Головна Наші публікації: ЕБ Статті в друкованих та інтернет виданнях Віжічаніна Л. «Літературні вечори з Гончарівкою» – корисне інтелектуальне дозвілля (з досвіду Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара щодо популяризації книги та читання)

Віжічаніна Л. «Літературні вечори з Гончарівкою» – корисне інтелектуальне дозвілля (з досвіду Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара щодо популяризації книги та читання)

Лілія Віжічаніна, завідувачка відділом наукової інформації та бібліографії 
Херсонської обласної універальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара

«Літературні вечори з Гончарівкою» – корисне інтелектуальне дозвілля
(з досвіду Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара щодо популяризації книги та читання)

Херсонська ОУНБ ім. Олеся Гончара завжди була осередком промоції української літератури, зустрічей з відомими українськими митцями, презентацій їхніх книжкових новинок.

З часу повномасштабного вторгнення бібліотека, на жаль, знищена фізично, але вона все так само залишається центром інтелектуального та культурного життя, але тепер не лише херсонців, але й наших нових друзів з різних міст України,  адже зустрічі в режимі онлайн не мають бар’єрів.  

Серед низки цікавих онлайн-проєктів Гончарівки особливий інтерес у користувачів викликають «Літературні вечори з Гончарівкою». Вони відбуваються у форматі презентації книжкових видань, бесід із письменниками, лекцій літературознавців, працівників музеїв про маловідомі сторінки життя й діяльності українських письменників доби Розстріляного Відродження та митців-шістдесятників, інтерактивних тематичних заходів.

На даний час гостями проєкту стали близько 50 осіб. Серед них – відомі українські письменники Леся Гук, Світлана Дідух-Романенко, Любов Долик, Валентина Захабура, Анастасія Левкова, Сергій Пантюк, Світлана Тараторіна, Тетяна Череп-Пероганич, Тетяна Шептицька, журналісти Богдан Логвиненко, Ірина Садула та Уляна Скицька, наукові працівники музеїв – Музею шістдесятництва, Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», музею видатних діячів української культури та багато ін.

Особливо важливе місце посідають зустрічі з письменниками з Херсонщини, більшість з яких за час повномастшабного вторгнення написали нові книги, присвячені Херсону та Херсонщині в час тимчасової окупації. Так, Альона Мовчан презентувала свій роман-хроніку «Окупація», Артем Петрик – книги «Сни про Херсон» та «Його звуть Падре». Своєю поезією, яка народилася в час повномасштабного вторгнення, ділилася поетка Тетяна Гладиш. Було проведено вечір читання поезій херсонця Михайла Олійника, який за час повномасштабного вторгнення написав понад 400 віршів та видав 6 збірок поезій, а нині працює над прозовим твором про Херсон.

Загалом було організовано близько 50 зустрічей. Їх учасниками стали вчителі української мови та літератури, вихователі дитячих садків,  викладачі закладів вищої освіти, бібліотекарі, лікарі, військовослужбовці, учні херсонських шкіл та пенсіонери – з різних українських міст – Херсона, Миколаєва, Одеси, Запоріжжя, Києва, Івано-Франківська, Нововолинська та ін.

Як сказала одна з постійних учасниць «Літературних вечорів з Гончарівкою», вчителька з Херсона Анна Барська, заходи проєкту є дієвими «пігулками» духовної мудрості, що дають змогу усвідомлювати національну ідентичність. «Після кожного заняття замислюєшся над минулим і вічним, справжнім і фальшивим. Роздумуєш, як змінити  себе і світ навколо на краще, яким має бути  твій внесок у відродження Батьківщини. Слухаючи історії неймовірних, гордих, незламних українців, «перлинок» нашого народу, розумієш, що це і є дороговказ як жити, як виховувати дітей, як відроджувати націю. Не можна відроджувати країну, якщо не знаєш її історії, літератури, культури», – зазначила вона.

Цей та інші численні позитивні відгуки учасників зустрічей свідчать про те, що роль проєкту «Літературні вечори з Гончарівкою» в сучасному національному, культурному відродженні українців важко переоцінити. Це корисний спосіб проведення дозвілля, який духовно та інтелектуально збагачує кожного учасника, сприймає емоційній розрядці, що є такою необхідною в нинішніх умовах. А ще вказані зустрічі вкотре доводять, що Гончарівка дбає про читацькі, інтелектуальні, емоційні  потреби своїх користувачів та друзів, яких є дуже багато. А отже, бібліотека потрібна суспільству і попереду в неї – чудове майбутнє.

// Бібліотечна планета. - 2024. - № 3. - С. 24-25. 

Календар подій

      1
23 4 5 6 7 8
9 10 11 12 131415
16171819202122
23242526272829
3031