World Savings Day – Міжнародний день економії

World Savings Day – Міжнародний день економії

 27 жовтня 1924 року відбувся Перший міжнародний конгрес ощадних банків у Мілані за участю представників 29 країн. В останній день конгресу, 31 жовтня, фінансовими інститутами була запропонована ідея святкувати Всесвітній день заощаджень (накопичень). 

Така назва свята існувала до 1989 року. І вже тоді останній день жовтня оголосили World Savings Day – Міжнародним днем економії за офіційною директивою ООН. Адже економія не обмежується заощадженнями. Вона охоплює такі поняття, як економія часу, енергетичних ресурсів, природних скарбів, корисних копалин. Щорічно свято відзначається 31 жовтня, а після директиви ООН 1989 року має офіційний статус.

Цього дня масштабно пропагують економно ставитися до невідновлюваних запасів природних ресурсів, навчають дбайливого ставлення до речей і раціонального підходу до витрат. Також варто замислитися над економією часу, сил, нервів.

День економії святкують у різних країнах.

За статистикою 2011 року до Міжнародного дня економії приєдналися такі країни: Азербайджан, Китай, Танзанія, Індонезія, Демократична республіка Конго, Узбекистан, Таджикистан, Еквадор, Колумбія, В’єтнам, Мексика, Перу та багато інших країн.

Міжнародний день економії також відзначає Грузія, де економія ніколи не була особливо популярна. В минулі часи, країна постійно перебувала під управлінням різних завойовників, люди були задіяні у різних війнах, більшості людей нічого не залишилося, що можна було б зберегти. Багаті ховали свої монети в глиняні горщики або частину свого багатства ховали в подушки. Велика кількість людей втратили більшу частину своїх заощаджень, коли радянський союз перестав існувати. Отже бачимо, що для Грузії Міжнародний день економії також є знаковим днем, адже ситуація майже ідентична і на теренах України.

Історія розвитку дня економії дуже популярна і в африканських країнах. З давніх часів на Мадагаскарі люди ховали свої заощадження в землю, викопували досить глибокі ями для сховищ своїх цінностей. На африканських землях було досить популярно заховувати гроші в бамбукові трубки на зберігання, які, з часом, можна було дарувати у вигляді подарунку.

Історія економії Китаю триває понад тисячу років. Сотні років тому, в Китаї, люди складали гроші в глиняні коробки. Такі коробки були закритими та доступ до грошей всередину був майже неможливим. Інтерпретуючи на сьогоднішній лад, це і є свого роду копилка, в яку ми звикли складати монети. Дістати заощадження звідти можна було тільки одним шляхом – розбити глиняну коробочку. На сьогодні традиційні копилки є найпопулярнішими серед дітей, їх роблять в формах кішок, собак, свиней, драконів та інших казкових тварин.

Наприклад, в Азербайджані, своєрідним символом дня економії обрана білка, яка тримає в руках повний горщик монет та має такий девіз: «Рости, збираючи!», а в Україні символом дня економії стала копилка у вигляді поросятка. Коли на світових фінансових ринках відбуваються деякі коливання, дуже важливо, щоб люди вміли керувати своїми особистими грошима і ресурсами.

З нагоди свята пропонуємо декілька важливих порад, щодо стратегії економії часу, адже, як відомо, час – це матеріал, з якого зроблене наше життя:  

  • плануйте свій день, але не впадайте в крайнощі: розписування кожного дня до найдрібніших деталей забере у вас більше часу, ніж ви витратите на виконання завдань без попереднього планування! Записуйте основні завдання, а також, за необхідності, опрацьовуйте приблизний план їх виконання. Так ви зможете, беручись до роботи, знати – що і в якій послідовності виконувати, а це вже прискорить процес;  
  • позбудьтеся зайвого. Як визначити, що якась зі справ зайва? Дайте собі відповідь на прості запитання: чи мені це потрібно, чи отримую я від цього задоволення, чи не заважає це моєму щастю? Позбудьтеся таких справ і завдань – і ви зможете використати зекономлений час для того важливого, що є частиною вашої самореалізації;  
  • навчіться відмовляти. Не дозволяйте себе використовувати. Якщо справді хочете допомогти людині, то сміливо беріть участь у розв’язанні проблем; але якщо не маєте бажання і погоджуєтеся на щось тільки із ввічливості або почуття обов’язку – то це не є нормальним явищем. Навчіться відмовляти, і робіть це без подальших докорів сумління;  
  • позбудьтеся добровільного відкладення запланованих дій (прокрастинації). Якщо хочете щось зробити, то зробіть просто зараз або заплануйте на конкретний час – але ніколи не тіште себе ілюзіями, що ви все встигнете завтра. Зрозумійте: у завтрашній добі стільки само годин, що і в нинішній, і якщо ви не знайшли в собі сили подолати щось сьогодні, то дуже мала ймовірність, що ви зможете це зробити завтра;  
  • обмежте себе в часі. Багато справ, навіть найпростіших, ми затягуємо у виконанні саме з тієї причини, що не визначаємо, коли хочемо отримати конкретний результат. Для того, щоб економити свій час, необхідно обмежити виконання кожної справи чіткими часовими рамками, і щосили намагатися в них вкластися;  
  • нейтралізуйте «викрадачів» вашого часу. Важливо визначити, що викрадає ваш час, і нейтралізувати це. Для цього проаналізуйте свій звичайний робочий день і порахуйте, скільки часу ви витрачаєте на пусті телефонні розмови, перегляд соціальних мереж тощо. Багато? Так от: відмовтеся від того, що не приносить вам користі;  
  • відпочивайте. Якщо ви будете мало відпочивати, то ваша продуктивність буде в кілька разів нижчою. Подбайте про нормальну тривалість і якість сну, а також не забувайте про повноцінні вихідні.

Хоча за гроші щастя не купиш, в сучасному світі вони цілком можуть забезпечити щасливе і комфортне життя.  Думка про те, як економити гроші і відкладати без зайвого стресу займає багато умів.

Практичні прийоми, які допоможуть економити:

  • не робіть імпульсивні покупки, дайте собі 24 години, щоб визначитися;
  • встановіть граничні ліміт витрат на місяць і дотримуйтеся його;
  • фіксуйте свої витрати за допомогою додатків або блокнота;
  • використовуйте знижки та купони;
  • заведіть карту з кешбеком;
  • не викидайте застарілу техніку, якщо її можна продати і заробити;

Практична сторона питання важлива, але якби вона вирішувала проблему, все було б не так складно. Людина це не робот, який може чітко слідувати алгоритму, а тому, необхідно окремо виділити кілька лайфхаків:

  • не обмежуйте себе у всьому, інакше це призведе до зриву;
  • замініть шопінг іншим хобі або прогулянками на природі;
  • отримуйте з відкладених грошей відсотки;
  • почніть відкладати з невеликих сум, поступово їх збільшуючи;

Жорстка економія в побуті може стати лише новою причиною стресу, однак і в цьому питанні можна викреслити непотрібні витрати. Практичні поради для дому, які актуальні в цей важкий час:

  • вибирайте енергозберігаючі лампи;
  • миючі засоби у великій упаковці виходять дешевше, ніж багато маленьких;
  • з накопичених обмилків можна зробити одне нове мило, це працює і зі свічками;
  • дозатор для засобу для миття посуду зменшить його витрату;

Кожен сам вибирає для себе спосіб економії. Головне – щоб це було в задоволення.

 

Радимо почитати:

  1. 31 жовтня – Міжнародний день економії. Що нам економити? [Електронний ресурс] Електрон. дані. – Режим доступу: https://credo.pro/2019/10/248190. – Назва з екрана. – Дата публікації: 31.10.2019. – Дата звернення: 28.10.2024.
  2. Дуброва Я. Як здійснити додаткову закупівлю за рахунок економії коштів / Я. Дуброва // Соціальний захист. – 2018. – № 9/10. – С. 59.
  3. Економія і бережливість: справа кожного, турбота спільна: анот. рек. бібліогр. покажч./ Держ. респ. б-ка УРСР ім. КПРС; ред. В. О. Кононенко – Київ : Політвидав України, 1986. – 61 с.
  4. Журенко О. Креативні способи заощадження грошей у побуті: розумні рішення для вашого гаманця. [Електронний ресурс] / О. Журенко. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://creditplus.ua/blog/kreatyvne-zaoshchadzhennya-v-pobuti. Назва з екрана. – Дата публікації: 01.05.2024. – Дата звернення: 28.10.2024.
  5. Коба В. Економія і бережливість електроенергії – справа всіх і кожного : урок з енергозбереження для учнів 7-8 класів / В. Коба // Сучасна школа України. Сер. Шкільний світ. – 2010. – № 5(трав.). – С. 30–33.
  6. Косовські М. Рекуператор - економія чи необхідність? / М. Косовські // Ринок інсталяцій. – 2008. – № 4. – С. 29-31.
  7. Москаленко О. Економія та демократія у фіскальній політиці [Текст] / О. Москаленко // Економічна теорія. – 2018. – № 4. – С. 57–78.
  8. Фесенко І. А. Методологія врахування часу в економічних обгрунтуваннях / І. А. Фесенко // Актуальні проблеми економіки. – 2010. – № 8. – С. 10–17. 
  9. Шольтишик Н. Утеплення будинку: комфорт і економія / Н. Шольтишик, С. Ярний // Сучасна школа України. Сер., Шкільний світ. – 2014. – № 9(верес.). – С. 4–35.
31.10.2024
 
World Savings Day – Міжнародний день економії
31.10.2024
 
Презентація видань «Літопис цивільного спротиву Херсона у вимірах повномасштабної агресії росії проти України у 2022 році» та «Херсон - 2022. З Україною в серці»
30.10.2024
 
Розмовний клуб онлайн: черговий крок до досконалої української
26.10.2024
 
«Мовно-поетичні лелітки» об'єднали шанувальників українського слова
25.10.2024
 
Об’єднані Гончарівкою та українським словом: Радіодиктант національної єдності-2024
24.10.2024
 
Перерване життя талановитого поета Дмитра Чепурного
24.10.2024
 
Святкування Дня української писемності та мови у розмовному клубі «Єдині»
23.10.2024
 
Інтелектуальна гра «Нота Єнота»: про фейки, дипфейки та знання як найбільший ворог пропаганди
23.10.2024
 
Херсон-Харків об’єднані українською: готуємося до Дня української писемності та мови
22.10.2024
 
Книги, з якими варто насолоджуватися осінню

Календар подій

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 111213
14 15 16 17 181920
21 22 23 24 25 26 27
2829 30 31