые члены городского клуба любителей книги. В числе их был и я. За годы коллекционирования моя коллекция всё время пополнялась.
Со временем я пришёл к выводу: коллекция не должна замыкаться в стенах одной квартиры. Её назначение гораздо шире. Она должна служить людям. Наряду с произведениями живописи, графики, книг по изобразительному искусству, я передал безвозмездно и коллекцию экслибрисов в Херсонский художественный музей. Мне приятно, что моя коллекция просто не легла на полки музейных фондов. Она обработана и радует посетителей музея.
Я надеюсь, что каталог, в котором собраны новые данные о книголюбах и художниках, будет интересен и специалистам, и просто неравнодушным к книге людям.
С искренним уважением Михаил Андреевич Емельянов.
Каталог презентувала провідний науковий співробітник Херсонського художнього музею ім. О.О. Шовкуненка Наталія Якимівна Кольцова. Це була надзвичайно цікава розповідь про історію херсонської колекції, про найбільш цікаві екслібриси - їх творців і власників.
На презентації каталогу були присутні всі члени міського клубу книголюбів «Кобзар». З Одеси приїхав Селіванов Володимир Ілліч - колекціонер, бібліофіл, член Національної спілки бібліофілів. Він поділився з учасниками своїми спогадами про художника-графіка Олексія Юпатова, який виконав для херсонських книголюбів 8 екслібрисів.
По закінченню конференції 2 екземпляра каталогу «Колекція екслібрисів М.А. Ємельянова... » були подаровані музеєм обласній науковій бібліотеці ім. О. Гончара. Дійсно, царський подарунок! Адже тираж каталогу - 25 (!) примірників. Такий «скромний» тираж - не спроба зробити видання «рідкістю» вже в момент його виходу в світ. Це просто реалії нашого часу: на подібні проекти в бюджеті немає коштів, а зі спонсорами в Херсоні завжди було складно.... Проте 25 примірників каталогу, що представляє безперечний інтерес для бібліофілів, колекціонерів, істориків, музейників і т.д. - все ж надруковані.... І це в черговий раз підтверджує думку про те, що культура в провінції, якщо ще й жива, то тільки завдяки подвижницькій праці окремих ентузіастів...
Коментарі