Зміна імені під час війни: що потрібно знати українцям?
Зміна імені під час війни: що потрібно знати українцям?
Попри війну, життя продовжується – і разом з ним виникає чимало правових питань. Одне з них – зміна прізвища, імені чи по батькові. Як це зробити сьогодні, які документи необхідні, та хто має право на таку зміну – дізнайтесь з онлайн-консультації, яку ми підготували спеціально для вас.
Порядок зміни прізвища, імені та по батькові в Україні під час війни
В Україні зміна імені дозволена з 14 років з дозволу батьків. А вже з 16 років підліток може не питати згоди в дорослих.
Щоб змінити імʼя, необхідно пройти визначені законодавством перевірки та інші процедури.
Відповідно до законодавства імʼя громадянина України зазвичай складається з прізвища, власного імені та по батькові. За власним бажанням або за певних обставин (наприклад, при укладенні чи розірванні шлюбу, при усиновленні чи його скасуванні) це імʼя можна змінювати. До речі, якщо вибрати собі інше прізвище чи імʼя українці могли й раніше, то змінювати по батькові закон дозволив з 1 січня 2021 року.
Як свідчить статистика Міністерства юстиції, до повномасштабної війни охочих змінити своє імʼя (йдеться про прізвище, власне імʼя та по батькові) було значно більше. Так, у 2021 році органи державної реєстрації актів цивільного стану зареєстрували 15 861 випадок зміни імені, із яких 490 – на Хмельниччині. А в 2024 році цим правом скористалися лише 6 753 людей, зокрема, 328 осіб на Хмельниччині.
З якого віку можна змінювати імʼя?
Право на власний розсуд змінити своє прізвище, власне ім’я, по батькові громадяни України отримують з шістнадцяти років. З чотирнадцяти років українці мають право змінити своє прізвище, власне ім’я та по батькові лише за згодою батьків або інших законних представників.
У яких випадках можливі зміни?
Змінити прізвище та імʼя в Україні дозволено за власним бажанням особи. Та найчастіше українці вирішують отримати інше прізвище, укладаючи шлюб. У цьому випадку законодавство дає можливість молодятам обрати один із варіантів:
- взяти прізвище одного з них як спільне для сім’ї;
- приєднати до прізвища одного з подружжя прізвище чоловіка/дружини;
- обом взяти подвійне прізвище.
При всиновленні дитини чи скасуванні всиновлення змінювати можуть власне імʼя дитини, прізвище та по батькові. Підставою для зміни по батькові також може стати зміна імені батька або вилучення даних про нього з актового запису про народження.
Куди звернутися, щоб змінити імʼя?
Алгоритм дій для зміни імені визначає Порядок розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи.
Відповідно до визначеного механізму заяву про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) українці, які мешкають на території України, мають подати до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання. При цьому слід показати паспорт громадянина України.
Якщо із заявою про зміну даних звертається дитина, яка досягла чотирнадцятирічного віку, до документів також додають згоду батьків (у визначених випадках – одного з батьків) або піклувальника. Така згода, оформлена у формі заяви, подається особисто або має бути нотаріально засвідчена.
Крім того, залежно від ситуації, до заяви про зміну імені подають ще й інші документи, з-поміж яких – свідоцтво про народження заявника, свідоцтво про шлюб (якщо заявник перебуває у шлюбі), свідоцтво про розірвання шлюбу (якщо шлюб розірвано), свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно було раніше змінене, фото заявника, квитанція про сплату державного мита. Повний перелік можна переглянути в уже згаданому Порядку.
Відтак відділ реєстрації актів цивільного стану перевіряє зазначені у заяві дані та інформацію в доданих документах. Розгляд заяви відбувається у тримісячний строк з дня її подання.
Матеріали також надсилають до органу внутрішніх справ за місцем проживання заявника. Правоохоронці мають надати висновок про можливість зміни імені. І лише після отримання результатів перевірки з поліції відділ ДРАЦС готує власний висновок про надання дозволу на зміну імені або відмову в його наданні та надсилає заявникові.
Зміну імені громадян України, які мешкають на території України, реєструє відділ реєстрації актів цивільного стану після сплати заявником державного мита. Засвідчує реєстрацію свідоцтво про зміну імені.
Кому можуть відмовити?
Відмовити в наданні дозволу на зміну імені можуть тоді, коли заявник перебуває під слідством, судом, адміністративним наглядом; має судимість, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку; є офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника; заявник подав неправдиві відомості.
Термін дії дозволу на зміну імені
Дозвіл на зміну імені не безстроковий. Звернутися для реєстрації зміни імені до відділу реєстрації актів цивільного стану необхідно протягом трьох місяців. Інакше дозвіл на зміну імені втрачає силу.
Які наслідки матиме зміна імені?
Особа, яка змінює своє прізвище чи імʼя, повинна розуміти, що тепер їй доведеться пройти процедуру заміни документів: протягом місяця після зміни імені або прізвища отримати новий паспорт громадянина України та закордонний паспорт, замінити облікову картку платника податків (РНОКПП), водійське посвідчення, внести зміни у договори, заповіти, банківську інформацію, реєстраційні документи підприємця, медичні картки, страховий поліс тощо.
Не потребують заміни після зміни прізвища: трудова книжка, документи про освіту та документи, які встановлюють права на майно.
Зміна імені – це не лише формальність, а відповідальна юридична процедура, яка потребує часу, документів і ретельної перевірки. Особливо в умовах війни такі кроки вимагають ще більшої уважності та розуміння наслідків. Якщо ви вирішили змінити своє ім’я – зробіть це свідомо, дотримуючись чинного законодавства.
Консультацію підготувала Алла Берлим,
авторка проєкту «Я маю право»